نقد و بررسی

مبارزه با دیسک‌های پرنده – نقد و بررسی Disc Jam

نقد و بررسی Disc Jam

نقد و بررسی Disc Jam

بازی پرتاب دیسک یا فریزبی، از جمله سرگرمی‌های ساده‌ای است که معمولا در پارک‌ها و لب ساحل طرفداران بسیاری دارد. ایده ساخت یک بازی ویدیویی بر اساس آن به نظر ممکن است بیهوده باشد، چراکه در ظاهر کاری به‌جز پرتاب دیسک در آن وجود ندارد اما سازندگان Disc Jam به خوبی توانسته‌اند اثری رقابتی و نفس‌گیر را بر اساس این ایده توسعه دهند.

 Disc Jam در پی خود ایده‌ای ساده دارد. شما به‌ تنهایی یا در قالب تیم‌های دو نفره دیسکی را به سمت حریف پرتاب می‌کنید. نشستن دیسک در زمین حریف و یا رسیدن آن به دیواره انتهای زمین امتیاز محسوب می‌شود. نکته‌ای که بازی را از این حالت ابتدایی درمی‌آورد، وجود مکانیک‌های مختلف برای کنترل دیسک است. اولین مورد امکان جهت دادن به دیسک و یا کات در حین پرتاب است که با چرخاندن آنالوگ انجام می‌شود. علاوه بر این نگه‌داشتن L2 یا R2 در حین پرتاب برای خمیده پرتاب کردن دیسک به‌کار می‌رود. این دو مورد خود به‌تنهایی استراتژی بیشتری به Disc Jam اضافه می‌کنند ولی جزئیات بازی از این هم پیش‌تر می‌روند. امکان پرتاب آبشاری به قسمت‌های مختلف زمین با فشردن دکمه مربع، افزایش سرعت بلافاصله بعد از دریافت آن و پاس دادن به هم‌تیمی از جمله قابلیت‌هایی هستند که Disc Jam را از سادگی اولیه درمی‌آورند. در صورت ایستادن زیر دیسکی که با ارتفاع پرتاب شده، قدرت شخصیت شما شارژ می‌شود و یکی از حرکات ویژه‌ای که از قبل انتخاب کرده‌اید اجرا می‌شود. در این حالت دیسک آتشین شده و حرکتی غیرعادی و سریع انجام می‌دهد که مهار آن بسیار سخت است. هرچقدر از زمان بازی کردن شما بگذرد، به جزییاتی بیشتری در مکانیک‌های Disc Jam پی می‌برید، مواردی که استراتژی‌های بیشتری را در اختیار شما می‌گذارند.

مکانیک‌های بزرگ و کوچک اشاره‌ شده،Disc Jam  را به یکی از هیجان انگیز‌ترین عناوین آرکید ورزشی تبدیل کرده است و این پتانسیل را دارد که به موفقیت بازی همچون Rocket League دست پیدا کند. تصمیم برای جایگیری در زمین و انتخاب نحوه و جهت حرکت دیسک درصدمی از ثانیه پیچیدگی خاصی به ایده اولیه ساده Disc Jam می‌دهد. اضافه شدن امکان پاس دادن دربازی‌های تیمی دو به دو هم تجربه تک‌نفره و دونفره این بازی را کاملا متفاوت می‌کند.  بازی برای هر دو دسته گیمرهای تازه‌کار و حرفه‌ای ها قابل‌ دسترسی است و به زمان زیادی برای آموزش نیاز ندارد. از جمله دیگر نکات مثبت Disc Jam می‌توان به سیستم امتیازدهی آن اشاره کرد. هرچقدر که دیسک بیشتر بین بازیکنان جابه‌جا شود امتیاز به‌دست آمده پس از گل زدن بیشتر می‌شود، در نتیجه همواره این امکان وجود دارد که باوجود عقب بودن چندین امتیاز بتوانید با یک حرکت به بازی برگردید. ساخته استودیو High Horse  از هر دو حالت آنلاین و آفلاین پشتیبانی می‌کند و خوشبختانه امکان بازی کردن باهم تیمی (روی یک دستگاه) در مقابل حریفان آنلاین وجود دارد.

به‌طورمعمول بازی‌های این سبک  برای تشویق بازیکنان به پیشرفت در بازی، امکانات شخصی‌سازی مختلفی را در قرار می‌دهند و Disc Jam و چهار شخصیت قابل انتخابش نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این امکانات شامل انواع  لباس، تغییر حالت ظاهری دیسک، شادی‌های بعد از پیروزی و… هستند که با خرید جعبه‌های شانسی توسط پول درون بازی به‌صورت تصادفی آزاد می‌شوند. خوشبختانه در حال حاضر خرید موارد اشاره شده با پول واقعی ممکن نیست. باوجود مناسب بودن و جذاب بودن این امکانات، متأسفانه عدم به‌دست آوردن پول درون بازی در هنگام بازی کردن با دوستان در مسابقات خصوصی نکته‌ای منفی برای Disc Jam محسوب می‌شود. طبق معمول بازی‌های مستقل آنلاین، گیمرهای زیادی در بازی حضور ندارند و پیدا کردن حریف در مواردی بیش از پنج دقیقه  به طول می‌انجامد. در مقابل تعداد تقریبا زیاد امکانات شخصی‌سازی، قسمت‌های دیگر بازی تا حدی مشکل کمبود محتوا دارند. برای مثال فقط یک زمین‌بازی و یک زاویه دید در این زمین قابل انتخاب است. برخلاف انتظار امکان دیدن Replay ها نیز وجود ندارد. همچنین سیستم   Skill rating  در بازی وجود ندارد و فقط بر اساس نزدیکی جغرافیایی خود به بازیکنان حریف وصل می‌شوید، پس امکان دارد با گیمرهایی مسابقه دهید که تجربه بسیار بیشتری از شما در بازی دارند.

باوجود محتوای محدود، Disc Jam موفق شده ایده ی ساده‌ای را به بازی آرکید جذاب و هیجان‌انگیز تبدیل کند. سادگی مکانیک‌های پایه‌ بازی به این معنا است که برخلاف آثار ورزشی دیگر معمول، برای لذت بردن از آن نیاز به زمان زیادی برای تسلط کامل روی Disc Jam نیست. با این حال در پی سادگی موجود، مکانیک‌های پیچیده دیگری برای حرفه‌ای تر شدن در ساختار این اثر وجود دارد. نبود امکان Match making،  کم بودن محتوا مانند تعداد زمین‌‌های قابل انتخاب تا حدی به تجربه بازی ضربه می‌زند ولی در پایان می‌توان گفت که Disc Jam یک بازی بسیار خوب برای علاقه‌مندان آثار رقابتی ولی نه چندان جدی است.

  • 70%
    - 70%
70%

خلاصه

نکات مثبت
ساده و هیجان انگیز
وجود مکانیک‌های پیچیده‌تر که جذابیت بازی را در بلند مدت بیشتر می‌کنند
امکان بازی آنلاین، آفلاین و ترکیب هر دو

نکات منفی
محتوای کم بازی

User Review
71% (1 vote)
تحریریه سابق - آیت سلطانی

آیت سلطانی