نقد و بررسی

نقد و بررسی Door Kickers: Action Squad

نقد و بررسی Door Kickers: Action Squad

بازی Door Kickers ادای دینی به بازی‌های اکشن دهه‌ 1990 میلادی به شمار می‌رود. موسیقی متن عالی و گرافیک چشم‌نواز پیکسلی، همانند ماشین زمانی برای بازگشت به روزهای روشن و گرم کودکی است. ظاهر و باطن بازی همانی است که روی صفحه نمایشگر مشاهده می‌کنید و هیچ داستان فرعی و یا ماموریت‌های پیچیده چندلایه وجود ندارد. با نقد و بررسی  Door Kickers: Action Squad همراه وی جی مگ باشید.

شما مامور پلیسی تا دندان مسلح هستید که باید یک تنه وارد ساختمان‌های پر از خلافکار شده و همه‌شان را به خاک و خون بکشید. همانطور که از نام بازی برداشت می‌شود برای ورود به هر ساختمان و یا اتاق باید چندین بار به درب‌ها لگد بکوبید. بعد از باز شدن در کسری از ثانیه فرصت دارید تا همه دشمنان حاضر در اتاق مورد نظر را به هلاکت برسانید.

برای اینکار کلاس‌های متعددی در بازی تعبیه شده‌اند که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. کلاسی برای کسانی که دوست دارند مشکلات را نزدیک و شخصی حل کنند. در این حالت شاتگانی اعلاء و به شدت مخرب در اختیارتان قرار می‌گیرد که با هر بار شلیک، دشمن بیچاره را به قطعات تشکیل دهنده انسان تجزیه می‌کند، اما در مقابل برد چندانی ندارد و حتی ممکن است شعاع پخش شدن ساچمه‌ها گروگان‌های بی‌گناه را نیز به قتل برساند.

نقد و بررسی Door Kickers: Action Squad

کلاس‌های متنوع دیگری هم وجود دارند که شامل اسلحه‌های سبک و سنگین و طیف گسترده‌ای از مهارت‌های جانبی از قبیل درخواست نیروی کمکی یا پرتاب نارنجک‌های مختلف می‌شود. تعداد این کلاس کاراکترها چندان زیاد نیست ولی با در نظر گرفتن طول بازی و تعداد مراحل موجود در آن منطقی و مناسب است. چند کلاس ویژه از جمله ماموری مخصوص اف. بی. آی. هم وجود دارد که برعکس همه کلاس‌های قبلی لباسی آبی بر تن دارد و کلت کمری و قابلیت برداشتن اسلحه‌های سنگین از استعداد‌های قابل ذکر ایشان است.

ولی با وجود همه این توضیحات کار همه شخصیت‌ها لگد زدن به درها و به رگبار بستن دشمنان است. امکانات کمی برای ایفا کردن نقشه‌های پیچیده‌تر در بازی وجود دارد و همین مساله پیشرفت در بازی را تکراری کرده و در بلند مدت از جذابیت بازی می‌کاهد. با توجه به جهت‌گیری تخیلی و فرا-اکشن سازندگان، مناسب‌تر بود اگر تعدادی هم قابلیت فرا-انسانی و متنوع‌تر به هر کلاس اختصاص می‌دادند تا همه بازی متشکل از لگد زدن و خالی کردن خشاب نباشد.

طراحی مراحل ساده و خطی است و نیازی به گشت و گذار طولانی و بازگشت از مسیر طی شده ندارد. اکثر اوقات شما از در ورودی وارد شده و همه را می‌کشید، سپس از در خروجی خارج می‌شوید. پنجره‌هایی هستند که می‌توانید با شکستن شیشه از آنجا وارد شوید، همچنین امکان ورود از سقف و غافل‌گیر کردن خلافکاران بخت برگشته هم وجود دارد.

طراحی محیط و مراحل جزئیات و عمق چندانی ندارد و اکثر اوقات شبیه به هم کار شده است. تعدادی جزئیات فرعی مثل امکان تزئین کردن درخت کریسمس در برخی مراحل گنجانده شده‌اند ولی تعدادشان برای تاثیرگذار بودن و عمق بخشیدن به ساختار مراحل بسیار کم است. ماموریت هر مرحله هم برای خود متفاوت است ولی بیشتر اوقات به دو دسته کشتن همه آدم بدها و خنثی کردن بمب خلاصه می‌شود.

