نقد و بررسی

نقد و بررسی Doraemon Story of Seasons

Doraemon Story of Seasons

بالاخره پس از منتشر شدن روی کنسول نینتندو سویچ و PC حالا Doraemon Story of Seasons بر روی PS4 هم قابل بازی است. به همین بهانه نقد و بررسی برای این عنوان خوش رنگ و لعاب تهیه کرده‌ایم. این بازی ترکیبی از سری کارتون‌های محبوب Doraemon (البته بیشتر در ژاپن!) گربه ربات مسافری از آینده و بازی سبک مزرعه‌داری است. شرکت سازنده Marvelous تجربه زیادی در ساخت انیمه ژاپنی و همچنین بازی‌های سبک مزرعه‌داری دارد، به همین دلیل ترکیب این انیمه پرطرفدار و سبکی که در ساخت آن کارکشته محسوب میشود چندان هم ایده بدی نیست.

سبک و سیاق مزرعه‌داری بسیار شبیه به سری Harvest Moon و Story of the Seasons است. این شباهتی است که با اولین نگاه میتوان به آن پی برد. زاویه ثابت دوربین و رنگ‌بندی شاد و جذاب به همراه تمام قابلیت‌های مشترک بین این دو بازی مساله‌ای است که طرفداران هر دو بازی را به خود جذب می‌کند. مهمتر اینکه سیستم مزرعه‌داری و کلیت گیم‌پلی Doraemon Story of Seasons و بازی‌های ذکر شده هم به طور کامل شبیه به هم هستند، پس اگر بازی‌های قبلی را تجربه کرده باشید اینجا هم خود را در خانه احساس خواهید کرد.

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد طراحی زیبای هنری و جذابیت گرافیک بازی است. مناظر و محیط‌های چندان خوش‌رنگ و چشم‌نواز هستند که بعضی اوقات مشخص نیست در حال بازی کردن هستید یا تماشای انیمه! بازی حجم چندانی ندارد و بسیار سبک و سریع اجرا میشود. ولی در عین حال چیزی از جلوه‌های بصری و مناظر مفرح کم نمی‌گذارد.

نرخ فریم هم ثابت و روان است و انواع و اقسام جلوه‌های آب و هوایی نظیر بارش باران، هوای ابری، برف و طوفان و رعد و برق هم جلوه‌گر می‌شوند. همچنین در روزهای ابری می‌توانید بر بلندای قله کوه به تماشای عبور سایه‌ی ابرها بنشینید! و یا شاهد انعکاس غروب آفتاب روی برکه کوچک پشت خانه خود باشید.

Doraemon Story of Seasons
Doraemon Story of Seasons

انیمیشن‌های مختلف نشان دهنده حرکات بازیکن کاملا روان و حساب شده‌ هستند و در طول روایت داستان و کات‌سین‌های خوش ساخت هم بانمک و انیمه‌وار کار شده‌اند. اما با وجود همه اینها گرافیک بازی از نظر فنی مربوط به چند نسل قبل میشود و هیچ زاویه دوربین سه‌بعدی و یا امکان تغییر زاویه آن وجود ندارد. تنها زوم کردن دوربین برای لذت بردن از مناظر زیبای بازی کافی نیست.

Doraemon Story of Seasons در بخش موسیقی نمره قبولی می‌گیرد. ملودی‌های آشنا و آرامش بخش در کنار چندین نوع موسیقی متن برای هر فصل و هر ساعت از روز به طور مداوم گوش‌های شما را نوازش خواهند کرد. در مقابل صداگذاری بازی چندان جالب نیست. برای هر عملی که شخصیت اصلی (Noby) انجام میدهد صدایی کارتونی تعبیه شده است، اما فرض کنید قرار است مزرعه‌ای چند هکتاری را دستی آبیاری کنید و این یعنی شنیدن همان صدای کارتونی به صورت مداوم و تکراری برای دقایق متمادی!

همین رویکرد نچسب در صداپیشگی کاراکترها هم پیش می‌آید. هیچ گونه صداپیشگی برای شخصیت‌های مختلف وجود ندارد و آنها تنها به گفتن چند کلمه ساده در جای جای داستان بازی بسنده می‌کنند. البته این قضیه به اندازه صداهای تکراری چندان اذیت کننده نیست و تا حدودی به خاطر حس و حال انیمه‌وار بازی ایجاد شده است.

داستان Doraemon Story of Seasons روایت‌گر ماجراهای Noby و Doraemon به همراه دوستانش big G، Sneech و Sue است. حکایت از جایی آغاز میشود که Noby در انجام تکلیف تابستانی خود به مشکل برخورده و بیشتر تمایل دارد در اتاق خود چرت بزند تا اینکه کاری از پیش ببرد. این مساله مادرش را بسیار عصبانی کرده و گوشزدهای Doraemon هم تاثیری ندارد. تا اینکه طاقت مادر به انتها می‌رسد و Noby را به عنوان تنبیه از خانه بیرون می‌کند تا بلکه با کمی پیاده‌روی در هوای آزاد فکرش باز شود.

