نقد و بررسی

نقد و بررسی بازی PES 2019

PES 2019 Review

طرفدار PES بودن در این دوره از هر زمانی مشکل‌تر است. هر سال پاییز که فرا می‌رسد دوستداران این سری قدیمی با  عنوانی روبرو می‌شوند که بیشتر از گذشته در زمینه لایسنس ضعیف عمل کرده و همین موضوع آن‌ها را بیشتر از گذشته نا امید می‌کند. این مشکل  بیش از دو دهه است که همراه PES  بوده و امسال به بدترین حالت خودش رسیده. روندی که دو سال پیش با از دست دادن لاینسس لالیگا و سری آ (البته فقط یوونتوس در این   لایسنس نیست) سرعت گرفت و با از دست دادن امتیاز ‌های اروپایی اعم از لیگ قهرمانان و لیگ اروپا به اوج خود رسید. ( PES 2019 Review )

پس اگر به امید بازپس گرفتن لایسنس‌های از دست رفته هستید خیلی دلتان را به این سری خوش نکنید چون فعلا بهترین راه ریختن اپشن فایل است. البته این نفرت دوستداران PES در مورد تیم ضعیف بازاریابی Konami همراه شده با با گیم‌پلی‌ای که دوستداران این سری را راضی می‌کند. پس اگر از طرفداران قدیمی سری PES هستید و برایتان گیم‌پلی مهم است باید بگوییم که نسخه PES 2019 در بسیاری از بخش‌ها پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسخه‌های قبلی داشته است. با نقد و بررسی PES 2019 همراه وی جی مگ باشید.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

ادامه روند موفق گذشته

طی چند سال اخیر به شدت در زمینه لایسنس تیم‌های معروف ضعیف ظاهر شده طوری که حتی امتیاز «جی لیگ» یا همان لیگ فوتبال ژاپن به EA ،رقیب یی خود واگذار کرده است. کمپانی ژاپنی پس از دست دادن لایسنس رقابت‌های اروپایی – که مشخصا نشان از ضعف این شرکت نسبت به EA است – سعی کرد با لایسنس کردن لیگ‌های کوچک‌تر اروپایی و لیگ‌های محبوب ی جنوبی ، در بازارهای کوچک‌تر با اقبال مخاطبان روبرو شود. لایسنس کردن لیگ‌های کوچک‌تر حرکت مثبتی از طرف تیم بازاریابی است اما متاسفانه برای هوداران جدید و قدیمی این سری اهمیت چندانی ندارد.  این روند سراشیبی PES  در بخش لایسنس همراه شده با روند صعودی در بخش گیم‌پلی. از PES 2016 که به مناسبت 20 سالگی این مجموعه با تغییرات فراوانی عرضه شد ، تا به امروز شاهد پیشرفت چشم گیر گیم‎پلی PES بودیم.

در ابتدا با بازگشت به دوران پلی‌استیشن 2 و قرار دادن بسیاری از المان‌های کلاسیک این سری ، طرفداران را به سمت خود جذب کرد و در ادامه سعی کرد گیم‌پلی سری را غنی‌تر کند. روند صعودی سازندگان در PES 2019 هم ادامه داشته و حالا شاهد ‌ای هستیم که سعی کرده تمامی ویژگی‌های یک شبیه ساز با کیفیت فوتبالی – به جز لایسنس – را به مخاطب ارائه کند. به طور مثال در همان آغاز کار متوجه می‌شوید که رابط کاربری PES 2019 به نسبت نسخه سال سال گذشته بهبود یافته ،  البته نه بهبودی چشم گیر ولی مشخصا بهتر از سال گذشته.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

