نقد و بررسی

بررسی بازی Scott Pilgrim vs. The World: The Game Complete Edition

Scott Pilgrim

امسال برای طرفداران Scott Pilgrim سال پرباری بود. در فصل بهار به مناسبت 10 سالگی فیلم ادگار رایت تمامی بازیگران را برای رویداد مجازی خواندن از روی فیلمنامه دور هم جمع کرد. دیدن همه آن چهره‌های شناخته شده که در زمان اکران فیلم در سال 2010 تقریبا ناشناخته بودند بسیار سرگرم کننده و لذت بخش بود.

پس از آن آتش خفته زیر خاکستر بیدار شد و انعکاس این رویداد باعث شد بسیاری از کمپانی‌هایی که محصولات مرتبط به این داستان مصور را در اختیار دارند به خود بیایند. چند ماه بعد نویسنده داستان مصور Scott Pilgrim vs the World در صفحه اینستاگرام خود نوشت بازی 10 سال پیش هم به صورت ریمستر شده برای نسل فعلی عرضه خواهد شد. همین خبر کافی بود تا هیجان و انتظار طرفداران بالا و بالاتر برود.

همانطور که از نام Scott Pilgrim vs. The World: The Game Complete Edition میتوان فهمید بازی عرضه شده به صورت کامل به همراه تمامی محتوای جانبی عرضه شده به صورت جداگانه است. Wallace و Knives دو شخصیت فرعی که در بازی اصلی وجود نداشتند به خاطر همین DLCها در بازی عرضه شده حاضر هستند و مراحل خاص خودشان را دارند.

برای آن تعداد از مخاطبینی که با Scott Pilgrim آشنا نیستند لازم است توضیحی درباره علت محبوبیت این دنیا و شخصیت‌هایش در حدود 10 سال پیش بدهم. Scott Pilgrim vs the World دومین کتاب مصور نویسنده کره‌ای/کانادایی brian o’malley است.

Scott pilgrim

اما کتاب و شخصیت‌هایش زمانی جهانی شدند که ادگار رایت از وجودش باخبر شد و برای ساخت فیلمی از روی آن قدم پیش گذاشت. او که تجربه ساخت سریالی همچون Spaced را در کارنامه خود داشت، گزینه مناسبی برای کارگردانی دنیای اسکات و دوستانش به شمار می‌رفت.

پس از ساخت و اکران فیلم جبهه طرفداران اسکات تقویت شد و به لطف اتمسفر جذاب و بازیگران خوب و ریتم سرزنده فیلم، Scott Pilgrim vs the World به یکی از عناوین خوش ساخت و نماد زمان خود تبدیل شد.

بازی Scott Pilgrim vs the World در حوالی اکران فیلم عرضه شد و brian o’malley در روند ساخت آن دخالت مستقیم داشت. حتی ادگار رایت هم بر جنبه‌های طراحی و هنری بازی نظارت می‌کرد. ساختار بازی شبیه به عنوان کلاسیک River City Ransom است.

یک بازی Beat ‘em up با چاشنی انیمه و داستانی عاشقانه! اسکات و دوستانش برای نجات رامونا (معشوقه) اسکات به جنگ هفت X قدیمی رامونا می‌روند. این Xهای قدیمی که در کنار یکدیگر لیگ تشکیل داده‌اند از هر کاری برای سد کردن راه اسکات و دوستانش دریغ نمیکنند.

سیستم مبارزه بازی مثل همه بازی‌های Beat ‘em up سرراست و سرگرم کننده است. اما در عین حال عمق و پرداخت کافی نیز دارد. هر کاراکتر فنون و ضربه‌های مخصوص خود دارد و می‌تواند مشت، لگد، پرش و دفاع انجام دهد و با ترکیب این حرکات کمبوهای مختلفی ایجاد کند.

فنون منحصر بفرد هر کاراکتر و تعامل بین شیوه مبارزه بازیکن‌ها هم چاشنی مبارزات می‌شوند و در صورت هماهنگی بالا بین هم‌تیمی‌ها دشمنان حتی مجال نفس کشیدن را هم نخواهند داشت.

