نقد و بررسی

نقد و بررسی Shenmue 3

نقد و بررسی Shenmue 3

قبل از اینکه حرفی از جدیدترین نسخه سری بازی‌های « شنمو » زده شود، در ابتدا باید دلیل ساخته شدن چنین بازی‌هایی را مرور کرد. حدود 20 سال پیش جهان مکان متفاوت‌تری بود. در آن زمان‌های دور، هنوز ویدئو کلوب‌ها و نوارهای ویدئویی فیلم‌های رزمی نقل محافل و موضوع اصلی صحبت‌های نسل جوان به شمار می‌رفتند. پس همراه همراه وی جی مگ باشید با نقد و بررسی Shenmue 3 و قوانینی که عوض شده اند.

کسانی مثل جت لی، جکی چان و بروس لی سوپر هیروهای شرقی بودند که با مشت و لگد، شلوارهای جین و ژاکت‌های رنگ و رو رفته‌‌ی خود در هر فیلم نزدیک به 300 نفر را شکست می‌دادند و اوج لذت و هیجان را روی صفحه محدب تلویزیون‌های تازه رنگی شده به تصویر می‌کشیدند.

« شنمو 3 » هم ادای دینی به این دنیا و شخصیت‌های آن است، اما با این تفاوت که همه مشکلات با مشت و لگد حل نمی‌شود. بلکه بازیکن باید به طور کامل و بدون هیچ کمک و دلگرمی وارد دنیای پرجزئیات و واقع‌گرایانه بازی شده و با تعامل متقابل راه خود را در داستان پر پیچ و خم و پر فراز و نشیب این سری بازی‌ها پیدا کند. برای به دست آوردن پول کار کند و برای سر در آوردن از مسائل پیچیده به دنبال شخص کار بلد بگردد. البته مبارزات کونگ فویی و رزمی بخش جدانشدنی این سری بوده و هستند و هر جا که زبان موثر نباشد، فنون کونگ فو همیشه حلال مشکلات هستند.

نقد و بررسی Shenmue 3

داستان سری بازی‌های شنمو همیشه حس و حال منحصر بفرد شرقی خود را داشته‌اند و در بازی جدید هم همین رویه ادامه پیدا کرده است. جهت یادآوری باید گفت «شنمو 3» ادامه همان جریان روایی جذاب و درگیر کننده 20 سال پیش است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم دقیقا از همان جایی ادامه پیدا می‌کند که 18 سال پیش متوقف شده بود.

خلاصه داستان دو بازی قبلی از این قرار است. پسری جوان که تازه در حال یافتن جایگاه خود را در دنیاست، شخصیت اصلی داستانی افسانه‌ای و پرماجرا می‌شود. در افسانه‌ها آمده کسی از سرزمین شرق ظهور خواهد کرد که قدرت خارق العاده‌ای دارد و هیچ کس حریفش نخواهد شد. در سرزمینی آن سوی اقیانوس پسری جوان به نام ریو هازوکی در حال بزرگ شدن در دهه 1980 میلادی است.

شخصی بی‌رحم و شیطانی سر و کله‌اش پیدا می‌شود و پدرش را که استاد هنرهای رزمی است را به قتل می‌رساند. همه این دردسرها به خاطر دو عتیقه افسانه‌ای ست؛ آینه‌ اژدها و آینه ققنوس. دو آیتمی که اگر در کنار هم قرار بگیرند نشان دهنده محل قرار گرفتن گنجی عظیم و به دست آوردن نیروی فراتر از حد این جهان خواهند بود. ریو برای پیدا کردن قاتل بروس لی (بخوانید پدرش) درگیر داستانی بسیار مهیج می‌شود.

او در طول داستان مجبور می‌شود شهر خود را ترک کند و به هنگ کنگ سفر کرده، با دار و دسته‌های اوباش در بیافتد، دوستان زیادی برای خودش دست و پا کند و دشمنان بسیاری نیز برای خود بتراشد و قدم به قدم و با کمک کردن به تمام کسانی که در مسیرش قرار می‌گیرند به منشاء افسانه و لذت انتقام نزدیک‌تر بشود. همانطور که گفته شد، داستان قسمت سوم دقیقا از همان جایی آغاز می‌شود که بازی قبلی تمام شده بود.

همه کسانی که آن سال در آن غار شاهد یکی از فک براندازترین صحنه‌های تاریخ بازی‌های ویدئویی بودند حالا 18 سال بزرگ‌تر شده‌اند. اما به طور خارق العاده‌ای بازی همانی است که 18 سال پیش روند ساختش متوقف شده بود. داستان دنبال کننده ماجراهای ریو هازوکی در همان روستای دور افتاده و کوهستانی است.