چه از تغییر ؟

شاید در نگاه نخست تغییرات PES 2019 چندان بزرگ به نظر نیایند ، موضوعی که قطعا طی یکی دو ساعت اول ناامیدتان می‌کند اما پس از چند ساعت کردن این تغییرات به شکل واضحی ظاهر می‌شوند. اولین تفاوتی که متوجه آن می‌شوید بزرگ‌تر شدن نسبت به PES 2018 است و از این منظر حداقل ظاهر کمی به فیفا شباهت دارد. البته این زمین بزرگ‌تر لزوما به معنای رسیدن تمامی پاس‌ها نیست. شما می‌توانید از فضای خالی بهتر استفاده کنید اما در عوض دفاع هم در صورت خوانی می‌تواند آن را با عکس العمل بهتری نسبت به PES 2018 دفع کند. دومین تغییر مهم حل شدن مشکل قطع شدن عجیب و غریب پاس‌ها و نرسیدن پاس‌هاست. البته که هنوز هم  بعضی پاس‌ها دقیقا به جایی که شما می‌خواهید نمی‌رسند و به دلخواه خود جهت را کمی تغییر می‌دهد اما مشخصا این مشکل کمتر از گذشته در PES 2019 مزاحم شما می‌شود، مخصوصا پاس‌هایی که به محوطه جریمه تیم حریف ارسال می‌کنید.

این مشکل عدم دقت پاس‌ها در محوطه جریمه در PES 2018 به شدت اعصاب خرد کن بود و بدون تعارف با اعصاب و روان شما می‎‌کرد ، مخصوصا اگر با حریفی سخت داشتید. مثلا در زمانی که وینگر شما با نفوذ به گوشه محوطه جریمه حریف قصد داشت پاس گل بدهد ناگهان ارتباط به شکل احمقانه‌ای قطع می‌شد. اگر X را می‎‌زدید ، توپ گاهی اوقات به مدافع حریف می‌رسید و با زدن مثلث هم توپ یا با سرعت زیادی از مقابلتان رد می ‌شد و گاهی هم به کنی بیرون از محوطه جریمه می‌رسید. در این حالت بهترین راه پاس دادن ، سانتر زمینی بود که البته آن هم مشکلات خاص خود را داشت. این مشکل نه تنها در PES 2019 تا حد زیادی رفع شده بلکه سانترهای زمینی از گوشه زمین هم خطرناک تر از گذشته هستند.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

تحول نه انقلاب

از بزرگتر شدن زمین چمن و راحت‌تر شدن پاس که بگذریم کلیت گیم‌پلی در چه سطحی قرار دارد ؟ در نگاه نخست – به جز همان پاس دادن – PES 2019 شبیه به نسخه سال گذشته است با این تفاوت که همه چیز نرم‌تر و راحت‌تر اجرا می‌شود. همانطور که گفتیم پاس‌ها راحت‌تر به مقصد می‌رسند ، هوش مصنوعی با شما هماهنگ‌تر شده و شاهد جاگیری بهتری از سوی کنان خواهید بود. نحوه شوت زدن تفاوت چندانی با PES 2018 ندارد و تقریبا از همان فرمول استفاده می‌کند. در این بین بزرگ‌ترین تغییر ، عوض شدن نحوه حریفان و عملکرد هوش مصنوعی است.

دیگر ی از پاس کاری‌های مداوم هوش مصنوعی و تیکی تاکا کردن آن‌ها نیست. البته که هوش مصنوعی در درجات بالای سختی هنوز هم به راحتی توپ را لو نمی‌دهد اما حداقل با پاس کاری مداوم اعصاب شما را به نمی‌گیرد. عکس العمل‌های دروازبان‌ها و انیمیشن‌های پیشرفت کرده و شاهد واکنش‌های بهتری هستیم هرچند دروازبان‌ها هنوز هم در بعضی مواقع کارهای عجیب و غریب کرده و بعضا به اشتباه باعث گل خوردن تیم‌شان می‌شوند. خوشبختانه عدالت در این یک مورد حداقل رعایت شده و چه دروازبان شما و چه دروازبان حریف عاری از اشتباهات مرگبار نیستند.

متاسفانه دفاع کردن هنوز هم بزرگترین معضل این مجموعه و PES 2019  است. گاهی اوقات مدافعان شما سرجای خود خشک می‌شوند و تیم حریف اعم از هوش مصنوعی یا کاربر واقعی ، با چندین حرکت تکنیکی دفاع شما را کیش و مات می‌کنند. اگر هم مهاجم از مقابل شما عبور کند که عملا کارتان تمام است و برخلاف FIFA نمی‌توانید در یک حد فاصل مشخص نسبت به کن حریف او را تحت فشار بگذارید. با این حال در بخش دفاع هم دو پیشرفت خوب حاصل شده. نخست این‌که مدافعان به راحتی گذشته در گوشه و کنار زمین دریبل نمی‌خورند ، مشکلی که در PES 2018 به وضوح دیده می‌شد. دوم این‌که مدافعین در مقابل شوت‌ها و پاس‌های عکس العمل‌های مناسبی دارند و مدافعان می‌توانند بدن خود را در مقابل توپ سپر کنند.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

