نقد و بررسی

نقد و بررسی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

نقد و بررسی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order 1

آخرین باری که یک عنوان درخورنام از دنیای جنگ‌های ستاره‌ای را در صنعت بازی‌های کامپیوتری تجربه کردیم چه زمانی بود؟ در سال‌های اخیر شرکت «دایس» با ساخت دو شماره از سری Battlefront سعی در دمیدن جانی دوباره در این سری داشت اما هردوی آن‌ها با وجود نکات مثبت بسیار، به علت همراه داشتن مشکلات ریز و درست، از رسیدن به قله‌های موفقیت بازماندند.با نقد و بررسی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order همراه ما باشید.

شماره اول تنها یک عنوان تماما آنلاین بود و هیچ مد آفلاینی نداشت، و شماره دوم نیز به علت وجود لوت‌باکس‌ها و کمبود محتوا مورد خشم منتقدین و بازیکنان قرار گرفت. هرچند هر دوی این عناوین بعدا اشتباهات خود را جبران کردند و به علت پشتیبانی مثال‌زدنی‌ای که توسط سازنده انجام گرفت، به عناوین واقعا خوبی تبدیل شدند، اما مثل معروف «نوش دارو بعد از مرگ سهراب» را می‌توان در وصف آن‌ها بکار برد.

در سوی دیگر شرکت تازه تاسیس Respawn را داریم که در نسل هشتم کنسول‌ها با ساخت سه عنوان موفق، به یکی از موفقترین استودیوهای EA تبدیل شد که آخرین عنوان آن‌ها یعنی Apex، توانست جیب‌های EA را به خوبی پر کند. زمانی که شنیدیم این شرکت وظیفه ساخت یک عنوان از دنیای استاروارز را برعهده گرفته هیجان شده شدیم.

هرچند معرفی بازی به طرز بسیار ناشیانه‌ای انجام گرفت و در ابتدا فکر کردیم با یه شوخی بسیار بد طرف هستیم! اما بالاخره بازی منتشر شد و باید بگویم واقعا بیشتر از چیزی  بود که انتظار داشتیم! اولین چیزی که با ورود به بازی و منوی آن نظرمان را جلب کرد، نبود هیچ‌ گزینه‌ای برای آنلاین شدن بود! حتی به سبک تمامی بازی‌های EA، سازنده هیچ گزینه‌ای برای وارد کردن و ورود به اکانت EA در بازی قرار نداده است!

این به معنی یک بازی کاملا آفلاین و عاری از هرگونه لوت‌باکس و خرید و فروش، حتی لباس و اسکین است! از سوی دیگر دیدن لوگوی «آنریل‌انجین» تعجبمان را بهمراه داشت، زیرا اگر در جریان اتفاقات شرکت EA باشید، تمامی استودیوها مجبور به استفاده از موتور اختصاصی فراست‌بایت شده بودند اما شرکت ریسپاون نه تنها از فراست‌بایت، بلکه از موتور خودشان نیز در ساخت این عنوان استفاده نکرده‌اند! بگذریم…

نقد و بررسی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order
STAR WARS Jedi: Fallen Order™

داستان بازی بعد از اتفاقات جنگ کلون‌ها روایت می‌شود. زمانی که شورای جدای‌ها از هم پاشیده و امپراتوری بر دنیا و گالاکسی سایه افکنده است. مستقیما و بدون هیچ وقفه‌ای کنترل کاراکتر اصلی یعنی Cal را در اختیار می‌گیریم و داستان را بهمراه او پیش‌برده و از اتفاقاتش باخبر می‌شویم. متوجه می‌شویم که کال جدای است اما بعد از شکست جدای‌ها، حالا در خفا زندگی می‌کند، اما بعد از اتفاقاتی مجبور می‌شود تا پرده از چهره خود بردارد و مستقیما با سربازان امپراطوری وارد جنگ شود.

دقیقا در جایی که به نظر می‌رسد دیگر امیدی نیست، سفینه‌ای با دو سرنشین از راه رسیده و او را از مخمصه نجات ‌می‌دهند و به او توضیح می‌دهند که هدفشان یافتن کودکانی است که در ارتباط با Froce از استعداد بالایی برخوردار هستند و از کال کمک می‌خواهند تا آن‌ها را پیدا کرده و شورای جدای‌ها را دوباره برپا کنند.

بعد از این شما هستید و کال و چندین سیاره‌ای که باید به دنبال سرنخ بگردید. روایت داستان و کات‌سین‌هایی که در طول بازی مشاهده خواهید کرد کاملا راضی کننده هستند و حتی داستان کلی بازی لبخند رضایت را بر لبانتان خواهد نشاند. به قول یکی از دوستان، این عنوان و سریال جدید The Mandalorian، مثال کاملا بارزی هستند بر اینکه حتی بدون نوشتن هزاران هزار صفحه داستان مصور، می‌توان داستان و روایت زیبایی از دل این دنیای پرپتانسیل بیرون کشید.