بدون اغراق تمامی عناصر و ویژگی‌های منحصر بفرد بازی‌های قبلی به طور وسواس گونه در بازی جدید هم احیاء شده‌اند. ریو باید بار دیگر با اتکاء به خوش قلبی ذاتی و توان فنون رزمی خود پرده از اسرار مسکوت قرن‌های گذشته بردارد و بیشتر و بیشتر در دنیای پر رمز و راز افسانه‌های کهن فرو برود.

نقد و بررسی Shenmue 3

گیم‌پلی بازی همان ترکیب سحر‌آمیز گذشته است؛ زندگی واقعی در دنیایی واقع‌گرایانه و زنده و مبارزات رزمی با اتکاء به زور بازو و قدرت مشت. اینبار به لطف پیشرفت تکنولوژی دنیای بازی به طور کامل جهان باز شده است و شما می‌توانید آزادانه از یک سر شهر به سر دیگر آن بروید بدون اینکه وقفه‌ای در حرکت شما ایجاد شود. هیچ زمان اضافی برای بار گذاشتن محیط‌های جدید به شما تحمیل نخواهد شد.

جزئیات محیط به طرز شگفت‌آوری بالا رفته است و مناظر طبیعی و طراحی شهری هم چشم نواز و جذاب کار شده‌اند. مراحل بازی به طور کلی از یک روستا و یک شهر تشکیل یافته است که پر از شخصیت‌های زنده و پویا است. زندگی در این محیط‌ها جریان دارد و هر کسی مشغول کار خودش است.

طبق روال همیشگی شما می‌توانید با هر کسی حرف بزنید و هر جا که دلتان می‌خواهد بروید. می‌توانید برای کسب درآمد کارهای متنوعی انجام بدهید که خوشبختانه تنها محدود به لیفتراک رانی و جابه‌جا کردن جعبه در بارانداز نمی‌شود. بازی‌های آرکید بسیاری هم وجود دارند که برای تفریح و وقت تلف کنی می‌توانید آنها را انجام دهید.

وقت تلف کردن داخل یک بازی ویدئویی با بازی کردن بازی ویدئویی دیگر یکی از نقاط قوت منحصر بفرد این سری بازی‌ها تلقی می‌شود. اما مثل شماره‌های قبلی دیگر خبری از عناوین نام آشنا و محبوب کمپانی سگا نیست، شاید به خاطر اینکه شنمو 3 یک بازی مستقل محسوب می‌شود و دیگر حمایت و پشتیبانی نام بزرگی چون سگا را ندارد تا با فراهم آوردن بازی‌های کلاسیک و محبوب خود در موفقیتش سهیم باشد.

اما بازی‌های ساده و آرکید گونه جدید هم چندان بد نیستند و می‌توانند ارزش یکبار امتحان کردن را داشته باشند. ولی همچنان نبود بازی‌های آرکید واقعی در مغازه‌های آرکید یکی از موارد نا امید کننده شنمو 3 به حساب می‌آید.

سیستم مبارزات بازی تغییر بسیار جالبی به خود دیده است. دیگر مثل بازی‌های قبل برای اجرای فنون رزمی لازم نیست سری دکمه‌هایی را پشت سرهم بزنید تا فنون مرتبط اجرا شوند. بلکه اینبار باید قبل از وقوع مبارزه دایره فنون خودتان را صیقل داده و هر حرکت را به تعالی برسانید.

در دنیای بازی استادها و مبارزان بسیاری وجود دارند که شما را در این امر یاری خواهند کرد. تمرینات و حرکات متعددی وجود دارند که شما با انجام آنها می‌توانید سلامتی، قدرت و استقامت خودتان را افزایش دهید. برای انجام فنون باید ابتدا آن فن را یاد بگیرید و سپس با تمرین در اجرای آن ماهر شده و در نهایت اجرای آن را به یکی از دکمه‌های روی کنترلر نگاشت کنید.

پس در مبارزات آماده و سریع هر فن را یکی پس از دیگری به سادگی فشردن یک دکمه بر روی اراذل و اوباش زبان نفهم پیاده خواهید کرد. کنترل شخصیت بازی در حین مبارزات و در خارج از آن نرم و روان است ولی انیمیشن‌های بازی همچنان ظرفیت برای پیشرفت بیشتر دارند. حرکات بدن و چهره شخصیت‌ها چندان چنگی به دل نمی‌زند و به هیچ وجه با استانداردهای روز صنعت بازی‌سازی مطابقت ندارد.

