نقد و بررسی

نقد و بررسی بازی Subnautica

بررسی بازی Subnautica

بازی Subnautica به دوران اوج بازی‌های سبک Survival و Early Access تعلق دارد. دورانی که همه عناوین این سبک با تمرکز بر کلیشه مبارزه و زنده ماندن در دنیایی مملو از زامبی یا امثال آن‌ها و در بسیاری موارد بدون خط داستانی عرضه می‌شدند. حال پس از حدود 4 سال تلاش فراوان و گسترش محتوا، Subnautica به‌عنوان یکی از معدود بازی‌های این سبک از حالت Early access خارج‌شده و به‌طور کامل در اختیار مخاطبان قرارگرفته است. به عنوان یکی متفاوت‌ترین  بازی سبک Survival، به‌جرات می‌توان گفت که Subnautica در کنار گیم پلی خود دارای قسمت داستانی جالب‌توجهی نیز است. با نقد و بررسی بازی Subnautica همراه وی جی مگ باشید.

بررسی بازی Subnautica

Subnautica با فرار شخصیت اصلی از سفینه در حال سقوط به سیاره‌ای بیگانه آغاز می‌شود. به‌عنوان تنها بازمانده کشتی فضایی به نام Aurora، این وظیفه شماست که برای فرار از این سیاره پوشیده شده از آب تلاش کنید درحالی‌که کم‌کم با رمز و راز نژاد بیگانه و کهنی که در آن سیاره حضور داشتند آشنا می‌شوید. اولین چیزی که  Subnautica را از همتایان خود متمایز می‌کند وجود قسمت داستانی پرملاط آن است. برخلاف معمول این سبک، خط داستانی طولانی‌ای وجود دارد که می‌توان کاملاً آن را دنبال نموده و به پایان رساند.در کنار آن، روال بازی رسیدگی به نیازهای اولیه بدنی و در کنار آن تأمین اکسیژن برای گشتن در محیط زیرآب است.

قابلیت ساخت‌وساز پایگاه و تأمین الکتریسیته توسط باطری نوری، ژنراتور اتمی یا حرارتی و… به همراه انواع و اقسام اسلحه و وسایل نقلیه در بازی وجود دارد. دسترسی به امکانات جدید و ادامه داستان بازی ملزم به گشت‌وگذار تدریجی در محیط و به دست آوردن نقشه ساخت آن‌ها است و در مقابل آن، گشت‌وگذار در اعماق بیشتر به خاطر مشکل کمبود اکسیژن و بالا بودن فشار به تجهیزات خاصی نیاز دارد. علاوه بر آن، انواع و اقسام موجودات مختلف-اکثرا ماهی مانند- در این سیاره وجود دارند که از انواع کوچک و عظیم‌الجثه تشکیل می‌شوند و ممکن است حالت تهاجمی و یا بی‌تفاوت داشته باشند. علاوه از آب، در قسمت‌هایی از این سیاره جزیره‌هایی کوچک وجود دارند که پوشیده از گیاهان مختلف هستند که برخی می‌توانند منبع غذایی خوبی باشند و می‌توان به کاشت آن‌ها در پایگاه زیرآبی پرداخت.

بررسی بازی Subnautica

حضور در اعماق آب و در دنیای کاملاً بیگانه به ‌جرات از مهم‌ترین نقاط قوت Subnautica است.  این دنیا آن‌چنان زیبا، مرموز و در مواردی ترسناک طراحی‌شده که گشت‌وگذار در آن به‌تنهایی می‌تواند ساعت‌ها مخاطب را سرگرم کند. در کنار آن ساخت‌وساز به‌تدریج تجهیزات پیشرفته‌تر در حین پیدا کردن نقشه ساخت آن‌ها و دسترسی به اعماق بیشتر و بیشتر، محل‌های بیشتری از سیاره را در اختیار قرار می‌دهد. توانایی ساخت پایگاه به همراه دستگاه تولید برق، شارژ باطری، کاشت گیاهان مختلف کاملاً در راستای قسمت بقای بازی قرار دارد و کم‌کم با پیشرفت در بازی ازنظر مواد غذایی، آب و برق خودکفا می‌شوید. در کنار این حالت سند باکس، سازندگان به‌خوبی به‌صورت نامحسوس و اندک‌اندک مخاطب را در جهت ادامه داستان بازی سوق می‌دهند.