کاراکترهایی که با آن‌ها در ارتباط خواهید بود، باوجود اینکه برای اولین بار پا در این دنیا گذاشته‌اند اما سریعا می‌توانند در دلتان جای بگیرند. حتی Villainای که قرار است در مقابل کاراکتر ما قرار بگیرد، از همان ابتدا و ورود خود به داستان، حساب کار را دستتان خواهد داد! مخصوصا رباتی که با نام BD-1 شناخته می‌شود و در طول بازی همراه شما خواهد بود.

اغراق نکرده‌ام اگر بگویم این ربات در کنار BB-8 و R2D2 به یکی از محبوب‌ترین ربات‌هایم تبدیل شد! در کنار داستان خوبی که برایتان در نظر گرفته شده نباید از اتمسفر بازی غافل شد. از همان ابتدای کار و به لطف طراحی فوق‌العاده هنری‌ای که سازندگان به خرج داده‌اند، اتمسفر این دنیای زیبا شما را دربرخواهد گرفت و حتی با پیشروی در بازی، این مهم بیشتر نیز خواهد شد.

پس خود را برای یک سفر طول و درازی که حداقل 20 ساعت از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد آماده کنید که یکی از نکات فوق‌العاده خوب بحساب می‌آید. دقیقا هر لحظه‌ای که احساس‌ می‌کنید به پایان بازی نزدیک شده‌اید، روایت داستان، با یک سوپریز شما را به ادامه بازی دعوت می‌کند!

نقد و بررسی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order
STAR WARS Jedi: Fallen Order

در طول این سفر پا به چندین سیاره مختلف خواهید گذاشت که هرکدام طراحی و رنگ‌بندی خاص خود را دارند و کلمه‌ای جز فوق‌العاده برای وصف آن‌ها نمی‌توانم به کار ببرم! سیاره‌هایی که بعضی از آن‌ها به قدری بزرگ و پیچ‌درپیچ هستند که کم از یک عنوان جهان آزاد ندارند! گردش در محیط و یافتن جعبه‌ها و رمز و رازهایی که در گوشه گوشه این سیارات هستند، به طور اتوماتیک به یکی از بخش‌های اصلی گشت و گذارتان تبدیل خواهد شد.

برخلاف ساخته‌های دایس که سبک شوتینگ اول شخص را برای عناوین خود در نظر گرفته بود، شرکت ریسپاون، تمرکز را بر شمشیرزنی گذاشته و با الهام از ساخته‌های شرکت Fromsoftware، مبارزات جذابی از «لایت سیبر» را به نمایش گذاشته است.

اما اگر از دوستاران سبک سولزی نیستید، اصلا ناراحت نشوید، سختی و عذاب این عنوان مثل منبع الهامش نیست و تغییراتی که سازندگان در این سبک ایجاد کرده‌اند، به راحتی تمامی گیمر‌ها از هر قشری را راضی نگاه خواهد داشت.

اولین قدم دادن حق انتخاب برای درجه سختی بازی‌ است که میزان آسیب دریافتی و عکس‌العملتان در مقابل دشمنان را مشخص می‌کند. در وحله دوم حذف تنبیه بازیکن زمانی است که از ارتفاعات پایین می‌افتد (که این اتفاق به وفور خواهد افتاد) و اتفاقات مشابهی را تجربه می‌کند.

بطور کلی هر نوع اشتباهی، به غیر از مرگ توسط دشمنان، شما را از نزدیک‌ترین چک‌پوینت ریسپاون خواهد کرد و مانند سری سولز مجبور نیستید از آخرین محل ذخیره خود (در سولز با نام بون‌فایر شناخته می‌شدند) شروع کنید.

نقد و بررسی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

مبارزات و شمشیر زنی بازی، ساده اما بشدت لذت بخش طراحی شده و با دفاع به موقع و حمله می‌توانید لحظات پرهیجانی را تجربه کنید. حتی قادر هستید با زمان‌بندی مناسب تیرهای دشمنان را به سوی خودشان برگردانید تا با یک هدشات جانانه کارشان را تمام کنید.

به لطف سیستم مهارتی که برای کال در نظر گرفته شده، در ادامه قدرت Force نیز به مهارت‌هایتان اضافه خواهد شد که کمک شایانی در مبارزات خواهد کرد. می‌توانید دشمنان را خشک کنید، از ارتفاعات به پایین پرتاب کنید، آن‌ها را به سمت خود بکشید و یا میان زمین و آسمان نگهشان دارید! در کل همه چیز برای تبدیل شدن به یک جدای تمام عیار مهیا است!

تنها چیزهایی که در طول بازی و گیم‌پلی کمی برایمان آزاردهنده بود، مبارزه با تعدادی از باس‌های بازی بود که به طرز عجیبی حس نامتعادل بودن را منتقل می‌کردند! حتی بر روی درجه‌های سختی پایین نیز این باس‌ها می‌توانند مشکلات جدی‌ای برایتان ایجاد کنند.

