نقد و بررسی

نقد و بررسی Mafia II Definitive Edition

Mafia II Definitive Edition

با معرفی ‌سه‌گانه مافیا بسیار هیجان‌زده شدیم؛ البته نه برای سومین شماره! خبر بسیار هیجان‌انگیزتر بازسازی کامل شماره اول بود که چند ماه بعد منتشر خواهد شد؛ اما در همین فاصله خوشحال بودیم که ریمستر شماره دوم بازی که در نسل پیش خاطرات خوشی با آن داشتیم را تجربه خواهیم کرد. بعد از معرفی، طولی نکشید که بازی منتشر شد و باید بگویم که اکنون بعد تجربه آن، آرزو می‌کنم که کاش منتشر نمی‌شد! در ادامه برای پی بردن به دلیل این آرزو، با وی جی مگ و نقد و بررسی Mafia II Definitive Edition همراه باشید.

مافیا 2 از عناوین محبوب و تا حدودی جنجالی نسل پیش پیش بود. از داستان و روایت بسیار زیبای آن تا جزییات بکار رفته در طراحی بازی و حتی اختلاف گرافیکی و پرفورمانس برروی پلتفرم های مختلف، همگی خاطرات خوبی را برایمان رقم زدند که تا همین یک هفته پیش نیز از آن با اشتیاق سخن به زبان می‌آوردیم؛ اما بعد از تجربه ریمستر این عنوان که توسط شرکت Hangar 13، سازنده مافیا 3، برایمان ترتیب داده شده بود، نه تنها خاطرات خوش گذشته برایمان از بین رفت، بلکه نگرانی‌ در مورد بازسازی اولین نسخه از بازی نیز بر ما موستولی گشت!

با شروع بازی اولین چیزی که متوجه خواهید شد گرافیک شدیدا تاریخ گذشته این عنوان است، البته تغییراتی نیز صورت گرفته و حالا بافت‌ها (تکستچرها) همگی با کیفیت 4K و تغییراتی اندک از نو طراحی شده‌اند.

اما کلیت مدل‌سازی و طراحی دست نخورده باقی مانده است. تا اینجای کار با خود می‌گویید که این عنوان یک ریمستر ساده است و گرافیک را در آخرین درجه اهمیت قرار داده و به تجربه بازی ادامه می‌دهید، اما رفته رفته با مشکلاتی مواجه می‌شوید که شما را از تجربه این عنوان پشیمان می‌کند که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

Mafia II Definitive Edition

داستان سرایی در این عنوان از نقات قوت آن است. داستان جوانی به نام «ویتو اسکالتا» که در حین دزدی توسط پلیس دستگیر شده و سپس به ارتش آمریکا برای جنگ جهانی دوم ملحق می‌شود.

خانواده او در دوران طلایی مهاجرت، از ایتالیا به آمریکا مهاجرت کرده و در آنجا ساکن می‌شوند. بعد از جنگ، ویتو به خانه بازمی‌گردد و با آرزوی سروتمند شدن، برخلاف میل مادر پیرش، با دوست قدیمی خود «جو»، دیدار کرده و پا به دنیای مافیا می‌گذارد.

از آدم‌کشی گرفته تا دزدی و انواع اقسام خلاف‌های ریز و درشت، مسیر را برای ارتقای بسیار سریع ویتو باز می‌کند تا در نهایت بصورت رسمی او را وارد «خانواده» کند. اما همانطور که در فیلم‌ها نیز دیده‌ایم همه چیز به خوبی و خوشی پیش نخواهد رفت و این زندگی گانگستری طولی نخواهد پایید تا با مشکلات عمده‌ای مواجه شود.

از این بخش که بگذریم، می‌رسیم به قسمت تاریخ گذشته گیم‌پلی! بیاد دارم که این عنوان از لذت‌بخش‌ترین عناوینی بود که در نسل قبل آن را تجربه کرده بودیم، اما وقتی به دیدار دوباره آن رفتیم، همه خاطراتمان خراب شد.