کنان سرنوشت ساز

یکی از تفاوت‌های مهم PES 2018 با نسخه‌های قبلی ، تاثیر زیاد مهارت‌های (Skill) هر کن بود. مهارت همیشه یکی از فاکتورهای مهم در قدرت کنان بوده اما سال گذشته به ناگهان مهارت‌ها دارای تاثیر گذاری زیادی در گیم‌پلی شدند. تاثیر این مهارت‌ها به حدی بود که اگر کن شما مثلا مهارت زدن ضربه سر (Heading) را نداشت ، گاها از یک قدمی دروازه هم ضربه سرش به بیرون می‌رفت. این تاثیرگذاری Skill تا آنجا پیش رفت که عملا گوی سبقت را از قدرت‌های کلی کن (Overall Rating) ربود. در PES 2019 تاثیرگذاری مهارت‌ها بیشتر از قبل شده اما خوشبختانه حالا بین Skill و Overall Rating کنان تعادل برقرار شده.

یکی از ویژگی‌های PES 2019 اضافه شدن مهارت‌های جدید است مثل گرفتن پنالتی ، پاس‌ دادن بدون نگاه کردن – یاد رونالدینهو بخیر! – یا دقت در ضربات چیپ. این مهارت‌ها جنبه دیگری هم دارند. به بیان ساده تر اضافه شدن مهارت‌ها باعث شده گیم‌پلی در عین زیباتر شدن به واقعیت بیشتر نزدیک شود. مثلا همین Skill پاس‌ دادن بدون نگاه کردن (No Look Pass) در مواردی که کن شما تحت فشار است بسیار تاثیرگذار خواهد بود البته به فرض اینکه کنتان این قابلیت را داشته باشد. به لطف این Skill برای اولین بار در سری PES شاهد این هستیم که در زمان رسیدن توپ‌های هوایی کن مجبور به هد زدن بی جا نباشد و با یک حرکت فانتزی به سبک رونالدینهو یا زلاتان ابراهیموویچ با بالا آوردن پای خود پاس بدهد.

در مورد شوت‌ها و ضربات آزاد PES 2019 کم و بیش به نسخه سال گذشته شبیه است و شاید تنها تغییر بزرگ، زدن دقیق تر ضربات فنی از گوشه باشد. بهبود این ویژگی کاملا مناسب تیم‌هایی است که وینگرهایی با قدرت ضربه بالا دارند مخصوصا آن دست کنانی که با وجود قدرت ضربات بالا ، از سرعت پایینی برخودارند. به شخصه برای من این ویژگی بسیار مفید بود مخصوصا این‌که وینگرهای میلان – تیم مورد علاقه‌ام- از سرعت بالایی برخودار نیستند ، هرچند می‌توانند با زدن ضربات فنی و کات دارد از گوشه زمین دروازه تیم حریف را تهدید کنند.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

قدرت تمام کنندگی

معمولا در هر قسمت PES شاهد قدرت گیری یک نوع گل زدن بودیم. برای سال‌ها سانتر از گوشه‌ها و زدن ضربه سر بهترین راه برای نفوذ به دوازه حریف بود. مدتی هم بهترین راه رفتن به گوشه محوطه جریمه حریف و پاس دادن به کن کناری بود. اما در PES 2019 بهترین راه برای گل زدن چیست ؟ در جواب باید گفت که تقریبا تمامی راه‌هایی که بلد بودید. ضربات سر تا حدی از PES 2018 بهتر شدند. مهاجم‌ها راحت تر از موقعیت‌ها استفاده – بسته به Rating وSkill  – می‌کنند. برای راحت گل زدن هم می‌توانید روی یک  و دو حساب ویژه‌ای باز کنید مخصوصا این‌که پاس‎‌ها راحت تر از قبل به مهاجمان می‌رسند. شوت‌ها همچنان کشنده هستند و هنوز هم در صورت ضربه درست در موقعیت درست می‌توانید از فواصل طولانی گل بزنید. در مورد ضربات آزاد ، تاکتیک‌های کرنر و پنالتی از همان فرمول PES 2018 استفاده می‎کند.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

