پیش نمایش

هرج و مرج در دنیای کلیفی بی – پیش‌نمایش LawBreakers

سبک Hero Shooter در این اواخر باعرضه Overwatch و به دنبال آن Paladins و Battleborn از محبوبیت خاصی در میان بازی‌های اول شخص برخوردار شده است. در Hero Shooter ها تعدادی شخصیت با قدرت‌ها و سلاح‌های مختلف که هرکدام نقشی به‌خصوص (تانک، DPS، Assassin  و …) دارند، حضور داشته و هرکدام سبک استفاده مخصوص خود را دارند. دربازی‌های تیمی ترکیب مناسب شخصیت‌ها برای رسیدن به پیروزی اهمیت فراوانی دارد، شاید حتی بیشتر از عملکرد  شخصی اعضای تیم. در  راستای محبوبیت Hero Shooter ها، کلیف بلزینسکی که پس‌ از کار روی سری Gears of War و Unreal Tournament از Epic Games خارج شد و مدتی از دنیای بازی‌سازی دور بود، حالا با Lawbreakers بازگشته است. اگر با Unreal Tournament آشنا باشید، به‌طور ساده می‌توان گفت LawBreakers  حالت Hero Shooter این بازی است. پس از پایان یافتن آخرین Closed Beta این بازی، با پیش‌نمایشی از آن در خدمت شما مخاطب‌های VGMAG هستیم.

پیش‌نمایش LawBreakers

در LawBreakers گیمرها در قالب دو تیم 5 نفره که از میان 8 شخصیت مختلف انتخاب شده‌اند با یکدیگر مبارزه می‌کنند. هر شخصیت قابلیت، سرعت و میزان سلامتی مخصوص به خود را داراست. برای مثال Titan بیشترین سلامتی  را دارد ولی در مقابل یکی از کندترین‌‌ شخصیت‌های بازی است. علاوه بر اسلحه مخصوص به خود که متشکل از Rocket Launcher  و اسلحه الکتریکی برای درگیرهای نزدیک است، می‌تواند نارنجکی کند کننده پرتاب کند و در حرکت دیگر خود پریده و با شدت روی زمین فرود بیاید که به دشمنان آسیب خواهد رساند. حرکت Ultimate او  دو برابر شدن میزان سلامتی است که در این حین از دستان خود الکتریسیته شلیک می‌کند. در مقابل  Titan شخصیت Assassin وجود دارد که می‌تواند به‌سرعت حرکت کند، کمترین سلامتی را دارا است  و با شلاق لیزری، خود را به سمت سطوح مختلف بکشاند. قدرت‌های او شامل نارنجکی است که دشمنان را به‌عقب پرت می‌کند و حرکتی سریع به جلو که برای جاخالی دادن از تیرها و نزدیک شدن به دشمن کاربرد دارد. حالت Ultimate این شخصیت  برای چند ثانیه قدرت و سرعت او را افزایش می‌دهد،  کشتن دشمن‌ها سلامتی او را باز می‌گرداند و جای دیگر رقبا را در نقشه مشخص می‌کند. باقی شخصیت‌ها نیز نقش‌های به‌خصوصی ایفا می‌کنند و نقاط مثبت و منفی خود را دارا هستند. در حال حاضر سه حالت در بازی وجود دارد که شامل شارژ باتری،Blitz Ball  و Capture the point می‌شود .در حالت اول ابتدای راند باتری در قسمت میانی نقشه ظاهر می‌شود، هر تیم باید تلاش کند تا با چند ثانیه ایستادن در کنار باتری  آن را بردارد و به مقر خود ببرد، با قرار دادن باتری در مکان مخصوص، شارژ آن آغاز می‌شود. در این حین طبیعتاً تیم مقابل سعی در دزدین باتری و بردن آن به مقر خود خواهد کرد. نکته جالب این است که شارژ باتری در حین دست‌به‌دست شدن از تیمی به تیم مقابل از بین نمی‌رود، پس امکان دارد که در لحظات پایانی 100 درصد شدن شارژ، باتری دزدیده شود و تیم مقابل پیروز راند! حالت Blitz Ball تا حدی شبیه شارژ باتری است، با این تفاوت که به‌جای باتری توپی در میانه نقشه ظاهر و با رساندن آن به مقر تیم مقابل امتیاز گرفته می‌شود. در پایان حالت Capture the Point است که  شامل سه نقطه در نقشه است که با ایستادن چند ثانیه در هرکدام تصاحب می‌شوند و یک امتیاز کسب خواهد شد.