شاید بهتر است بعضی از چیزها همانطور که بودند، فقط در خاطرات باقی بماند. گیم‌پلی این عنوان با توجه به استانداردهای روز بشدت قدیمی و اذیت کننده است. حداقل برای نگارنده! بخش تیراندازی شدیدا خشک که با هوش‌مصنوعی بشدت مسخره همکاری می‌کنند تا اعصابتان را بهم بریزد. مخصوصا وقتی که روی درجه سختی Hard به انجامش بپردازید.

تیرخوردن از پشت سنگر و حمله‌ور شدن بی دلیل دشمنان به سویتان در حالی که به علت سنگین بودن گیم‌پلی شما قادر به نشانه‌گیری دقیق بر روی آن‌ها نیستید، گاها ما را تا مرز جنون پیش برد! حالا بماند دشمنانی که از فاصله بسیار دور و با یک تیر شاتگان شما را به دنیای باقی خواهند فرستاد!

از سوی دیگر چک‌پوینت‌های واقعا عجیب و غریب باعث می‌شود که بعد از مرگ، گاهی بیشتر از پانزده دقیقه و شاید بیشتر، از عمرتان تلف شده و به نقطه صفر بازگردید. این وضعیت در بسته‌های اضافه‌شونده (DLC) بدتر نیز می‌شود.

Mafia II Definitive Edition

بعد تجربه تلخی که در بخش داستانی داشتیم، ترجیح دادیم تا DLC بازی را برروی درجه سختی Easy انجام دهیم اما با مشکلات بدتری روبرو شدیم. این بسته ها تشکیل شده‌اند از یک سری ماموریت‌ بی سروته که جذابیت درآن‌ها رو به صفر میل ‌می‌کند.

هوش مصنوعی بدتر شده و هر حرکتی که انجام می‌دهید، توسط دوربین‌های مداربسته خیالی پلیس ثبت شده و پلیس را در جریان می‌گذارد. اگر کسی در خیابان به شما شلیک کند، مجرم شما هستید، اگر بدون اینکه هیچ پلیسی در اطرافتان باشد ماموریت را انجام دهید، پلیس‌ها به سویتان حمله‌ور خواهند شد.

کلا هرکاری که انجام دهید سروکله چندین پلیس پیدا خواهد شد. ماجرا زمانی بدتر می‌شود که برای انجام این ماموریت‌ها مدت زمان محدودی برایتان در نظر گفته شده و باید هرچه سریعتر ماموریت را به پایان برسانید. هستند ماموریت‌هایی که در کثری از ثانیه یک اتومبیل حاوی 3 تیرانداز به سویتان حمله‌ور می‌شوند و شما هیچ راه دفاعی‌ای از خود ندارید و برروی درجه Easy در عرض 2 ثانیه محکوم به مرگید! بگذریم…

نکته مثبتی که در بخش گیم‌پلی دیده می‌شود، هندلینگ اتومبیل‌هاست. حداقل این مورد به قدری خوب ساخت و پرداخته شده بود که هنوز هم بعد از این همه سال حس و حال راندن اتومبیل‌های دهه 50 برایتان لذت‌بخش خواهد بود.

جزئیاتی که آن زمان در طراحی محیط و المان‌های مختلف محیطی بکار گرفته شده قابل تحسین هستند. خاموش کردن چراغ راهروی آپارتمان لبخند بر لبمان نشاند! طراحی محیط‌ها و دکورهای داخلی هنوز زیبایی خود را حفظ کرده‌اند و ترکیب آن‌ها با فیزیک انویدیا که در زمان خود انقلابی در عرصه فیزیک بحساب می‌آمد هنوز هم تازگی خود را دارند. اما مشکلات و باگ‌هایی که در دیگر بخش‌های بازی با آن‌ها روبرو خواهید شد این لذت‌ها را از بین می‌برند.