نقد و بررسی Door Kickers: Action Squad

البته گروگان‌هایی هم هستند که می‌توانید آنها را آزاد کنید. آنها مهمترین چیز در Door Kickers: Action Squad هستند و اصلا شک نکنید که هدف کشتن و پاشیدن خون دشمنان خشن و خونخوار بازی است! گروگان‌ها زمانی به طور کامل نجات پیدا می‌کنند که بدون مواجهه با دشمن از در اصلی خارج شوند، اتفاقی که در اکثر اوقات می‌افتد ولی برای اطمینان بیشتر می‌توانید آنها را پشتیبانی کنید.

در مراحلی که هدف خنثی کردن بمب است معمولات سناریوهای مختلفی برای بازیکن ترتیب داده می‌شود تا حس هیجان و سرگرمی بیشتر شود. همین سناریوها در عین جذاب بودن کمی تکراری و سطحی هستند و در نبود داستان مناسب و درگیر کننده چندان چنگی به دل نمی‌زنند. هیچ معرفی و داستان پس‌زمینه‌ای هم برای کاراکترهای قابل بازی ارائه نمی‌شود و همه آنها سربازانی سرسخت و آماده به خدمت هستند. البته قابلیت‌ها و قیافه‌ متفاوتی دارند که شما را در شناختن کمک می‌کند.

کنترل این شخصیت‌های قابل بازی نرم و روان است و همه‌ آنها با نهایت سرعت عمل و دقت به فرامین شما واکنش نشان می‌دهند. شلیک اسلحه و خالی کردن خشاب پس از چهار طاق باز کردن در به شدت لذت‌بخش و نشاط آور است. صدا گذاری و جلوه‌های ویژه‌ای که برای حرکات و مسائل اکشن بازی طراحی شده است هم چشم‌نواز و دوست داشتنی هستند.

افکت خون، سایه شخصیت و نور پردازی محیط با توجه به پیکسلی بودن گرافیک بازی به خوبی پیاده‌سازی شده است. دشمنان هم چند برابر انسان معمولی خون ریزی می‌کنند. حتی اگر بعد از کشتن‌شان دلتان خنک نشد می‌توانید با زدن یک لگد هم به جسد بی‌جان آنها را منفجر کنید تا خون و اعضای بدن بیشتری به هوا پرتاب شود.

موسیقی متن و بازی و سایر مسائل مربوط به صداگذاری خوب کار شده و سطح قابل قبولی به سر می‌برد. گرافیک بازی هم با توجه به ساده و ابتدایی بودن تکنیک‌های گرافیک و وجود بافت‌های پیکسلی خوش رنگ و لعاب است، اما می‌توانست به به کار گیری افکت‌ها و جزئیات بیشتر از این هم بهتر باشد.

طراحی هنری بازی هم در حد متوسطی قرار دارد و آنقدر سطح بالا نیست که شخصیت و رویکرد منحصر بفردی به بازی ببخشد. در مقابل همین پیاده‌سازی سبک و مختصر عملکرد فنی خوبی به بازی بخشیده و روان و بدون مشکل اجرا می‌شود.

Door Kickers: Action Squad در حالت دو نفره رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرد و همکاری و رفاقت‌ها عمق تازه‌ای به گیم‌پلی سرراست و مختصر بازی می‌دهند. تنها مشکل این بخش‌، جدا از کاستی‌های کلی بازی نزدیک بودن رنگ هر دو بازیکن به هم است به طوریکه از فاصله معقول چندان تفاوتی به کاراکترها قابل تشخیص نیست و امکان دارد به دفعات و در شرایط شلوغ و نفس‌گیر شخصیت تحت کنترل خودتان را گم کنید.

با در نظر گرفتن همه اینها می‌توان گفت «دور کیکرز: اکشن اسکواد» بازی مستقل قابل قبولی و سرگرم‌ کننده‌ای است اما نه خودش می‌خواهد از همین تعریف ساده فراتر برود و نه جهت‌گیری‌های محقرانه و تاکید بیش از حد سازندگان به پیروی از الگوهای گذشته اجازه می‌دهد عنوانی فراتر از یک تعطیلات کوتاه چند ساعته در دنیای قدیمی بازی‌های کلاسیک باشد.

PS4 Review

نقد و بررسی روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی سازندگان انجام گرفته.

Door Kickers: Action Squad Review
  • 7.5/10
    امتیاز نهایی - 7.5/10
7.5/10

خلاصه

نکات مثبت:
گیم‌پلی روان و سریع
موسیقی عالی

نکات منفی:
محدود بودن شخصیت‌ها
مراحل تکراری و کم جزئیات

آرش مرادی

آرش مرادی

3 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

5 × 2 =