مستر لیگ ، هنوز هم جذاب

برای هر دوستدار PES یک بخش از اهمیت ویژه‌ای برخودار است : مستر لیگ. از زمان پلی‌استیشن 1 ، مستر لیگ بخش محبوب اکثر دوستداران PES – و قبل از آن Winning Eleven  –  بود و خوشبختانه هنوز هم نقطه قوت آن محسوب می‌شود. بخش مستر لیگ PES 2019 پیشرفت قابل توجهی به نسخه قبلی داشته است. از بزرگترین تغییرها این است که حالا نه تنها برای خرید کنان قیمت تعیین می‌کنید بلکه برای خرید یک کن حالا به جای یک فاکتور ، دو فاکتور مد نظر گرفته شده. در گذشته از پول ترنسفر گرفته تا حقوق کن و بندهای آن همگی بر یک درصد حساب می‌شدند.

اما حالا باشگاه و کن دو درصد متفاوت دارند. مثلا اگر قیمت ترنسفر بالا باشد و باشگاه 100 درصد با فروش کن موافق باشد اما حقوق پیشنهادی شما کن را راضی نکند ، ترنسفربه سرانجام نمی‌رسد. این موضوع برای آن‌هایی که عاشق بازار ترنسفر مستر لیگ هستند ، فاکتوری فوق العاده است. دیگر بخش جالب ترنسفر اضافه شدن بند فروش آینده کنان است. دوستداران فوتبال می‌دانند که بعضی مدیرهای باشگاه‌ها از این بند استفاده می‌کنند. مثلا فرض کنید که یکی از کنان جوانان بارسلونا را  با مبلغ 3 میلیون یورو به باشگاهی دیگر فروخته‌اید. با اضافه کردن این بند ، درصد مشخصی از فروش کن شما در آینده به باشگاه تعلق می‌گیرد.

بخش ترنسفر مستر لیگ به شدت بهتر از گذشته شده است اما در مورد دیگر بخش‌های مستر لیگ باید انتظار چه پیشرفت یا پسرفت‌هایی را داشته باشیم ؟ یکی از بهبودها اضافه شدن ‌های پیش فصل از همان فصل اول است. در PES 2018 هم از فصل دوم می‌توانستید در ‌های پیش فصل شرکت کنید اما حالا این ویژگی از همان فصل اول در دسترس است. در مورد کنان ، Team Roleها و تایپ‌های بیشتری به اضافه شده که از بین این تایپ‌های جدید می‌توان به استاد شدن در سانترها اشاره کرد.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

پیشرفت نسبی گرافیک

به لطف کوجیما و فاکس انجین موفق شد پس از سال‌ها ، سری PES را به یکی از پرچمداران گرافیکی در بین ‌های ورزشی تبدیل کرد. در مورد صورت‌ها عملکرد PES 2019 همچنان فوق العاده است و جزییات آن حتی نسبت به سال گذشته بهتر شده است. کیفیت چمن و ورزشگاه‌ها مشخصا بهبود یافته هرچند شاید هنوز هم فیفا در این بخش – مخصوصا طراحی ورزشگاه‌ها بهتر از سری PES باشد.

PES 2019 Review
PES 2019 Review

ضعف‌ها هنوز پابرجا هستند

در کنار لایسنس ، نا امیدکننده ترین بخش PES 2019 بخش آنلاین است طوری که پس از گذشت دو هفته پس از عرضه هنوز هم برای عده‌ای غیرقابل کردن است و به شخصه موفق به بررسی آن نشدم که این خود یک امتیاز منفی برای این است. در پایان باید گفت اگر دوستدار مجموعه Konami هستید PES 2019 هم شما را راضی می‌کند، هرچند هنوز هم ضعف‌های سال‌های گذشته این پابرجا هستند. به معنای ساده تر رابطه طرفداران این سری همچنان رابطه عشق و نفرت است.

English Section

Konami has always lagged behind EA when it comes to licensing football leagues, so much that they even lost the license of Japanese league to EA which is a terrible blow to a Japanese game series. Fortunately, when it comes the actual gameplay, PES 2019 has done an excellent job of improving upon the foundations laid by PES 2018.