Mafia II Definitive Edition

در بدو شروع Mafia II Definitive Edition ، با اولین باگ بازی آشنا شدیم. لوگوی Saving در گوشه سمت راست تصویرمان گیر کرد و تا ساعت‌ها همراهمان بود. بازی را بسته و دوباره شروع کردیم و نفس راحتی از نبود آن لوگو کشیدیم، اما سازندگان با لوگوی دیگری در همان قسمت ما را سوپریز کردند.

در منو به شما گفته می‌شود که حساب 2K خود را وارد کنید و اگر ندارید آن را بسازید. حالا شما نیازی به این کار ندارید و این پیشنهاد را رد می‌کنید؛ سازنده با قرار دادند لوگویی بسیار بزرگ در گوشه تصویر و روی ساعتی که در ماموریت‌های ساعتی نیاز به دیدنش دارید، به شما هشدار می‌دهد که اکانت خود را وارد نکرده‌اید! بعد از ساعت‌ها مقاومت، تصمیم گرفتیم که این کار را انجام دهیم که با باگ بعدی روبرو شدیم. حالا همان لوگو در همان قسمت به تصویرمان چسبیده و به ما اطلاع می‌داد که «شما با حساب خود وارد شده‌اید»!

اگر شما هم از دسته کسانی هستید که ترجیح می‌دهید با هدست به انجام بازی بپردازید، باید بگوییم که منتظر سوپریز بعدی باشید. تمامی دیالوگ‌ها در کات‌سین‌های این بازی دارای صدای Mono و یا تک طرفه هستند و فقط از سمت چپ هدست به گوشتان خواهد رسید! حالا برروی داستان و صحبت کاراکترها متمرکز شده‌اید که احساس می‌کنید یکی از کاراکترها، نه به کاراکتر دیگر، بلکه به نقطه‌ای بی‌ربط خیره شده، با خود می‌گویید که شاید چیزی در پس زمینه توجهش را جلب کرده و این حرکت، بخشی از داستان است، اما نه اشتباه نکنید، این تنها یکی از ده‌ها باگی است که در ادامه خواهید دید!

جلوتر می‌روید و در حین نجات یکی از دوستانتان متوجه صورت کشیده‌اش به سبک صحنه‌های ترسناکی که قبلا در AC Unity دیده بودیم، می‌شوید. احتمالا فشار زیادی در زیر شکنجه به اون تحمیل شده است!

Mafia II Definitive Edition

اگر هنوز اشکتان از Mafia II Definitive Edition در نیامده کافی است با اتومبیل در سطح شهر شروع به گشت و گذار کنید تا با هر پیچی که در خیابان انجام ‌می‌دهید، شاهد افت فریم‌های شدید باشید. بدون اغراق در نود درصد مواقع این اتفاق برایتان خواهد افتاد؛ و بخش جالبتر داستان اینجاست که این بازی بصورت 30 فریم برثانیه اجرا می‌شود! که البته ظاهرا نمی‌شود! حتی روی کنسول های بین نسلی نیز این مشکلات وجود دارند که بدترین آن‌ها نیز نسخه PS4 Pro است که فریم شما حتی به زیر 20 نیز خواهد رسید.

بگذریم از تروفی/اچیومنت‌های گلیچ شده که باعث شده تا کنون هیچ کس موفق به کامل کردن این بازی نشود! واقعا باید یک تبریک مخصوص به شرکت Hangar 13 بابت نابودی خاطرات خوبمان فرستاد.

گاهی اوقات بهتر است بعضی چیزها تنها بصورت خاطره در ذهنمان باقی بماند. خاطراتی که با لذت و هیجان از آن‌ها یاد می‌کنیم. ملاقات دوباره آن‌ها، آن هم بدین صورت، چیزی جز از دست دادن آن خاطرات زیبا برایمان به ارمغان نخواهد آورد.

