نقد و بررسی

نقد و بررسی Lego Star Wars: The Skywalker Saga

The Skywalker Saga

اگر در دو دهه اخیر پیگیر بازی‌های دیجیتالی بوده باشید به احتمال زیاد اسم سری بازی‌های Lego به گوشتان خورده است. بازی‌هایی که از هر فریم‌شان بوی پلاستیک مرغوب اسباب‌بازی‌های «لگو» به مشام می‌رسد! اکثر این بازی‌ها با اقتباس از فیلم‌های سینمایی معروف و سایر داستان‌های ماجراجویانه ساخته شده‌اند.Lego Star Wars: The Skywalker Saga

در این بین سری فیلم‌های ایندیانا جونز، جنگ ستارگان، هری پاتر بیشترین محبوبیت را در برداشت‌های لگو-محور دریافت کرده‌اند. فلسفه بانمک، سرراست و فوق سرگرم کننده تبدیل چنین فیلم‌های موفق به لگوبازی همیشه جواب داده و طیف گسترده مخاطب از کودکان نوپا و بزرگسالان دچار سندروم نوستالژی را جذب می‌کند.

حالا پس از گذشت حدود 20 سال از اولین بازی لگو جنگ ستارگان، استدیوی Traveller’s Tales یکی از کاملترین عناوین بازی ساخته شده از روی سری فیلم‌های سینمایی را با نام Lego Star Wars: The Skywalker Saga روانه بازار کرده است. این بازی داستان تمامی فیلم‌های اصلی را پوشش می‌دهد (هر 9 فیلم با محوریت خاندان Skywalker) و هر فیلم به 5 مرحله در بازی تبدیل شده است که 9 ضربدر 5 می‌شود 45 مرحله لگوبازی :))

سیستم گیم‌پلی بازی در مقایسه با چند دهه پیش تغییرات قابل توجهی داشته است ولی در پر کردن محتوای بازی در تناسب با این جهش سیستم گیم‌پلی عملکرد چندان خوبی ندارد. بر خلاف گذشته، دوربین ثابت و ایزومتریک جای خود را به دوربین سوم-شخص داده و بسیاری از فرمول‌های بازی‌های مدرن این سبک و سیاق را به خوبی تکرار می‌کند.

Lego Star Wars The Skywalker Saga Review 1

برای مثال درگیری‌ها با شمشیر و قدرت‌های Force به لطف زاویه دوربین جدید بیشتر به چشم می‌آیند و اکشن بازی سرگرم کننده‌تر است. همینطور استفاده از اسلحه برای آن دسته از شخصیت‌های قابل کنترل که توانایی شمشیربازی ندارند کپی برابر اصل عناوینی چون Gears of War اقتصادی کار شده است. شما می‌توانید پشت موانع داخل بازی سنگر گرفته و با بیرون آمدن دشمنان را هدف قرار دهید.

شمار شخصیت‌های قابل بازی در The Skywalker Saga بسیار بالاست (حدود 400 لگو!) و هر یک از آنها در کلاس کاراکترهای کلی قرار می‌گیرند و قابلیت‌های مختلف و متنوعی دارند. اما متاسفانه شمار و تنوع این کلاس کاراکترها آنقدرها هم بالا نیست و اغلب شخصیت‌ها گیم‌پلی و سیستم مبارزه مشابه هم ارائه می‌کنند.

در عوض قادر خواهید بود با جمع آوری واحد پولی رایج در بازی یا همان قطعه لگوهای گرد و درخشان stud و همچنین بلوک‌های آبی رنگ مخفی شده در هر مرحله، کلاس شخصیت‌ها را ارتقاء دهید. اما عمق این ارتقاها چندان خوب کار نشده و با توجه به درجه سختی بسیار آسان بازی، خیلی از این ارتقاها و سیستم گیم‌پلی جدید کمرنگ می‌شوند، تا جایی که می‌توانید فقط با زدن یک دکمه هم بازی را تمام کنید!

اما این همه ماجرا نیست! به لطف سیستم گیم‌پلی مدرن بازی، امکان باز آفرینی درگیر کننده‌تر بعضی از به یاد ماندنی‌ترین لحظات سری فیلم‌های افسانه‌ای میسر شده است و سازندگان با تسلط کامل بر تمامی 9 فیلم، دستچینی خوش سلیقه از همه این صحنه‌های به یاد ماندنی را برای مخاطب به ارمغان آورده‌اند.

برای مثال نبردهای سرنوشت‌ساز و فوق جذاب در فیلم‌ها (به طور ویژه نبرد آناکین و کوآی‌کان با دارث مال) و نبرد سفینه‌ای و هاورکرافت‌ها، همه و همه با وسواس و دقت تمام در کنار وفاداری کامل به داستان و استفاده از موسیقی متن لایسنس شده سری جنگ ستارگان برای هر کسی که حتی یکبار چشمم به فیلمی از جنگ ستارگان افتاده باشد از واجبات است.

