یادداشت

وطنم ایران!!!

وطنم ایران!!! 1

وطنم، ایران!!!

چند کلمه در این چند روز برای ما تغییراتی بسیار اساسی داشت. این کلملات را برای شما مینویسیم. برای ما این کلمات به صورت بنیادین دچار تغییرات شده. شما را نمیدانیم. ولی با کمی فکر کردن شاید برای شما هم تغییراتی در مفاهیم آنها ایجاد شود. ساختن جمله برای آنها از طرف شما:

جامعه جهانی، احترام، اعتماد، رابطه دو طرفه، مجازی، دولتمرد، آینده، شادی ملی، نیازهای اولیه، عشق به وطن، رانت، رسانه، ایران

به زعم بسیاری از جمله ما قطعی اینترنت در این یک هفته ضررهای مادی و غیر مادی زیادی داشته. ولی یک حسن نیز داشته. این حسن که در ذهنمان این جرقه زده شده و از خودمان می پرسیم: آیا اینجا وطن ماست؟ اگر هست چرا در وطن قریبمان احساس غربت میکنیم؟ احساس اضافه بودن. احساس بی فایدگی. چرا برای برخی همه چیز در این مواقع متفاوت است؟ آیا آنها از ما برترند؟ بهترند؟ دلیل برتری آنها چیست؟

آری این سوالات به وفور در مغزمان رژه می رود. آیا واقعا ما مردمان، ایرانی هستیم؟ آیا اینجا برای ما نیز هست یا خیر؟ آیا خون برخی از ما رنگی تر است؟ آیا ما خرفت و پیر شده ایم؟ آیا توقع ما عجیب است؟

اینجا برای کسانی ساخته شده که مجیز گویند. پاچه خارند. دروغگویند. برای کسانی که در بلندگوهای عمومی بر طبل نارضایتی میکوبند و به دیگران پرخاش میکنند که زندگی در ایران مطلوب نیست ولی در پشت پرده با رانت و دروغ و هزار کثافت کاری دیگر از تمامی ظرفیتهایی که برای عموم مردم در مواقع اینچنینی ممنوع است بیشترین بهره را می برند. ادعای روشن فکری میکنند و با پوستین بره خودشان را همانند بقیه مردم نشان می دهند.

و برای ما مردم عادی احترامی نیست. برابری فقط یک شعار است که زمزمه می شود که در این مواقع به زیبایی میتوان آن را دید. و فقط می توان در این مواقع آن را دید و حس کرد. حواسمان نیست که تمام ما در جوانی پیر شده ایم. زمانی پیر شدیم که از هر مشکلی فکاهی ساختیم. به هر مشکل ریز و درشتی خندیدیم. همه چیز را شوخی و مسخره گرفتیم. مشکلات خودمان را ندیدیم و فقط به دیگران زل زدیم برای ایراد گرفتن.

زمانی پیر شدیم که انسانهای پاچه خار را ارزش دادیم و به کسانی که دو رویی مسلکشان بود، باهوش و به کسانی که دزدی و حق دیگران را خوردن مرکبشان بود زرنگ گفتیم. بله. ما پیر شدیم. و فراموش کردیم در این غربت: جایی برای پیر مردمها نیست.

و چه خوش گفت حافظ در وصف برخی از غریبه هایی که این روزها فقط اسمی هم وطن ما هستند:

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند
مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند
گوییا باور نمی‌دارند روز داوری کاین همه قلب و دغل در کار داور می‌کنند
یا رب این نودولتان را بر خر خودشان نشان کاین همه ناز از غلام ترک و استر می‌کنند
ای گدای خانقه برجه که در دیر مغان می‌دهند آبی که دل‌ها را توانگر می‌کنند
حسن بی‌پایان او چندان که عاشق می‌کشد زمره دیگر به عشق از غیب سر بر می‌کنند
بر در میخانه عشق ای ملک تسبیح گوی کاندر آن جا طینت آدم مخمر می‌کنند
صبحدم از عرش می‌آمد خروشی عقل گفت قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می‌کنند