پیش‌نمایش LawBreakers

طبیعتاً شخصیت‌های بازی و تفاوت آنها با یکدیگر از نقاط اصلی و قوت Lawbreakers محسوب می‌شود. هر شخصیت سبک بازی خاصی را می‌طلبد و در شرایط خاص کاربرد دارد. البته باید گفت که برخلاف Overwatch تأکید چندانی بر ترکیب تیمی نیست و تقریباً هر شخصیت می‌تواند با استفاده از نقاط قدرت خود و نقاط ضعف حریف  در مبارزات تک‌به‌تک پیروز شود. برای مثال حتماً نیاز نیست که هر تیم Healer داشته باشد و بدون وجود یه شخصیت از هر کلاس، می‌توان برنده میدان شد. در قسمت‌هایی از نقشه Healing items و Healing Station قرار دارند و این خود تأکیدی است از جانب سازنده‌ها بر درگیری بین بازیکنان و نه صرفاً ترکیب تیم. در حال حاضر قابلیت انتخاب بیش از یک شخصیت در هر تیم وجود دارد که خود شاید چندان مناسب نباشد و تا حدی بالانس بازی را به هم می‌زند. البته امکان تغییر شخصیت در میانه بازی هم وجود دارد که خود می‌تواند راهبری برای مقابله با ترکیب تیم مقابل باشد. به‌جز این موارد، نکته‌ای که در LawBreakers  مشاهده می‌شود سرعت بسیار بالا بازی و تأکید بر مبارزات در فضای عمودی علاوه بر فضای افقی است. در هر نقشه قسمتی وجود دارد که جاذبه زمین در آن با مشکل مواجه شده! و با ورود به آن می‌توان در 360 درجه حرکت کرد. درگیری‌ها در این نقطه‌ها جذابیت خاصی دارند و برخلاف معمول، نیاز به این دارند که به همه جهات دقت شود. تأکید به‌سرعت در بازی به حدی مهم است که درحرکتی بسیار جالب و نو، هر شخصیت می‌تواند  به سمت عقب شلیک کند! اگر این کار در قسمت‌های بدون جاذبه انجام شود، لگد شلیک سرعت حرکت به جلو را افزایش می‌دهد. البته کمتر کسی دیده‌شده که از این استفاده کند و حتی  عده کمتری در حین عقب‌نشینی به‌عقب شلیک می‌کنند. این خود حالتی بلااستفاده به این حرکت می‌دهد که ممکن است باعرضه بازی و بالا رفتن تجربه بازیکن‌ها تغییر کند.

پیش‌نمایش LawBreakers

ازنظر گرافیکی LawBreakers حالتی آینده نگرانه و استریل دارد و Unreal Tournament را به یاد می‌آورد که البته با درجه خشونت بالاتری نسبت به همتایان خود همراه شده. طراحی شخصیت‌ها متأسفانه به‌جز یکی دو مورد با این مشکل مواجه است که در اوج درگیری اینکه با کدام مواجه هستید تا حدی مشکل است چون ازنظر فیزیکی شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این مورد در طراحی نقشه‌ای بازی نیز صادق است چون اکثراً از تم یکسانی استفاده می‌کنند و تا حدی بیش ‌از اندازه شبیه به یکدیگر هستند. نکته قوت طراحی گرافیکی، افکت‌های مختلف در بازی است. از جمله این موارد می‌توان به اسلحه‌ها و انفجارها به‌خصوص قسمت بدون جاذبه هر مرحله اشاره کرد. صداگذاری و به‌خصوص آهنگ‌های موجود در بازی نیز از کیفیت خوبی برخوردارند. البته شاید به صداهای بیشتر و واضح‌تری برای راهنمایی بازیکنان نیاز باشد، برای مثال برخی در هنگام  Ultimate  جمله‌ای را کاملاً واضح بیان می‌کنند در حال که در باقی شخصیت ها اگر جمله ای یا صدای خاصی وجود دارد نامحسوس است.

پیش‌نمایش LawBreakers

LawBreakers در ابتدا قرار بود به صورت رایگان ارائه شود اما خوشبختانه در تصمیمی مناسب قرار شده با پرداخت 30 دلار تمام شخصیت‌ها در دسترس گیمر قرار گیرند. در بازی لوت باکس‌ها وجود دارند که حاوی ظاهر‌های جدید برای شخصیت‌ها، تفنگ‌ها و Decal ها مختلف هستند. با بالا رفتن درجه این لوت باکس‌ها در بسته‌های چهار تایی دریافت می‌شوند و در مقابل با جمع‌آوری طلای بازی می‌توان پک‌های اضافه را خریداری کرد. در حال حاضر امکان خرید آنها با پول واقعی وجود ندارد ولی به‌احتمال‌زیاد پس از عرضه نهایی این قابلیت به بازی اضافه خواهد شد. در کل می‌توان گفت که LawBreakers  از پتانسیل بالایی برای خودی نشان دادن در میان Hero Shooter ها برخوردار است. با وجود داشتن رقبایی قدرتمندی مانند Overwatch و Paladins، متفاوت بودن LawBreakers می‌تواند کمک شایانی به موفقیت این بازی در هنگام عرضه کند.  اخیراً از سوی سازندگان اعلام شد که این بازی برای PS4 نیز ارائه خواهد شد و برای PS4 Pro  نیز بهینه‌سازی خواهد شد.

تحریریه سابق - آیت سلطانی

آیت سلطانی