روایت بانمک، سرگرم کننده و خوش سلیقه سازندگان می‌تواند هر طیفی از گروه‌های سنی و هر سطح از طرفداران جنگ ستارگان را مجذوب خود کند. پرداخت به جزئیات داستانی و بازآفرینی صحنه‌های به یاد ماندنی با به کار بردن کمدی موقعیت و در کنار همه اینها صداپیشگی فوق العاده شخصیت‌ها برداشته شده از فیلم‌های اصلی، این سفر دوباره از میان زمان و کهکشان را به یاد ماندنی می‌کند.

نقد و بررسی Lego Star Wars: The Skywalker Saga 1

سطح لذت بخش بودن لطیفه‌ها و شوخی با شخصیت‌های افسانه‌ای و دوست داشتنی به قدری هست که حتی از سایر محصولات با درون‌مایه جنگ ستارگان هم فراتر می‌رود: برای مثال در یکی از صحنه‌ها «هان سولو» اشیاء مختلفی را به سوی «دارث ویدر» پرتاب می‌کند تا از پیشروی او جلوگیری کند: در این صحنه بخصوص وقتی کار به پرتاب موز و سیب می‌رسد، کمتر کسی می‌تواند جلو خنده ریز و نخودی خود را بگیرد!

طراحی مراحل بازی هم با چنین وسواس و دقت به جزئیاتی ساخته شده است. تمامی لوکیشن‌های سری جنگ ستارگان با دقت تمام به جزئیات در بازی گنجانده شده‌اند. هر کدام از این لوکیشن‌ها به دو دسته هاب اصلی آن قسمت از فیلم و سری ماموریت‌ها بر اساس داستان تقسیم می‌شوند. بسیاری از این هاب‌های اصلی بزرگ و مهیای جست و جو و گشت و گذار هستند و تعدادی ماموریت فرعی در آنها گنجانده شده است.نقد و بررسی Lego Star Wars: The Skywalker Saga 2

ولی تنوع و سطح تاثیر این ماموریت‌ها بر تجربه بازی اصلی چندان خوب نیست و بیشتر برای تغییرات ظاهری و ساخت مینی لگوها و کامل کردن کالکشن بازی خوب است. open-world بودن این هاب‌ها هم در سیال بودن و تجربه نفس‌گیر مراحل اصلی خلل وارد می‌کند و بعد از صرف کمی زمان در لوکیشن‌های اولیه، بیشتر تمایل خواهید داشت تا سریع‌تر آنها را رد کرده و به سراغ مراحل اصلی بروید.

گرافیک بصری بازی چشم‌نواز و رنگارنگ است. ترکیب شیوه گرافیکی واقعی با قطعات لگو و شخصیت‌های پلاستیکی با خوش سلیقگی تمام کار شده است و به لطف پیشرفت‌های گرافیک فنی و به کار بردن افکت‌های نور پردازی و ذرات بهتر، جلوه و نمای مدرن‌تری به بازی اضافه شده است. در مقابل محیط‌های بزرگ و شلوغ و صحنه‌های نبرد در این مناطق با افت نرخ فریم همراه است که به لذت بازی لطمه می‌زند.

بدون شک Lego Star Wars: The Skywalker Saga، یکی از بهترین بازآفرینی‌های سری افسانه‌ای جنگ ستارگان است. آنقدر با وسواس و خوش سلیقه کار شده است تا تمامی طیف طرفداران، علاقه مندان و یا حتی مخاطبین گذری را هم سرگرم کند. در مقابل و علارغم جهت‌گیری‌های مدرن و به‌جا، همچنان در پر کردن محیط‌های عالی و بزرگ با محتوای درگیر کننده ضعیف عمل می‌کند، اما چشم انداز امیدوار کننده‌ای را برای آینده سری بازی‌های لگو متصور می‌شود.

English Section

Undoubtedly, Lego Star Wars: The Skywalker Saga is one of the best re-imaginations of the legendary Star Wars series. It has been done so obsessively and tastefully that it will entertain the whole range of fans, enthusiasts or even unsuspecting audiences. In contrast and in spite of all the modern and well-established new orientations, it continues to perform poorly in filling large and open-world environments with engaging content. However, it envisions a promising outlook for the future of the Lego series.


نقد و بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.


Lego Star Wars: The Skywalker Saga Review

برخی نکات برجسته و قابل ذکر در بازی

سبک و سیاق ترکیبی از واقعی و پلاستیکی، جدی و خنده‌دار، وفادار و شوخ !
تغییرات جدید و مدرن رنگ و لعاب خیره کننده‌ای بر تمامی قسمت‌های بازی افزوده است !
شخصیت‌های بانمک و صداپیشگی جالب
رانندگی و سفینه‌رانی جذاب

آرش مرادی

آرش مرادی

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

شش − پنج =