نقد و بررسی

نقد و بررسی Resident Evil Village روی PS5

Resident Evil Village

شرکت کپکام با ساخت عنوان Resident Evil 7 مسیر جدیدی را برای این سری در نظر گرفت. این شماره از بازی تغییرات اساسی‌ای را در بطن گیم‌پلی خود دیده و زاویه دوربین را از سوم شخص به اول شخص تغییر داد. این تغییرات همگی در خدمت گیم‌پلی بکار گرفته شده و در نهایت ما با عنوانی ترسناک و حتی وابسته به نسخه‌ ابتدایی RE طرف بودیم که نظر طرفداران را به خود جلب کرد. همراه وی جی مگ باشید با نقد و بررسی بازی Resident Evil Village.

در RE7 داستان از جایی آغاز می‌شد که شخصی به نام Ethan Winters برای یافتن همسر ناپدید شده خود راهی منطقه‌ای در لوئیزینا می‌شود. در آنجا با خانواده Baker آشنا شده و متوجه می‌شود این خانواده و حتی همسر خود Mia، توسط دخترکی به نام Eva آلوده به ویروسی عجیب شده‌اند که قدرت بازیابی سلامتی بسیار سریع، در ازای از دست دادن خود واقعی و ضمیرشان را به آن‌ها می‌دهد.

بعد از اتفاقات بسیار، «ایتان» موفق به نجات همسرش شده و با تزریق پادزهر او را نجات داده و تمامی اعضای خانواده «بیکر» را از بین می‌برد. در صحنه پایانی نیز شاهد رسیدن هلیکوپتر نجات و «کریس ردفیلد» بودیم که برای خروج ایتان و میا خود را به صحنه حادثه رسانده بودند. در اینجا سوالات بسیاری بی پاسخ مانده و حتی بعد از حضور «کریس» به این سوالات افزوده شد. اینکه این شماره چه ارتباطی به شماره‌های قبلی دارد؟!

حالا در مقابلمان جدیدترین عنوان از این سری یعنی Resident Evil Village را داریم که ادامه مستقیمی بر اتفاقات شماره قبلی است. کریس به کمک شرکت BSAA، ایتان و میا را به اروپا منتقل و پنهان کرده تا به دور از هرچیزی زندگی ساده و معمولی‌ای را برای خود بسازند. ایتان و میا نیز این زندگی را قبول کرده و حتی بچه‌دار می‌شوند. اما خب طبیعتا همه چیز بیش از اندازه خوب است! در یکی از شب‌ها، به طرز عجیبی کریس به همراه تیمی متخصص از تکاورها به خانه ایتان حمله‌ور شده و بعد از کشتن میا، ایتان و دختر نوزادشان «Rose» را با خود می‌برد!

Resident Evil Village

اما اتومبیل حمل آن‌ها در میانه راه مورد حمله قرار گرفته و ایتان بعد از به هوش آمدن متوجه می‌شود که تمامی اعضای اتومبیل مرده و Rose نیز ناپدید شده است. حالا لنگان لنگان به دنبال ردپاها، ایتان خود را در میان دهکده‌ای ویرانه با قلعه‌ای بسیار بزرگ و پرهیبت پیدا می‌کند؛ با ده‌ها سوال بیجوابی که باید به دنبالشان باشد. چرا کریس به آن‌ها حمله و میا را کشت؟ Rose کجاست و چرا تنها بازمانده تصادف ایتان است؟

در همین جا اتمسفر به طور کامل یادآور عنوان محبوب RE4 است و شباهت‌های زیادی را بین این دو عنوان پیدا خواهید کرد. اما اینبار به جای افراد معمولی دهکده، با حمله گرگینه‌ها مواجه می‌شویم! در اینجا با خود خواهید گفت نه تنها به سوالات قبلی هنوز پاسخی داده نشده، بلکه با هر قدمی که در ادامه داستان بر‌می‌دارید بر تعداد این سوالات افزوده می‌شود.

به شخصه در بعضی از نقاط داستانی به علت اتفاقاتی که (متاسفانه به علت لو رفتن، نمیتوانم اشاره به آن‌ها بکنم) شاهد بودیم، بسیار ناامید و سرخورده شده و احساس کردم با یک شوخی طرف هستم! اما باید بگویم که عجله نکید، جواب تک‌تک سوال‌ها را خواهید گرفت! همچنین ارتباط داستانی این عنوان با سری‌های قبلی یکی از هیجان‌انگیزترین چیزهایی بود که به شخصه با آن روبرو شدم.

همانطور که در پیش‌نمایش‌ها مشاهده کرده بودیم، این عنوان از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که اولین آن‌ها روستایی است که قدم به آن می‌گذاریم. بعد از آن به قلعه خانم ومپایرمان می‌رسیم که حس و حال سری قبلی RE، را برایمان تداعی می‌کند و بعد از آن نیز به مناطق مختلفی که هر کدام از آن‌ها الهام گرفته از عناوین موفقی همچون دموی P.T. هستند خواهیم رسید.