این عمل توسط تماس‌های رادیویی که چند وقت یک‌بار قابل‌شنیدن هستند و رسیدن به اعماق بیشتر انجام می‌شود و به نحو احسن بدون توی چشم بودن، در کنار گشت‌وگذار و ساخت‌وساز مخاطب را در طول داستان پیش می‌برد. سازندگان Subnautica به‌خوبی موفق شده‌اند حالت داستانی و بقای سند باکس را با یکدیگر ترکیب کنند و داستان پرملاطی عرضه کنند که به طرز غافلگیرکننده‌ای پیچیده و پرعمق است. بایست بر این نکته نیز تأکید کرد که Subnautica می‌تواند بسیار ترسناک هم باشد. رفتن به عمق دریا و گشت و گزار در تاریکی به‌اندازه کافی خوفناک است که این حس با شنیدن صدای جانوران وحشی و عظیم‌الجثه که هرلحظه ممکن است شمارا موردتهاجم قرار دهند چندین برابر می‌شود!

بررسی بازی Subnautica

شاید بزرگ‌ترین مشکل Subnautica عدم وجود اسلحه برای دفاع از خود باشد. سازندگان با اشاره به کشتار خونینی که در حین ساخت بازی در آمریکا روی داد، از قرار دادن سلاح‌های کشنده در بازی خودداری کرده‌اند. این به‌خودی‌خود چندان بد نیست، ولی مشکل این است که در زمان کمی انواع و اقسام موجود که قصد جان شمارا دارند در بازی ظاهر می‌شوند و کم‌کم محدودیت امکانات برای دفاع از خود بسیار به چشم می‌آید. استفاده از Propulsion cannon و توانایی فریز کردن دشمن‌ها آن‌چنان برای دفاع از خود مناسب نیست و در تضاد با فلسفه بازی یعنی گشت‌وگذار در محیط عمل می‌کند.

ترس از برخورد با موجودات وحشی و تهاجمی و عدم امکان از بین بردن آن‌ها سبب می‌شود که به‌راحتی نتوان در محیط‌های مختلف گشت. مشکل دیگر تصادفی بودن قرارگیری نقشه ساخت امکانات جدید و موردنیاز در طول دنیای گسترده بازی است. ممکن است ساعت‌ها وقت خود را صرف گشت‌وگذار برای پیدا کردن آخرین قسمت زیردریایی موردنیاز کنید که این عمل می‌تواند بسیار کلافه کننده شود و ای‌کاش راهی بهتر برای پیدا کردن نقشه ساخت موارد موردنیاز و حیاتی وجود داشت. در پایان باید اشاره کرد که Subnautica فقط تک‌نفره است و برخلاف معمول این سبک، از قسمت چندنفره پشتیبانی نمی‌کند.

بررسی بازی Subnautica

از نظر گرافیکی Subnautica را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد: در قسمت هنری دنیای بیگانه با موجودات و محیط‌های ناشناس به‌ خوبی ترسیم ‌شده‌اند. انواع و اقسام گیاهان و ماهی‌های مختلف در سیاره محل وقوع بازی وجود دارند که به‌اندازه کافی از دنیای واقعی متفاوت و جذاب هستند. طراحی برخی موجودات وحشی و عظیم نیز به‌قدری رعب‌آور هستند که در مواردی Subnautica را به تجربه‌ای ترسناک تبدیل می‌کنند. این مسئله به‌خصوص در مورد انواع و اقسام Leviathan ها صادق است که وحشت بر اندام هرکسی می‌اندازند.

نکته دیگر، طراحی محیط‌های مختلف بازی هستند که هرکدام شکل و شمایل و نورپردازی خاصی دارند. از قسمت کم‌عمق و روشن شروع بازی گرفته تا غارهای عمیق و تاریک و پر از قارچ‌های رنگین، محیط‌های مختلف کاملاً ازنظر ظاهری از یکدیگر متمایز شده‌اند. نکته دیگری که در زیبایی محیط‌ها کمک می‌کند قسمت شب و تاریکی است که در این زمان زیبایی محیط با درخشیدن ماهی‌ها و برخی گیاهان در میان تاریکی دوچندان و البته ترسناک‌تر می‌شود! در کنار قسمت هنری، قسمت فنی بازی وجود دارد که تا حدی قدیمی به نظر می‌آید. با توجه به عرضه بازی در سال 2014، این مسئله طبیعی به نظر می‌آید که بافت‌ها و اجسام تا حدی کم کیفیت به نظر بیایند.