The first thing that is noticeable is the vast improvements in passing. No longer will passes fail to reach their destination, something that was maddening in PES 2018. The overall AI behavior has seen improvement as well and while opponents will not lose the ball easily, they no longer will do that with excess passing.  There downsides however, such as the goalies making odd mistakes and the defense is still flawed in the 2019 iteration of the game.

Another change from 2018 is softening the effect of player skills. It used to be that skills dominated the flow of the game, to the point that a player with low header skills almost always missed the shot. This has been fixed this time around and players can be effective without high skills. There is also a welcome addition of new skills such as no look pass which further add to the overall excitement of the game. Finally, there was always a dominating way of scoring goals in the previous PES games, but fortunately pretty much all the methods are effective enough this time around.

And last but not least, master league had returned with a vengeance. Transferring players are much more organic, and many details have been added to this section of the game. This year, the team and the player percentage of the transfer is different and when the team accepts the offer, the player in question might not be happy with his salary and reject the offer!

PES 2019 is a step forward for the series and is sure to please the fans, but be aware that the negative aspects are still present. There have been some major improvements, and thanks to the Fox Engine the game looks better than ever, but still there are nagging issues that just wont leave the series alone. Licensing is still an issue and might be major turn off for some, but for other PES 2019 is a solid addition to the series and major contender this year for FIFA.

PES 2019 REVIEW
  • 8/10
    امتیاز نهایی - 8/10
8/10

خلاصه

نکات مثبت
بهبود کلی گیم‌پلی
مسترلیگ به لطف ویژگی‌های جدید هنوز هم بهترین بخش PES  است
اضافه شدن مهارت‌های جدید برای کن‌ها

نکات منفی
دفاع هنوز هم نقص دارد
مشکلات بخش آنلاین
ضعف لایسنس به مانند دو دهه گذشته

User Review
0/10 (0 votes)
تحریریه وی جی مگ

تحریریه وی جی مگ

8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
M

عالی بود آقا کسری
یکی از بهترین نقد هایه سایت از بهترین منتقد در تاریخه نسله بشریت.

احسان

من تا pes 2016 بازی میکردم ولی بعد از اون دلیلی برای بازی کردن 2017 ندیدم جدا از اینکه تیمای محبوب من منچستر یونایتد و سیتی هر چقدر که تو fifa لایسنس شدن pes همون اول اومد زد man blue man red چه وضعشه
به قول یکی از مخاطبین واقعا fifa 19 demo بهتر از pse2019

m

وجدانا من که تا این پایه pes بازی کردم از این نسخه دیگه بازی نمیکنم و میرم سمت فیفا

کنامی دیگه گندشو دراورده

Arsalanabm

:inlove:

sajadvakili

نسخه دمو فیفا 19 از نسخه کامل پی اس 19 باری کامل تریه ????

Carlito 7

آقا دمتون گرم نقد نوشتاری یک کیف دیگه داره
ممنون از آقا کسری :yes:

mk.unknown

نقد رو آقا کسری نوشته؟ بسی لذت بردیم از قلم شیوا و تحلیل همه جانبه بازی. من هم به عنوان یک طرفدار میلان در جریان هستم که وفاداری به تیم مورد علاقت در روزگاری که هیچ جامی نمیگیره و حتی خطری هم برای قدرت های ایتالیا و اروپا محسوب نمیشه چه حالی داره حالا ببین آقا کسری دیگه چی میکشه که هم باید پای میلان بمونه هم از PES طرفداری کنه! انصافا در هیچ زمینه ای یارای رقابت با فیفا رو نداره. فروش بازی هم داره سال به سال کمتر میشه و با این شرایط شانسی برای رقابت با حریف… Read more »

رضا چشمی

ممنون کسری جان نقد منصفانه ای بود من هر دو نسخه فیفا و پی اس رو تست کردم به نظرم گیم پلی پی اس به مراتب بهتر از نسخه 2018 کار شده و در مجموع نسبت به فیفا 19هیجان و جذابیت بیشتری داره اما بی نقص نیست گیم فیفا هم المانهائی داره که اگه به پی اس اضافه بشه شاهد یه گیم پلی کامل خواهیم بود.مهمترین نکته تو گیم پلی بازی پی اس 19 اصلاح زمان پاسخگوئی کاراکترها به فرامین بازیباز از طریق گیم پد هست که تقریبا یک به یک انجام می شه موردی که تو نسل 8 ندیدم… Read more »