بهتر است این شرکت تجدید نظری در روند کاری خود انجام دهد و اگر قرار است بازسازی نسخه اول این سری نیز به همین منوال انجام گیرد، ترجیح می‌دهیم همین الان این پروژه کنسل شده و منتشر نشود.

اگر به خاطرات، پول و اعصابتان ارزش قائلید، به هیچ‌وجه به سمت این ریمستر یعنی Mafia II Definitive Edition نروید و اصلا فراموش کنید که چنین چیزی منتشر شده است!


English Section

Sometime it is best for some memories in our minds to stay the way they were. Memories that we refer to them with excitement and joy. Revisiting those moments in this sorry state is no good. Developers should think real hard and well about remaking the first Mafia, if it is going to be like this one, we prefer the project to be cancelled.

نقد و بررسی Mafia II Definitive Edition روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی سازندگان انجام گرفته.

نقد و بررسی Mafia II Definitive Edition
 • 3/10
  امتیاز نهایی - 3/10
3/10

خلاصه

نکات مثبت:
داستان و روایت زیبا
هندلینگ اتومبیل ها

نکات منفی:
باگ، باگ، باگ
تاریخ مصرف گذشته

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

27 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

16 + 15 =

 • سلام میثم جان
  میثم به نظر شخصیت بهترین یوتیوبر و استریمر خارجی که والکترو و بازی ها را استریم میکنه چه کسی؟

   • باور کنید هیچ کدوم. چون اصلا وقت ندارم. برا همین شاید بعضا بشینم و تماشا کنم ولی وقتی برای دنبال کردن و شناساییشون ندارم.

   • هموطنور که به میثم گرامی هم گفتم این استریمر ها عامل اصلی اینند که بازی های خوبی رو این روز ها شاهد نیستیم چون همه دارن بازی می بینن و دیگه بازی نمی کنن که این خوب نیست. یا خودتون بازی کنید دوست گرامی یا از بازی دیدن دست بردارید که چیزی بهتون اضافه نمی کنه از دید یه گیمر. شاید هم من روانی ام میثم گرامی و نمی دونم لذت اینا چیه!

 • من چند جا شنیدم که این بازی روی pc آنچنان مشکل افت فریم نداره و قابل بازیه و سرگرم کننده‌ست.
  نمره هایی که بهش دادن خیلی خوب نیست اما بد هم نیست.
  این نگاه صفر و صدی شما رو نمیفهمم…
  به یه سری بازیا خیلی زیاد از حد بها میدید به یه سریا جوری برخورد میکنید که انگار اون شرکت بازی سازی ارث شما رو خورده

 • یه سوال داشتم
  من که هیچ‌کدوم از این مافیا ها رو بازی نکردم.برای فهمیدن داستان بازی ، این نسخه رو بازی کنم یا نسخه های اصلی رو روی pc؟
  کدوم تجربه بهتری داره؟؟

   • کمی بازیش کردم ریمستر شدش هم بازی کردم بازی زیاد خوبی نبود اما انصافا حقش هم 3 نیست!!!

   • داستانش
    گیم پلیش
    ارتقا گرافیکی نسبت به نسخه اولیه
    موسیقی خوب
    تنوع سلاح ها
    شخصیت پردازی خوب
    به نظر من حداقل 6.5 باید میشد