Resident Evil Village

به جرأت باید گفت هیچ کدام از مناطق بازی به قبلی شباهت ندارند و از این نظر با عنوانی بسیار متنوع طرف هستیم. اتمسفری که برای هر منطقه طراحی شده بشدت کارآمد هستند و استرس و اضطراب لحظه‌ای شما را رها نخواهد کرد. هر منطقه توسطی یکی از افرادی که بر این دهکده حکم‌فرمایی می‌کنند اداره می‌شود و باید با تک‌تک آن‌ها روبرو شده و پرده از راز اتفاقاتی که در حال رخ دادن است بردارید.

شخصیت پردازی و داستان سرایی به لطف طراحی عالی شخصیت‌ها و صداگذاری و دیالوگ‌هایشان به طرز خوبی انجام گرفته و حتی با خواندن دست نوشته‌هایی که در گوشه گوشه این بازی انتظاراتان را می‌کشند، بیشتر با داستان و اتفاقات گذشته آشنا می‌شوید.

اتفاقات داخل قلعه Lady Dimitrescu و خود او به همراه دخترانش، یادآور دشمنانی همچون Mr.X و Jack از خانواده بیکر هستند که بدون خستگی در حال قدم زدم در راهروهای پرپیچ و خم قلعه برای یافتن سرنخی از شما و کشتنتان هستند. پازل‌ها و کلید‌هایی که برای ادامه مسیر و باز کردن مناطق جدید باید به دنبالشان باشید، تماما یادآور گذشته و به مقدار کافی در این عنوان وجود دارند. نه آنقدر زیادو سخت که حوصلتان را سر ببرند، نه آنقدر آسان که بدون ترس و استرس به انجام آن‌ها بپردازید.

تنوع دشمنان از نکات مثبت Resident Evil Village است. در هر منطقه از بازی با دشمنان جدیدی روبرو می‌شوید که چالش‌های مختص به خود برای کشتنشان را دارند. به علاوه شاهد Boss های مختلفی هستیم که با اینکه تنوع نیز در آن‌ها به چشم می‌خورد اما همگی از یک مشکل اساسی رنج می‌برند! شاید تنها بخش منفی گیم‌پلی اول شخص این عنوان همین نکته باشد.

از آن‌جایی که کاراکتر ما به واسطه سبکی که بازی از دوربین اول شخص ارائه می‌دهد، بسیار سنگین و کند حرکت می‌کند و فاقد هرگونه حرکاتی مثل جاخالی دادن است، تنها کاری که در مقابله با دشمنان و مخصوصا Boss ها انجام خواهید داد، دویدن به گوشه‌ای برای فرار از ضربه‌ای است که به سمت شما در حال فرود آمدن است. در اینجا دیگر هیچ تصوری از اینکه در پشت سرتان چه اتفاقی در حال رخ دادن است نخواهید داشت.

Resident Evil Village

نه حرکات انجام گرفته توسط Boss را خواهید دید، نه از اینکه او و یا خود شما در چه موقعیتی قرار دارید اطلاعی در دست خواهید داشت. تقریبا سیستم تمامی مبارزات به همین شکل است. فرار به گوشه‌ای از منطقه وقتی احساس می‌کنیدضربه‌ای دریافته خواهید کرد، و چرخش 180 درجه و شلیک و خالی کردن تیرهایتان برروی دشمن تا جایی که ضربه بعدی به سمتتان نشانه رود. این گردش از ابتدا تا انتهای بازی تکرار خواهد شد!

در ادامه الهام‌های گرفته شده از عناوین قبلی سری، بخش کیف را داریم که تمامی سلاح‌ها و تیرهایتان را در درونش جایگذاری خواهید کرد. اما صندوق مخصوص نگهداری از بازی حذف شده است. در عوض کیف‌تان دارای بخش‌های مختلفی است که این کمبود را برایتان جبران خواهد کرد. برای مثال آیتم‌هایی که برای ساخت گلوله و یا آیتم‌های سلامتی نیاز دارید و یا آیتم‌های کلیدی، در بخش مجزایی از کیف قرار می‌گیرند و جای سلاح‌ها و تیرها را تنگ نخواهند کرد.

همچنین به لطف تاجرمان که Duke نام دارد می‌توانید ظرفیت کیف را بیشتر کرده و سلاح‌ها و موارد دیگری را از او خریداری کنید. برای اینکه تصور بهتری از Duke داشته باشید، بهتر است اشاره‌ای به تاجر معروفی که در Resident Evil 4 و با جمله What do you buy’in? به شما خوش‌آمد می‌گفت داشته باشیم.

همانطور که گفته شد بازی دارای پازل‌ها، درهای قفل شده و کلیدهای مختلفی است که حس کنجکاوی و گردش و جستجو در محیط را در درونتان زنده می‌کند. ممکن است با درهایی قفل شده در ابتدای بازی روبرو شوید که کلید آن‌ها را در انتهای بازی پیدا کرده و برای باز کردنشان دوباره به مناطق اول بازی بازگردید. محیط‌ها با اینکه بزرگتر و امکان گشت و گذار بیشتری را به شما می‌دهند اما حالت جهان آزاد ندارند و از این نظر تعادل بسیار خوبی از طرف سازنده برقرار شده است.