بررسی بازی Subnautica

این مسئله در هنگام قدم گذاشتن به اندک محیط‌های خارج از آب مشخص‌تر می‌شود و این محیط‌ها به‌وضوح از کیفیت کمتری نسبت به محیط زیرآب برخوردارند. مشکل دیگر ظاهر شدن ناگهانی اجسام در دوردست است که تا حدی از تجربه شنا کردن در اعماق می‌کاهد. ازنظر صداگذاری Subnautica کاملاً عالی عمل می‌کند. صداهای مختلف شنیده‌شده در زیرآب ناشناس و بیگانه هستند و پس از مدتی کم‌کم می‌توانید از صداهای شنیده‌شده نزدیک بودن موجودات مختلف را تشخصی دهید که این مسئله هنگام گشت و گزار در 360 درجه کمک شایانی می‌کند. باوجود تنها بودن شما در دنیای بازی، تعدادی گفتگوی ضبط‌شده نیز در بازی وجود دارد که همگی به‌خوبی انجام‌شده‌اند. در پایان باید به موسیقی زیبای بازی نیز اشاره کرد که به‌خوبی در کنار گشت‌وگذار در محیط عمل می‌کند و با توجه به محیط و اتفاقات مختلف تغییر می‌کند.

بررسی بازی Subnautica

به‌جرئت می‌توان گفت Subnautica بهترین و کامل‌ترین بازی سبک بقا است که به بازار ارائه‌شده است. دنیای واقعاً زیبا و گسترده ساخته‌شده در آن و تعداد بسیار زیاد انواع و اقسام گیاهان و جانورها تحسین‌برانگیز است. سازندگان آن می‌توانستند به ارائه تجربه‌ای سند باکس مانند بسنده کنند و از بازیکن بخواهند که خود به دنبال هدف ساختن برود ولی در کمال تعجب قسمت داستانی جامع و جذابی نیز در بازی وجود دارد که کاملاً ارزش دنبال کردن و به اتمام رساندن را دارد. به‌جز اشکالات کوچکی مانند کند شدن روال بازی در مواردی و کوتاه بودن فاصله دید که سبب ناگهان ظاهر شدن جزییات در جلوی دید می‌شود، Subnautica به نحو احسن موفق شده که با انتقال فضا به زیرآب و مکانیک‌های کاملاً متفاوت با همتایان خود، تجربه‌ای بی‌نظیر در اختیار قرار دهد. حتی از طرفدار سبک بقا نیستید، این بازی و قسمت داستانی آن ارزش تجربه را دارد.

English Section

In age of zombies and aimless survival games, Subnautica was a like a breath of fresh air which dropped on Steam in early access almost 5 years ago. Now it has been finally fully released and it is probably the best survival game on the market. The game follows the adventures of the player as the sole survival of the Aurora after a crash to a water covered alien planet.

While it follows the usual mechanics of survival games, the decision to place the gameplay underwater has elevated this game compared to its competition. In addition to the usual survival mechanics such is base building, hunting and gathering and manufacturing various equipment, Subnautica comes with a surprisingly deep story mode that is well worth seeing through.

Although there are some hiccups such as spending too much times on hunting down blueprints and small graphical glitches such as pop-ins in the distance, overall the developers have managed to make a survival game that does pretty much everything flawlessly. It would have been nice to enjoy the adventure with others online, but what is there in the game is well worth a try for the fans and non-fans alike.


 نقد و بررسی بازی Subnautica

  • 85%
    - 85%
85%

خلاصه

نکات مثبت:
تجربه‌ای متفاوت در سبک بقا این بار در زیرآب
دنیای بیگانه بسیار عظیم، زیبا و بیگانه
اکوسیستم شامل تعداد زیادی گیاه و جانور جالب و متفاوت
قسمت داستانی پرعمق که کاملاً مخاطب را درگیر خود می‌کند
اجرای مکانیک‌های معمول سبک بقا به نحو احسن در زیرآب!

نکات منفی:
عدم وجود بخش چندنفره
ظاهر شدن ناگهانی جزییات محیط در دوردست که حس بدی در حین گشت‌وگذار می‌دهد
کند شدن روال بازی در مواردی و نیاز به گشت‌وگذار خسته‌کننده برای ادامه برخی قسمت‌ها

User Review
100% (1 vote)
تحریریه سابق - آیت سلطانی

آیت سلطانی