اما او در سر راه خود دانه‌ای عجیب و غریب پیدا می‌کند، پس به سراغ دوستانش می‌رود و همگی تصمیم می‌گیرند آن را بکارند تا ببینند چه چیزی سبز خواهد شد. Noby که مصمم است بالاخره پروژه تابستانی خودش را پیدا کرده در بالاترین نقطه شهر دانه را در خاک می‌کارد اما بلافاصله آب و هوا طوفانی میشود و درختی غول‌آسا از دانه می‌روید. این درخت که نوعی پورتال/ماشین زمان است همه آنها را به دهکده‌ای کوچک و دور افتاده در گذشته پرتاب می‌کند.

در حال سقوط بین فضا و زمان Doraemon بیچاره تلاش می‌کند با بیرون کشیدن یکی از گجت‌های کاربردی خود بچه‌ها را نجات بدهد ولی دستپاچگی باعث میشود همه آنها را به اطراف پخش کند. خوشبختانه هر یک از بچه‌ها در روستای جمع و جور داستان کار و محلی برای اقامت خود پیدا میکنند و Noby هم در نهایت مدیریت مزرعه‌ای در حاشیه روستا را بر عهده می‌گیرد. معاشرت با اهالی روستا و پیشرفت در امر مزرعه‌داری و همچنین پرده برداشتن از افسانه‌ها و داستان‌های محلی تنها راهی میشود که Noby و دوستان بار دیگر بتوانند به خانه خود بازگردند.

Doraemon Story of Seasons
Doraemon Story of Seasons

تعامل با اهالی روستا و دوست شدن با آنها بخش دیگری از گیم‌پلی بازی است که همیشه در عناوین مشابه قبلی هم وجود داشته است، با این تفاوت که شما قرار نیست تا ابد در این دهکده بمانید، پس ازدواج و روابط عاشقانه‌ای در کار نیست. در عوض با نزدیک‌تر شدن به اهالی روستا می‌توانید بیشتر از زندگی و داستان‌های آنها باخبر بشوید و حتی افسانه‌ها و حکایت‌های باستانی بشنوید که نجات‌بخش خودتان باشد. همچنین با آشنا شدن بیشتر با اهالی هر یک از آنها یکی از گجت‌های Doraemon را که قبل‌تر گم شده به شما پس می‌دهند تا چند قدم به بازگشت به خانه نزدیک‌تر شوید.

همانطور که گفته شد گیم‌پلی بازی بسیار شبیه به عناوین Harvest Moon و Story of the Seasons است، اما نه دقیقا و با کمی تغییرات به جا و مناسب ولی در عین حال با داشتن مشکلات اساسی‌ دیگر. سرعت گیم‌پلی بازی در مقایسه با دو عنوان ذکر شده که به نوعی بنیان‌گذار سبک مزرعه‌داری هم محسوب میشوند بسیار روان و دلنشین است. رسیدگی به مزرعه و حیوانات و کار در معدن مثل قبل حلزون‌وار و سنگین نیست. با اینکه Noby علاقه زیادی به خوابیدن دارد ولی در حین کار سنگ تمام می‌گذارد.

کاشتن محصولات شامل شخم‌زدن، کاشتن، آبیاری و در نهایت برداشت محصول‌های مختلفی میشود که از تنوع مناسبی برخوردار هستند. آشپزی و شرکت در مسابقات کارهای مختلفی هستند که میشود با محصولات کاشته شده انجام داد. آشپزی به صورت دلخواه و یا با استفاده از دستور آشپزی‌هایی انجام میشود که از سرآشپز دهکده خریداری میشوند.

ارتقاء تجهیزات مزرعه‌داری هم عاملی برای ایجاد حس پیشرفت در Doraemon Story of Seasons است. برای مثال شما ابتدا ابزارهای زنگ زده و ضعیفی در اختیار دارید که چندان به درد بخورد نیستند، ولی با کمی پشتکار و پول و استخراج فلزهای معدنی میتوانید آنها را ارتقاء بدهید و کار خودتان را در مزرعه سبک‌تر بکنید. پیشرفت در ارتقاء ابزار و تجهیزات که هسته اصلی پیشبرد داستان هم محسوب میشود جالب و درگیر کننده کار شده است و همیشه چیزی برای قوی‌تر کردن و ساختمان جدیدی برای اضافه کردن به مزرعه خود دارید.