چهره‌ها چوبی به نظر می‌رسند و حرکات رزمی و فنون سریع کونگ فو بیشتر نمایی دو بعدی دارند تا اینکه سه بعدی و «نسل جدید» باشند. گرافیک فنی و بصری بازی هم از چنین وضعی برخوردار است. بیشتر از اینکه یک بازی امروزی باشد بیشتر نسخه ریمستر شده یک بازی کلاسیک است. کیفیت بافت‌ها مناسب هستند اما انیمیشن‌های ضعیف و صداگذاری سطحی، بازی را پایین می‌کشند.

با اینکه بازی نرم و روان اجرا می‌شود اما از نظر فنی و گرافیکی چیزی برای تحسین وجود ندارد. موسیقی‌های شرقی از نوع ضعیف و حقیرانه آن، بیشتر به عنوان همراهی کننده در طول بازی حضور دارند تا اینکه به یاد ماندنی و طوفانی به حساب بیایند، مواردی که بدون شک با ادامه پیدا کردن ساخت نسخه‌های بعدی در لیست ارتقاء‌های سازندگان قرار خواهند گرفت.

نقد و بررسی Shenmue 3

صحبت‌ با ساکنین دنیای گیرای بازی و کار کردن روی فنون رزمی ریو دو ستون تشکیل دهنده هسته بازی هستند که داستان دقیق و جذاب روی آن بنا شده است. اگر انتظار دارید بعد از 18 سال بالاخره به پایان داستان ریو هازوکی و افسانه آینه‌های اژدها و ققنوس نزدیک شوید باید بگویم بهتر است انتظارتان را کمی پایین بیاورید.

شنمو 3 بیشتر مجالی برای جمع‌بندی و یادآوری وقایع گذشته است. عنوانی که قصد احیاء و به راه انداختن موتور سنت بازی‌سازی 20 سال پیش را دارد. بازی‌هایی که بیشتر بر داستان، تعامل با محیط اطراف و حرکت آهسته و پیوسته به سمت هدف استوار بودند و نه زد و خورد‌های دیوانه کننده و داستان‌های سطحی و قابل پیش بینی.

داستان شنمو 3 بیشتر بر عمق بخشیدن به دنیای خلق شده گذشته تاکید دارد تا به وسعت بخشیدن به اتفاقات قبلی، بیشتر به جزئیات، دلایل و توضیحات اشاره می‌کند تا اینکه بدون مقدمه به پایان برسد. البته پایان بازی آنچنان خوب پیاده‌سازی نشده است و همچنان شما را بلاتکلیف باقی می‌گذارد، اما باز هم از یک پایان نپخته و سرهم بندی شده، آنهم بعد از این همه سال انتظار بهتر است.

پروژه‌ « شنمو 3 » که با حمایت مالی طرفداران در «کیک استارتر» آغاز شد، بعد از انتشار نسخه‌های ریمستر شده در سال پیش، مثل یک نسیم خنک در روزهای داغ بازی‌های سطحی نسل جدید طرفداران قدیمی را افسون می‌کند. بازی که به شدت به سنت و رسوم و سبک بازی‌سازی قدیمی خود وفادار مانده ولی در عین حال پیشرفت‌هایی هم در بخش‌های مختلف به خود راه داده است.

از قرار معلوم سازندگان قصد دارند بار دیگر جایگاه خود را در دنیای بازی‌سازی تثبیت نموده و جلال و شکوه فنون رزمی را وارد گود کنند. جای خالی چنین بازی‌های همیشه وجود داشته، فنون رزمی و چاشنی نقش آفرینی و داستان‌های پرشکوه شرقی همیشه طرفداران مخصوص خود را خواهند داشت. انجام این بازی به تمامی عاشقان این سبک از بازی پیشنهاد می شود.

PS4 Review

نقد و بررسی نقد و بررسی Shenmue 3 روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی سازندگان انجام گرفته.

نقد و بررسی Shenmue 3
  • 7/10
    امتیاز نهایی - 7/10
7/10

خلاصه نقد و بررسی Shenmue 3

نکات مثبت:
داستان دقیق و عمیق
شخصیت‌های باور پذیر
دیالوگ‌های متنوع
محیط زیبا و چشم‌نواز

نکات منفی:
پایان نامناسب و عجولانه
چهره پردازی و انیمیشن‌های ماقبل تاریخ
مکانیزم‌های سنتی دست و پا گیر

آرش مرادی

آرش مرادی

1 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

دو × 4 =

  • سپاس خیلی خوب بود از هفت سالگی باگیم آشنا شدم بیست سه ساله بازیهای مختلفی
    ازتمام ژانرا بازی کردم اما شنمو یگانه بازیهای تاریخه بازی نیست در واقع زندگیه