اتمام Resident Evil Village برروی درجه سختی معمولی، حدود 10 ساعت از زمان شما را به خود اختصاص خواهد داد اما این مدت زمان کاملا مکفی است و حس کوتاه بودن را به شما نخواهد داد. اما اگر هنوز هم عطشتان از بازی برطرف نشده، باید گفت که بخش محبوب Mercenaries از سری‌های قبلی نیز در اینجا حضور دارد و می‌توانید با حضور در آن‌، به کشت و کشتار و گرگینه‌ها و دشمنان سرسخت بازی بپردازید.

از سوی دیگر وجود چالش‌های مختلف برای بدست آوردن امتیاز و آزاد کردن حالت بی‌نهایت سلاح‌ها، بهانه خوبی برای ادامه و بازی کردن چندین باره این عنوان است. به طور کلی اگر نگاهی به گیم‌پلی این عنوان داشته باشیم، با عنوانی متعادل از نظر اکشن و معما و بقا طرف هستیم که در کنار پایبند بودن به ریشه‌های قبلی سری، اکشنی مورد قبول نیز برای طرفداران جدید ارائه می‌دهدو در هیچ‌کدام از این بخش‌ها زیاده روی نمی‌کند.

نقد و بررسی Resident Evil Village روی PS5 1

نقد و بررسی Resident Evil Village روی PS5 2در بخش هنری و گرافیکی با یکی از بهترین عناوین سال 2021 روبرو هستیم. بخشی که به لطف موتور اختصاصی شرکت کپکام که RE Engine نام دارد محقق شده است. این موتور قابلیت‌های خود را پیشتر در عناوینی چون Resident Evil 7 و بازسازی‌های Resident Evil 2 و Resident Evil 3 نشان داده بود و در اینجا با پیشرفت‌هایی که به خود دیده، دوباره خودنمایی می‌کند.

تیم هنری Resident Evil Village نیز کار خود را به خوبی انجام داده‌اند و اتمسفری که در تک‌تک مناطق بازی، از دهکده گرفته تا قلعه و … همگی حس استرس و ترس را با خود به همراه دارند. این مهم در کنار صداگذاری و موسیقی بی نقص و استرس‌زای بازی لذت را دوچندان کرده و در کل با عنوانی بسیار کامل از این نظر روبرو هستیم. بهتر است اشاره‌ای مخصوص به بازیگران و صداپیشگان کاراکترها به خصوص Lady Dimitrescu و هایزنبرگ داشته باشیم که حال و هوای بسیار خاصی را به این اتمسفر اضافه کرده‌اند.

عنوان Resident Evil Village را می‌توان ادامه‌ای موفق بر عناوین قبلی و مخصوصا شماره هفتم دانست که با در نظر گرفتن المان‌های عناوین قبلی توانسته تجربه‌ای بسیار عالی از سبک ترس و بقا، به همراه اکشنی قابل قبول از خود ارائه دهد. داستان خوب و قابل قبول در کنار شخصیت‌پردازی عالی، تنوع محیط و اتمسفر و پازل‌های متنوع، این عنوان را در یکی از بالاترین‌جایگاه‌های این سری قرار می‌دهد. اگر از دوستادارن سبک ترس و معما هستید، و چه طرفدار این سری باشید و چه نباشید، تجربه این عنوان را بدون شک به شما توصیه می‌کنیم.

English Section

Resident Evil Village is a successful sequel to the previous title in this long running series. The unique blend of action, horror and survival, mixed with the previous innovations, provides a complete package. Good story, memorable characters, varied environments and clever puzzles makes Village one of the good RE games. If you like a good fright and some puzzles, don’t miss this out.


نقد و بررسی بازی Resident Evil Village روی PS5 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.

نقد و بررسی Resident Evil Village

برخی نکات برجسته و قابل ذکر در بازی

محدودیت‌های دوربین و حرکت در مبارزه با Boss ها
محیط‌های متنوع
پازل‌های متنوع و جذاب
داستان خوب
شخصیت پردازی و بازیگری عالی
گیم‌پلی متعادل و پر استرس
ترس و اضطراب!
پایبندی به ریشه‌های قبلی سری RE!

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

3 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

19 − 13 =

 • ممنون بابت نقد واقعا ریز و دقیق بررسی شده بود
  فقط من با ی مورد این نقد مشکل دارم اونم با مورد آخر نکات برجسته
  بنظرم بهتر بود می نوشتید پایبندی به قسمت قبل چون اویل رسماً از هفت فقط اسمشو یدک می‌کشید ی داستان کاملا جدید با ی شخصیت جدید زامبی هاشم که دیگه حرفم میزدن(اصلا نمی دونم زامبی بودن یا نبودن) تغییر دوربین بازی و…
  بهترین اویل واسه من ریمیک دو بود

  • خب من به خاطر اسپویل نمیتونم توضیح زیادی در مورد داستان بدم اما همینقدر بگم که داستان متصله به قبلی ها، کافیه تا اخر بازی کنید D:

   • آها پس من اشتباه کردم
    فک کردم فقط دنباله هفت⁦⁦:-|⁩