 

 

برچسب‌هاایران وطن
میثم قربانی

میثم قربانی

مدیر سایت

9 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید
 • می دونی چیه مثیم گرامی؟
  دنیا به یه Big Boss احتیاج داره به نظرم! اینایی هم که گفتید حکم Patriots رو دارن، فکر می کنن کارشون خوبه اما از بیخ غلطه…
  پ.ن: الان که میبینم به نظرم فنتوم پین کلا هیچی نبود!!! متال گیر چی بود، به کجا رفت!!!
  اون حرفی که از آسلات تو کامنت اخرم بود رو اگر بخش “a.m.e.r.i.c.a.n.s” رو به “i.r.a.n.i.a.n.s” تغییر بدیم خیلی با شرایط فعلی ما جوره به نظرم!

  • والا بیشتر روی سخن من به مردم و بادمجانهای دور قابچین بود. و شما متوجه شدی.
   من درک میکنم که تصمیماتی در رده های بالای کشور گرفته بشه که شاید جامعه خوشش نیاد. من در مورد اونا نظری ندارم. اونها بحثش در اینجا نمیگنجه. من درک میکنم که جراحی های اقتصادی معمولا مشکلات و دردسر داره. من بیشتر در مورد مردم حرف زدم. و گوشه های کمی به وضعیت کلی کشور و سران ایراد گرفتم. بیشتر صحبت من با مردم و به ظاهر دوستان بود. من به وضعیت فعلی و هفته ای که گذشت به چشم یه نقطه برای شناخت بیشتر نگاه میکنم. مشکلات از خود مردمه. از همه مثلا دوستانی که اطراف ما رو گرفتن. دقیقا “i.r.a.n.i.a.n.s”.

   • چی بگم والا، حرف حق که حرف حقه…
    پ.ن: میثم گرامی نمی دونم چرا ولی اصلا کار کردن خبر تکی روی سایتت جالبب نیست! من حاضرم همون نیم ساعت ها رو دیر به دیر بدی ولی نیای خبر ترجمه شده کار کنی، قبلا هم نظر دادم که خلاصه اخبار برای هر هفته، کار جالب تری هست تا این که تک به تک اخبار رو هر روز ترجمه کنید

   • والا خبر تکی برای گوگل هست. و سایتهای ایندکس. واقعا خودمون زیاد علاقه ای نداریم. اگر نیروی خبر نویس باشه تمام خبرها رو پوشش میدیم. متاسفانه فرداد رو از دست دادیم وگرنه بخش خبریمون خیلی بهتر میشد و یه نفر دیگه هم اضافه میکردیم تا بنویسه.
    ولی فعلا نمیتونیم. اینکه خبرهای تکی میریم فقط به خاطر گوگل و سایتهای ایندکس هست تا روباتهای اونا ببینن که هر روز سایت آپدیت میشه. وگرنه خود من هم زیاد خوشم نمیاد.

 • درود بر شرافت افرادی مثل شما و ننگ بر افراد و سایت هایی که اسم نمیبرم اما انگار نه انگار

 • میثم خان در مدتی که متن رو میخوندم خیلی جلوی خودم رو گرفتم که اشکها از چشمانم جاری نشه.
  freelancerهایی که موعد تحویل کارهاشون در این چند روز اخیر بوده چه گناهی داشت؟ مگر ارز آوری به داخل کشور آن هم از طریق صلح ایراد بود که خیلی از استارت‌آپها با ضرر زیاد رو‌به‌رو شدند؟ تا صبح میشه نوشت و گریست برای تیتری که نوشتی … وطنم ایران

 • “ادیت شد”

  ویرایش مدیر: امکان تایید کامنت شما نبود. با عرض پوزش.

  • کاملا حرکتتون درست بود من از تمام وجود عذر خواهی میکنم 🙏 یکم تند رفتم😂