Scott pilgrim

جدا از این و در حالت تکنفره بازی کمی دشوار می‌شود و علت آن کنترل سنگین شخصیت قابل بازی در مقابل دشمنان سریع و همیشه در حال جنب و جوش است. البته با کمی مهارت می‌توان بازی را مدیریت کرد ولی کسب همین مهارت مستلزم سپری کردن ساعت‌های متوالی و ارتقاء دادن شخصیت بازی است. با ارتقاء پیدا کردن شخصیت منتخب بازیکن، مهارت‌ها و ضربه‌های جدیدی به او اضافه میشود که در برای ادامه بازی بسیار تعیین کننده هستند.

امکان بازی کردن تا چهار نفر همزمان به صورت آفلاین و آنلاین در بازی گنجانده شده است که در بازی اصلی وجود نداشت. همچنین مراحل و مدهای بازی مختلفی هم به بازی اضافه شده‌اند که بتل رویال، فوتبال ساحلی و Survive از جمله آنها هستند.

خود مراحل بازی تنوع بالایی دارند و هرکدام دشمنان و موانع مخصوص خود به همراه می‌آورند. طول بازی به نسبت کوتاه است اما ارزش تکرار بالایی دارد و خرید همه آیتم‌ها و آزاد کردن تمامی قابلیت‌های شخصیت‌های پرتعداد لذت بخش و سرگرم کننده است.

طراحی هنری و جلوه‌های فنی بازی در مقام بالایی جا می‌گیرند. به لطف نظارت مستقیم خالق اصلی استایل هنری و درون‌مایه داستان به طور کامل مطابق با داستان‌های مصور است. تمامی کات‌سین‌ها هم توسط brian o’malley طراحی شده‌اند که لطف تمام کردن هر مرحله را دو چندان می‌کند.

جدا از این طراحی گیم‌پلی، باس فایت‌ها، انیمیشن‌ها و آیتم‌ها و لوکیشن‌ها همگی بر جذابیت بازی می‌افزایند و تجربه آن را برای هر کسی (طرفدار یا نا آشنا با Scott Pilgrim) که از بازی‌های Retro لذت ببرد، مفرح می‌کنند.

بررسی بازی Scott Pilgrim vs. The World: The Game Complete Edition 1

موسیقی متن بازی هم یکی دیگر از نقاط قوت تعیین کننده بازی است. ادگار رایت و brian o’malley پس از تحقیق و جستجوی زیاد گروه anamanaguchi را برای خلق OSTهای بازی انتخاب کردند. این گروه که در زمان تولید موسیقی متن باز هنوز در دبیرستان مشغول تحصیل بودند به خوبی حس و حال نوجوانی و انرژی، شور و معصومیت آن دوران را به بازی انتقال داده‌اند. سایر افکت‌های صوتی و صداگذاری هم در بالاترین سطح کیفی به سر می‌برند.

اضافه شدن قابلیت‌های جدید و بسط دادن ایده اصلی بازی در نسخه Complete edition ارزش این بازی را دو چندان کرده است. اگر از طرفداران سری Scott Pilgrim و دنیای صاف و ساده و انرژیک آن هستید، بدون شک تجربه بازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم!

اگر هم با دنیای اسکات و دوستانش آشنا نیستید ولی از بازی‌های beat ‘em up کلاسیک خوشتان می‌آید، بدون شک تجربه زد و خورد در خیابان‌های برف گرفته تورنتوی پیکسلی را از دست ندهید!

English Section

The addition of new features, characters and game modes improves the already unique experience of Scott Pilgrim vs. The World: The Game Complete Edition. If you see yourself a fan of the Scott Pilgrim universe then you have to check this game up! If you are a fan of retro beat ‘em ups, then you have to check this game up too! Beating up hipsters and bullies in the snowy streets of pixelated Toronto is a breeze, especially if you are helping a “lady killer wanabe jerky jerk” reach the love of his precious little life!


نقد و بررسی بازی Scott Pilgrim vs. The World: The Game Complete Edition  روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.

Scott Pilgrim vs. The World: The Game Complete Edition

برخی نکات برجسته و قابل ذکر در بازی

پکیج بازی کامل و جامع از دنیای Scott Pilgrim
موسیقی متن و افکت‌های صوتی عالی
طراحی هنری و استایل Retro بینظیر

آرش مرادی

آرش مرادی

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

16 + دوازده =