   • ممنون از نظرت. خیلی تفاوت دیدگاه هست بین منتقدین. البته یه سری فکتها رو ناید نادیده گرفت.
    مثل اینکه گیم پلی بازی و مکانیک بازی اصلا جذاب نیست. اونهم برای این زمان و این دوره. داستان بازی هم چیز جدید رو ارائه نمیده. در مورد ارتقا گرافیکی به هر حال بازی ریمستر شده و باید توقع داشت که بهتر از قبل باشه ولی میزان باگهای بازی باعث میشه یه پکیج خوب از بین بره. به طور کلی بازی ارزشش رو از دست داده. با یک شتر گاو پلنگی طرف هستی که در یک بسته بندی بسیار بد به کاربر عرضه شده و حس رو از بین میبره . توی برخی بازیها ریمستر نباید تک تک بررسی کرد و باید یه پکیج کلی رو در نظر گرفت. دلیل این که باید کلی در نظر گرفت اینه که بازی جدید نیست. یه بازی قدیمی هست که فقط ریمستر شده. این بازی و امثلهم قبلا عرضه شدن و در حال حاضر فقط برای فروش عرضه میشن. پس باید بتونن چیزی برای عرضه داشته باشن و نه فقط خاطره سازی. اونهم به بدترین شکل ممکن.
    میتونید تفاوت یه ریمستر مثل GOW رو با این بازی حس کنید. یا حتی ریمستر Crash nsain.
    به طور کلی اینکه یه منتقد به یه بازی 6.5 بده و یکی 10 و یکی 3 بده نشان از تفاوت سلیقه ها داره و خوب، خود این جذابه. :)))))

   • بله کاملا متوجه هستم ولی برای کسایی که mafia 2 رو تجربه نکردن میتونه جذاب باشه
    با تشکر

   • میثم خان یه سوال کلی

    اصلا ریمستر چه فایده ای داره؟!!! وقتی می تونی با خرید یه کنسول قدیمی اون بازی رو با مشکلات کمتر و حتی کیفیت بهتر تجربه کنی؟ باور نمی کنی؟ والا ریسمتر بایوشاک افتضاح بود، کرش هم بد بود، re4 هم که با ps4 زدم ولی خب چی بگم هیچی اون نسخه گیم کیوب و ps2 و wii نمی شه. اگر فقط یه گرافیک سادس خب پس چرا اینقدر باید پول زیادی بدی برای یه بازی قدیمی؟ بعد آنکه اصلا چگونه است که سری آنچارتد یا گرز 1 که نیاز به ریمستر ندارند ریمستر می شوند، اما به عنوان مثال onimusha 2 یک ریمیک درست ندارد؟؟؟؟ به جان خودم میثم گرامی کمتر ریمیک و ریمستری رو دیدم که واقعا بشه باهاش رتباط برقرار کرد، چون همه شون فقط تو گرافیک یه تغییر به شدت ریز داشتند و کمتر پیش اومده که شاهد تغییر بزرگ یا حتی نسبتا ریز باشیم! و راستی یک سوال دیگر: ممکن است عصر جدیدی را شاهد باشیم و مجله های چاپی بازی برگردند؟ و سوال دیگر اینکه گیم ایمک رو از چه سالی تاسیس کردی؟ آقا کلا یه صندلی داغ از خودت برو ما کامنت بارون می کنیم، کشتی شما ما را بابت یک صندلی داغ میثم گرامی 🙂

   • شما فرض کن یه گیمر 18 ساله هستی و یه بازی 15 سال پیش اومده که برای خیلی ها خوب بوده. سازنده ها فکر میکنن که شاید این برای نسل جدید هم خوب باشه. ولی خوب نسل جدید با گرافیکهای بالاتر و چشم نواز تر خو گرفتن و بازیهای قدیمی با گرافیکهای ضعیف قدیمی براشون جذابیت نداهر. برا همین میان همون بازیهای قدیمی رو ریمستر میکنن. پروسه ی ساخت یک بیستمه. تیم خاصی نمیخواد. فقط آرتیست میخواد که همون آرتهای قدیمی رو بهینه کنن. بهینه سازی داستان نداره. تست و دیباگ خط داستانی و گیم پلی نداره. بالانس نداره. و خیلی چیزای دیگه. ارزونه و فروش بالایی داره. و در نهایت خیلی ها که بازی رو انجام ندادن و نمیشناسن بازیها رو انجام میدن.

