مهمترین ها نقد و بررسی

نقد و بررسی PlayerUnknown’s Battlegrounds

همانند سبک Survival که چند سال پیش داغ بود و سازندگان بسیاری برای استفاده از تب این‌گونه بازی‌ها به سراغ آن رفتند، امسال نوبت Battle Royal بود. این سبک که نام و مکانیک‌های خود را از فیلم ژاپنی معروفی قرض می‌گیرد در مورد مبارزه شرکت‌کنندگان در محیطی محدود است که در پایان یک نفر یا یک گروه با زنده ماندن برنده می‌شوند. پس از گذراندن چند ماه در حالت Early access، PUBG  (PlayerUnknown’s Battlegrounds) رسماً با ورژن 1.0 عرضه‌شده است و همچنان موفقیت خیره‌کننده خود را ادامه می‌دهد. به‌عنوان پایه‌گذار و فراگیر کننده این سبک، می‌توان گفت این بازی جذابیت‌های بسیاری را همراه با مشکلات فراوان پیش روی شما قرار می‌دهد.

هر مسابقه PUBG با حرکت هواپیمایی حامل 100 نفر دست‌خالی روی جزیره‌ای عظیم آغاز می‌شود. این افراد به‌دلخواه در قسمتی از این جزیره فرود می‌آیند و در ابتدا همه به‌سرعت در حال گشتن در ساختمان‌های مختلف برای پیدا کردن اسلحه، جلیقه ضدگلوله، انواع و اقسام امکانات اضافه شونده به سلاح‌ها و بسته‌های سلامتی های مختلف می‌شوند. در طول مسابقه، دایره‌ای بزرگ در مکانی تصادفی پدیدار می‌شود که پس از مدت‌زمانی کوچک‌تر می‌شود. کوچک شدن این دایره همراه با آسیب دیدن تدریجی افرادی است که بیرون آن باقی‌مانده‌اند. بدین ترتیب است که بازی شرکت‌کنندگان را مجبور می‌کند تا کم‌کم در محیط کوچک‌تری قرار بگیرند و با یکدیگر مبارزه کنند. علاوه بر این، قسمتی کوچک از نقشه نیز به‌صورت تصادفی بمباران می‌شود و هرچند وقت یک‌بار هواپیمایی جعبه‌ای حاوی سلاح‌ها و تجهیزات بسیار خوب را در قسمتی از نقشه می‌اندازد و طبیعتاً حرکت به سمت این محموله و برداشتن آن ریسک بالایی دارد. این قضیه آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا در پایان یک نفر و یا یک گروه باقی بمانند و برنده مسابقه شوند. با توجه به بزرگ بودن نقشه بازی، انواع و اقسام وسیله نقلیه در جای‌جای آن وجود دارند که می‌توانند برای حرکت سریع در طول مرحله استفاده شوند که البته دارای بنزین محدودی هستند.

نقد و بررسی PlayerUnknown's Battlegrounds

متفاوت بودن تجربه بازی یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت PUBG است. درست است که در بازی‌های PVP همیشه اتفاقات مختلف و غیرقابل‌پیش‌بینی رخ می‌دهند اما در PUBG با توجه به تصادفی بودن اجزای تشکیل‌دهنده آن، این موضوع شدت بیشتری دارد. با توجه به عظمت محیط و عدم نشان دادن دشمنان و تجهیزات در نقشه بازی، گیم پلی آن تاکتیکال و نفس‌گیر است. عدم درگیری با دشمنان در حین جمع‌آوری تجهیزات خود هیجان بسیار بالایی دارد که این هیجان با پیدا کردن تجهیزات مناسب دوچندان می‌شود. در این حال با توجه به‌زحمت فراوان و کمی شانس مناسب در جهت پیدا کردن مثلاً اسلحه‌ای مناسب، هیجان شرکت درگیری که به همراه ترس از شکست است شدت می‌گیرد. همه شرکت‌کنندگان در حال برنامه‌ریزی برای پیدا کردن مکان مناسب و دارای پوشش هستند تا دست بالا در حین درگیری ها داشته باشند، در حین اینکه تلاش می‌کنند در داخل دایره قرار گیرند. روال PUBG به‌قول‌معروف آرامش پیش از طوفان است، برای مدتی همه‌چیز آرام و بدون اتفاق خاصی است و ناگهان در حین حرکت توجه شما به دشمن جلب می‌شود و یا بدتر از آن موردتهاجم قرار می‌گیرد، پس زمان درگیری آغاز می‌شود. هر چه تعداد افراد باقی‌مانده کمتر شود، طبیعی است که هیجان مسابقه نیز افزون‌تر می‌شود.