مورد بعدی افتادن مداوم کال از ارتفاعات بود. تقریبا هیچ جایی در بازی وجود ندارد که کال از آن به پایین پرتاب نشود! حتی وقتی با هیچ دشمنی مبارزه نمی‌کنید، به علت لغزش پایتان امکان سقوط آزاد برایتان وجود دارد که در ادامه احتمال بروز باگ سقوط آزاد را برایتان بدنبال خواهد داشت.

در کنار مهارت‌ها قابلیت شخصی‌سازی شمشیرتان را نیز دارید که با وجود اینکه تاثیر خاصی در روند مبارزات ندارد -حتی ظاهر آن به علت دوربین سوم شخص قابل تشخیص نیست – اما وجودش قابل تحسین است! همچنین می‌توانید ظاهر خود کاراکتر، ربات و سفینه را نیز با رنگ‌های مختلفی تغییر دهید.

از تمامی موارد گفته شده که بگذریم می‌رسیم به گرافیک بسیار زیبایی که سازندگان و طراحان هنری برایمان آماده کرده‌اند. بالاتر گفتیم که اتمسفر این بازی به واسطه تلاش طراحان هنری بسیار خاص و گیرا است. این طراحی تا پایان بازی و در هر قدمی که بر‌می‌دارید و به هر منطقه‌ای که پا می‌گذارید، تحسین شمارا بهمراه خواهد داشت!

براستی که از هر سیاره این بازی نهایت لذت را بردیم و بعد از سپری کردن 20 ساعت در بخش داستانی، آرزوی ساخته شدن بسته اضافه شونده و سیارات جدید را کردیم! انیمیشن‌ها و نورپردازی بازی یکی از نکاتی است که باید از آن‌ها تقدیر کرد. مبارزات، انیمیشن دشمنان و نور سلاح‌ها و شمشیر نظرمان را به خود جلب کرده بود. شاید تنها نکته عجیب و غیرطبیعی حالت دویدن کاراکتر اصلی است که علامت تعجب و خنده شما را بهمراه خواهد داشت که واقعا دلیلی برای این انیمیشن خنده‌دار پیدا نکردیم!

در کنار گرافیک زیبا، تیم صداگذاری، صداپیشگی و دیالوگ‌ها را داریم که وظیفه خود را تمام و کمال انجام داده‌اند. تمامی دشمنان در حین مبارزه شروع به صحبت و ادای دیالوگ‌های مختلفی خواهند کرد که از نظر تنوع ظاهرا تمامی ندارند!

به علاوه این دیالوگ‌ها و صحبت‌هایی که در بین دشمنان رد وبدل می‌شوند به قدری طبیعی انجام شده که گاهی احساس همدردی با آن‌ها خواهید کرد! برای مثال وقتی همه دشمنان به غیر از یکی از پای در‌می‌آید، آخرین دشمن با صدایی مضطرب و یا گاها اعتماد به نفس و یا ترس، شروع به صحبت کردن با خود می‌کند!

این دیالوگ‌های بی‌پایان حتی برای کال و BD-1 نیز در نظر گرفته شده و هر لحظه صحبت‌هایی میان این دو رد و بدل خواهد شد. در سوی دیگر بازیگران و صداپیشگان نیز کار خود را به بهترین نحو انجام داده‌اند و سینماتیک‌ها و کات‌سین‌های با کیفیتی را از نظر بازیگری شاهد هستیم.

کلام آخر

اگر بخواهیم جمع‌بندی‌ای از عنوان Star Wars Jedi Fallen Order داشته باشیم، با چشم‌پوشی از تعدادی مشکلات ریز، چیزی جز تحسین برایمان باقی نمی‌ماند. شرکت ریسپاون برای بار چهارم ثابت کرد که شرکتی است که حالا حالا می‌توان به آن اعتماد و جایگاه خود را در کنار شرکت‌های بزرگ محکمتر کرد.

تجربه این عنوان به ما ثابت کرد که باید کار را به کار بلد داد، تا از دل دنیای زیبای استاروارز روایت و عنوانی جذاب را برایمان تهیه کند. اگر از طرفداران این دنیای جذاب هستید، تجربه این عنوان را بشدت به شما توصیه می‌کنیم و امیدواریم در آینده بازهم شاهد ساخته‌های بیشتری از دنیای استاروارز توسط شرکت ریسپاون باشیم.

PS4 Review

نقد و بررسی روی PS4  انجام گرفته

نقد و بررسی Star Wars Jedi: Fallen Order
  • 9/10
    امتیاز نهایی - 9/10
9/10

خلاصه بررسی

نکات مثبت:
کمپین بسیار طولانی و سرگرم کننده
کاملا وابسته به دنیای استاروارز
مبارزات لذت بخش
محیط‌های جذاب
داستان خوب

نکات منفی:
سقوط آزاد!
نامتعادل بودن بعضی از باس‌ها

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

17 − هفت =