    مسلما ریمستر کردن نتیجه داره. فروش داره . سود خوبی داره. ریسک بسیار بسیار پایینی هم داره.

    در ضمن برای کسایی که نسخه های قدیمی بازیها رو انجام ندادن هیچ خاطره بدی از بازیها نمیمونه. هیچی. چون از نظر اونا یه بازی جدیده. نمونه این مساله رو میتونی توی همین کامنتا ببینی. برای یه نفر که کلی خاطره داره از بازی ریمستر یه حماقته که بهش 3 میده چون تمام خاطراتشو و حس هاشو نابود میکنه. ولی برای یکی که از این بازی خاطره ای نداره یه بازی معمولیه.

    در مورد صندلی داغ بی خیال. وقتش نیست

   • من ترجیح میدم هر بازی ای رو روی کنسولی که اومده تست کنم. شما میگی ریمستر، اما ریمستر نینجا گایدن رو ویتا واقعا بد بود، در حدی که مجبورم کرد ویتا رو بفروشم و منتظر یه اکس باکس 1 (نسل شیشی) بشم! والا همش مسخره بازیه، به نظرم گیمری که براش اینقدر گرافیک مهمه بره همین بازی های جدیدو بازی کنه و شاد باشه، من به شخصه ترجیح میدم همین گیم کیوب اریج خورم رو داشته باشم اما ریمستر بی کیفیک اویل صفر یا Re4 رو بازی نکنم! والا. راستی میثم ایکس باکس 1 چقدر میفته بخرم؟ چون نینجا گایدن ویتا خیلی خیلی بد بود، مثلا با 500 میشه یکی تر و تمیز پیدا کرد؟

   • 2 میلیون منظورته برادر؟؟؟؟؟ یه نینجا گایدن میخوایم بازی کنیم ها! به نظرت اصلا با نهایتا 750 نمیشه؟ خودت داری؟ فروشی نیست؟

   • آره لعنتی. گرون شده این دستگاه ها. داداش همینه دیگه. من دارم ولی فروشی نیست. یه دونه دکوری دارم که خرابه و یدونه هم سالم دارم که سالی یه بار روشن میشه.

   • اونو باید سالی صد بار روشن کنی! اون همه بازی خوب داره ها میثم گرامی! اگه فروشی نیست که هیچی.

   • میثم جان به طور کامل توضیح دادن فکر کنم. مسئله ای که کمی ظاهرا سوتفاهم ایجاد کرده دیدگاه هستش. من به این عنوان به این دیدگاهی که شما نگاه میکنید نگاه نمیکنم، چون بازی قدیمی هست و زمان خودش نمره خوبی هم گرفته از طرف خود بنده؛ اینی که الان داریم، یه ریمستر هست. همونطور که میثم گفت باید پکیجی باشه که ارزش پول خرج کردن داشته باشه که متاسفانه این عنوان نداره. من کاری با شخصت پردازی و تنوع سلاح ها و …. ندارم، من به عنوان یه ریمستر دارم بهش نگاه میکنم که ایا ارزش خرج کردن دوباره داره یا نه. وقتی میرم ریمستر هایی مثل کرش و گاداوار و مادرن وارفیر 1 و حتی همین اواخر سینت رو 3 رو میبینم، میبینم که این بازی نه تنها ارزش پول خرج کردن نداره بلکه حتی ارزش 10 دقیقه وقت گذاشتن هم نداره.

    حالا نظرات متفاوته و هرکسی نظری داره. این هم نظر بنده بود که در مقابل دیگر عناوین ریمستر شده، واقعا حیفه که حتی کلمه ریمستر به ته نام این بازی بچسبونیم.

 • درود بر نویسنده این مقاله

  بسیار موشکافانه تحلیل کردید و به همین علت از خرید مافیا منصرف شدم.

  به امید روزی که کمپانی های مادی گرا دست از منفجر کردن خاطراتمان بردارند.

  یا علی