نقد و بررسی PlayerUnknown's Battlegrounds

این روال کلی برای افرادی که اهل بازی واقع‌گرا هستند بسیار مناسب و جذاب است. البته در این میان تعدادی مکانیک قرار داده‌شده در بازی این لذت را تا حدی کم می‌کند. بزرگ‌ترین گناه‌کار در این میان، نحوه کنترل ماشین‌هاست. ماشین‌ها آن چندان کنترل مناسب ندارند و در کنار فیزیک عجیب‌وغریب بازی لذت استفاده از خود را کم می‌کنند. بسیار اتفاق می‌افتد که در صورت برخورد با کوچک‌ترین ناهمواری ماشین به سمتی شلیک می‌شود! در کنار این کوچک‌ترین برخورد با موانع و یا پیاده شدن از ماشین حتی با سرعت کم سبب آسیب می‌شود. مشکلات دیگر وفور انواع و اقسام باگ در این بازی است. باوجود بهبود قابل‌لمس نسبت به دوران Early Access هنوز به نظر می‌آید که بازی برای عرضه نهایی آماده نیست. در حال حاضر مشکل لگ در اکثر موارد حس می‌شود و سرورهای بازی چندان پایدار نیستند. در کنار این، باگ‌های فراوانی مانند گیرکردن کاراکتر در محیط، کرش کردن بازی، به هم ریختن دوربین بازی و… در بازی به چشم می‌آیند. ٍ علاوه بر این مشکلات فنی، خود روال کند بازی ممکن است برای بسیاری جذاب نباشد. همان‌طور که گفته شد برای موفقیت در بازی باید در جهت حداقل کردن درگیری‌ها و یا حتی عدم درگیری تا زمان پیدا کردن تجهیزات مناسب عمل کرد. بسیار پیش می‌آید که شرکت‌کنندگان از مبارزه تا لحظات آخر پرهیز می‌کنند تا ریسک کشته شدن را به حداقل برسانند. در جهت مقابل، گذراندن بیشتر از 10-20 دقیقه و ناگهان کشته شدن توسط تیر غیب بسیار ناراحت‌کننده است و حس تلف کردن وقت را می‌دهد. در کل زمان بیکاری زیادی در بازی وجود دارد که البته این خود هیجان را در هنگام درگیری‌ها چند برابر می‌کند، ولی از حس بد کشته شدن در بازی آن‌هم در اواسط نمی‌توان به‌عنوان نکته منفی نام نبرد.

نقد و بررسی PlayerUnknown's Battlegrounds

در کنار گیم پلی، گرافیک بازی وجود دارد که با توجه به عظمت دو نقشه موجود در آن تا حد زیادی قابل‌قبول است. در هنگام خارج شدن از Early Access رنگ‌های محیط گرم‌تر و چشم‌نوازتر شده است و دو محیط بیابان و جنگل مانند دو نقشه از جزییات مناسبی برخوردار هستند. البته با توجه به مسافت دید تقریباً طولانی، مشکل ظاهر شدت ناگهانی درخت‌ها و ساختمان‌ها وجود دارد که تا حد زیادی قابل‌انتظار است. متأسفانه هنوز مشکل افت فریم باوجود بهبود نسبی پابرجا است که این مسئله به‌خصوص در سیستم‌های متوسط پررنگ‌تر است. با توجه به مقدار سلامتی کم و کمبود تیرها، کند شدن بازی در حین تلاش برای هدف‌گیری می‌تواند به مشکل بزرگی تبدیل شود. در مقابل صداگذاری بازی وجود دارد که کاملاً مناسب طراحی‌شده است. با توجه به نیاز به نشانه‌های بصری و شنوایی برای پیدا کردن دشمنان، خوشبختانه صداگذاری تیرها، صدای پاها و وسایل نقلیه به‌خوبی از جهت تقریبی هدف خبر می‌دهند.

نقد و بررسی PlayerUnknown's Battlegrounds

 

بازی PUBG پدیده عجیبی است. گیم پلی آن خاص است ولی آن‌قدر پیچیده و درگیر کننده به نظر نمی‌آید، حداقل در ابتدا. بیشتر وقت شما در حین هر مسابقه چیزهای مختلف به‌جز درگیری می‌گذرد و در مواردی بسیار خسته‌کننده می‌شود. مشکلات فنی فراوان آن نیز اضافه بر نقاط منفی آن است ولی نمی‌توان از جذابیت غریب ایده کلی آن چشم‌پوشی کرد. سادگی یادگیری بازی در ابتدا بدون نیاز به تمرین ولی حرفه‌ای شدن کم‌کم در حین ادامه دادن آن، عظمت محیط، تکیه قسمت قابل‌توجهی بر شانس و حالت تاکتیکان گیم پلی به نظر آن‌قدر به مذاق برخی خوش آمده که PUBG را به موفق‌ترین بازی سال تبدیل کرده است که تا زمان طولانی‌ای از بالاترین تعداد بازیکن‌ها حداقل بر روی استیم برخوردار خواهد بود. البته نگارنده شخصاً اعتقاددارم که مقداری از این علاقه به امکان داشتن درآمد درون استیم از طریق خریدوفروش جعبه‌های شانسی و محتوای آن برمی‌گردد و در موفقیت بی‌نظیر آن بی‌تأثیر نبوده، ولی در کل از جذابیت و نوآوری PUBG که منبع الهام بسیاری پروژه‌های دیگر شده نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

PC Review 

   

English Section