خانه، طویله، لانه مرغ‌ها، انبار، سیلو، اسطبل اسب و غیره از این موارد هستند. در کنار اینها هر ابزار در سطح‌های مسی، آهنی، نقره‌ای، طلایی و حالت پر از نگین و الماس قابل ارتقاء هستند که هر کدام نیرو و قدرت بیشتری به کاربرد اولیه خود می‌افزایند.

رسیدگی به حیوانات و پرورش انواع دام و طیور هم در بازی گنجانده شده است. تهیه غذا و علوفه برای حیوانات، رسیدگی به وضع سلامتی آنها، چرا دادن و چرخاندن آنها در هوای آفتابی گیم‌پلی اصلی این بخش است که در نهایت به برداشت محصول از آنها که شیر و پشم و تخم‌مرغ است ختم می‌شود و در مقابل محصولات و غذاهای بیشماری از این محصولات دام و طیوری قابل تهیه هستند.

ولی مشکل اصلی و اساسی Doraemon Story of Seasons در طول عمر گیم‌پلی آن است. اگر بخواهیم بازی Stardew Valley را از چنین نظرهایی بهترین عنوان عرضه شده بنامیم، Doraemon Story of Seasons از نظر تنوع و تعداد ساعات گیم‌پلی اوضاع چندان خوبی ندارد. با اینکه آیتم‌های تزئینی و دکوراسیون لیست بلند بالایی در این عنوان دارند ولی کارآیی چندانی برای آنها در نظر گرفته نشده است و اکثر آنها پس از نزدیک به 40 ساعت به راحتی قابل دریافت هستند. همین مساله برای کسب درآمد هم صادق است. سیر پیشرفت و افزایش درآمد نامتعادل و کمی سختگیرانه است که بازیکن را مجبور به روی آوردن به راه‌های دیگر برای جمع آوری منابع مالی می‌کند.

برای مثال کاشت محصولات، نگهداری از حیوانات و کار کردن در معدن و یا حتی ماهیگیری و نظیر اینها هیچ راهی برای کسب درآمد بالا پیش روی بازیکن نمی‌گذارند پس روی آوردن به راه‌های تکراری و زمان‌بری چون خرید فله‌ای گندم، آسیاب کردن و پختن نان در حجم بسیار بسیار بالا اجتناب ناپذیر است.

حتی یکی از ارزشمندترین آیتم‌ها در حالت End game بازی که بیشتر از هر چیز دیگر به درد می‌خورد با نام Junk نامگذاری شده است. بازیکن در ساعات ابتدایی بازی که به هر دری می‌زند تا کمی بیشتر پول به دست بیاورد و ساعت‌های تکراری زیادی در معدن به دنبال طلا است کوهی از Junk را با تصور زباله بودن با قیمتی بسیار ناچیز می‌فروشد.

اما پس از 40 ساعت متوجه میشود ارزشمند‌ترین آیتم‌ بازی را مفت فروخته است. پس حالا همان بازیکن که همه چیز خود را تا نهایت تقویت کرده است باید دوباره مثل ساعت اولیه و تکراری بازی به سراغ جست و جوی خسته کننده در معدن باز گردد. همین جهت‌گیری‌های کمتر منطقی و اذیت کننده قابلیت تجربه لذت بخش بازی برای ساعات بسیار طولانی‌تر را کاهش می‌دهد.

تجربه Doraemon Story of Seasons در 40-50 ساعت ابتدایی که تشکیل دهنده بخش اصلی داستان و فرصت کافی برای ارتقاء ابزار و امکانات است، تجربه‌ای جذاب و دلچسب است اما متاسفانه پس از آن و برای End game بازی هیچ جذابیتی باقی نمی‌گذارد و احتمالا با پایان داستان شما هم به سراغ زندگی خودتان باز خواهید گشت.

English Section

The first 40-50 hours of Doraemon Story of Seasons is a priceless farming sim utopia; as the main story unfolds and the awesome characters come to light with their rich story content. As the ever upgradeable arsenal of various tools are at your disposal, everything is highly addictive and pleasantly moving forward. However, the end game is not appealing and the never ending work at the mine doesn’t help either.

نقد و بررسی بازی Doraemon Story of Seasons روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.

Doraemon Story of Seasons Review
  • 7.5/10
    امتیاز نهایی - 7.5/10
7.5/10

برخی نکات قابل توجه و برجسته در این بازی:

گرافیک بصری و هنری شاد و جذاب
داستان لذت‌بخش و شخصیت‌های بامزه
امکان شخصی‌سازی سرگرم‌کننده مزرعه
کار در معدن با پیشرفت در بازی چندان پیشرفت نمی‌کند
جستجو برای پیدا کردن Junk خیلی زود خسته کننده می‌شود

آرش مرادی

آرش مرادی

2 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

چهارده − چهارده =