نقد و بررسی

نقد و بررسی Submerged Hidden Depth

Submerged Hidden Depth

عنوان Submerged Hidden Depth ادامه مستقیم عنوانی با همین نام است که در سال 2015 توسط شرکت Uppercut Games منتشر شد. عنوانی که بیشتر برپایه گشت و گذار و حل معماها بنا شده بود.

برای ادامه دادن چنین عنوانی و برای فرار از تکراری شدن گیم‌پلی، تمرکز سازنده باید برروی تنوع دادن به بخش‌های پازل و گشت و گذار بنا می‌شد که خب، به نظر می‌رسد سازنده نیز به این امر واقف بوده و به شکل خوبی این مهم را پیاده کرده‌اند.

در کنار این، سازنده سعی کرده با طراحی هنری زیبای محیط، به همراه موسیقی‌های زیبا و آرامش بخش، اتمسفری کاملا بدیع را خلق کند که به بازیکن در راه رسیدن به هدف و پایان بازی کمک می‌کند. کاراکترهای ما که دو خواهر و برادر هستند، در طول مسیر به سختی سخن می‌گویند و بیشتر با ایما و اشاره سعی در رساندن منظور و حالات و روحیات خود به مخاطب دارند.

اما این امر کم‌کم برایتان عادی شده و محیط زیبای Submerged Hidden Depth ، مخاطب را به اعماق خود کشیده و بعد از مدت بسیار کوتاهی خود را در حال جست‌وجوی گوشه و کنار محیط و حل معماها و رمز و راز‌های آن خواهید یافت.

Submerged Hidden Depth

حتی با اینکه از نظر تکنیکی این عنوان یه هیچ وجه در حد و اندازه‌های دیگر عناوین AAA نیست، اما طراحی هنری زیبای آن باعث خواهد شد تا همه این‌ها را فراموش کرده و از آن لذت ببرید. مخصوصا اگر برروی یکی از کنسول‌های نسل حاضر به تجربه این عنوان بپردازید، با تجربه‌ای بسیار نرم و روان روبرو خواهید بود.

با اشاره به تمامی این‌ها، هنوز هم المان‌های از گیم‌پلی هستند که می‌توانند برایتان تکراری شوند. برای مثال در ابتدا باید به وسیله دوربین، محیط‌های اطراف را نگاه کرده و علامت‌گذاری کنید، سپس با قایق خود را به آن نقطه برسانید و بعد از حل چند پازل، هسته‌ای را کاشته و به رشد آن کمک کنید.

این چرخه تقریبا تا پایان Submerged Hidden Depth تکرار خواهد شد. خوشبختانه برای دور شدن از این چرخه، سازنده در جای‌جای محیط Collectable هایی را قرار داده که به طرز عجیبی برای یافتن آن‌ها مشتاق خواهید شد. همچنین حیوان‌هایی هستند که میتوانید آن‌ها را کشف کرده و به کلکسیون خود اضافه کنید.

این امر که حتی بعد از اتمام بازی نیز می‌تواند انجام شود، به تکرار بازی و گشت و گذار در محیط کمک می‌کند، مخصوصا اینکه با پیدا کردن هریک از آیتم‌ها، بازی، تعداد باقی مانده از آن آیتم خاص را به شما خاطرنشان خواهد کرد.

Submerged Hidden Depth

با تمامی این‌ها، به نظر نگارنده، دلیل اصلی‌ای که این بازی شما را به اعماق عمل گشت‌وگذار می‌کشید، اتمسفر خاص آن است. کشف مکان‌های جدید که با قایق برای یافتنشان راهی خواهید شد و همچنین اضافه شدن مکان‌هایی که به واسطه تلسکوب آن‌ها کشف کرده‌اید، به نقشه و مسیریابتان، ناخودآگاه شما را به سمت پیدا کردن مکان‌های مخفی هدایت خواهد کرد که بعد از مدتی به کاری اعتیادآور تبدیل خواهد شد!

بعد از پیاده شدن از قایق و ورود به محیط‌های مختلف، حالا با بخش‌های پلتفرمر روبرو هستید که از تنوع و طراحی خوبی برخوردار هستند. از زیپ‌لاین گرفته تا لبه‌هایی که باید برای رسیدن به یه نقطه خاص از آن‌ها استفاده کنید و حل پازل‌هایی که برای استفاده از این مکانیزم‌ها باید آن‌ها را حل کنید.

این بخش از گیم‌پلی Submerged Hidden Depth با اینکه در حد عناوین بزرگ ظاهر نمی‌شوند اما در حد و اندازه خود بازی کاملا قابل قبول و باور هستند. شایان ذکر است که در این مسیر بازیکن با هر دو کاراکتر می‌‌تواند مسیرها را طی کند اما نکته‌ ناامید کننده این است که هیچ کدام از این کاراکترها در گیم‌پلی خود هیچ فرقی با دیگری ندارند!

اگر حل بعضی از پازل‌ها و دستری به مکان‌های خاص صرفا برای یکی از این دو کاراکتر، به نسبت قابلیت‌های مختلف امکان‌پذیر می‌شد، می‌توانست بیش از هرچیزی به تنوع گیم‌پلی کمک کند.

نکته دیگری که در بخش حل معماها می‌تواند آزاردهنده باشد، مشخص نبودن عملکرد بعضی از مکانیک‌هایی است که با آن‌ها مواجه خواهید شد. برای مثال فرض کنید دکمه‌ای در مقابلتان قرار دارد که قرار است با فشردن آن راهی برایتان باز شود، حالا اگر دوربین شما دقیقا به همان سمت نباشد، ممکن است اصلا متوجه نشوید که این دکمه چه تغییری در محیط اطرافتان ایجاد کرده و دقیقه‌ها به دور خود بچرخید!

Submerged Hidden Depth

این قضیه زمانی بیشتر آزار دهنده می‌شود که متوجه می‌شوید دیگر نمی‌توانید همان دکمه را فشار دهید تا دوباره با دقت بیشتری به اطراف نگاه کرده و متوجه تغییرات ایجاد شده شوید!نقد و بررسی Submerged Hidden Depth 1

موسیقی بازی از نقاط قوت این بازی است. قطعه‌هایی را خواهید شنید که با کمی اغراق می‌توان گفت در حد عناوین بزرگ ظاهر می‌شوند و این قطعه‌ها نسبت به محیط و کاری که انجام می‌دهید می‌توانند تاریک‌تر و یا شادتر شوند.

کلام آخر

عنوان Submerged Hidden Depth عنوانی است که تمرکز اصلی خود را بر روی گشت و گذار و کشف معماها و مکان‌های مخفی گذاشته است. اگر از طرفداران عناوین این‌چنینی هستید و اگر می‌خواهید از اکشن و هیجان به دور باشید و کمی آرامش تجربه کنید، می‌توانید این عنوان را تجربه کرده و راهی سفری لذت‌بخش به همراه این دو برادر و خواهر شوید.

اما انتظارات خود را در حد معقول نگاه دارید. مخصوصا با در نظر گرفتن قیمت این عنوان، می‌توان آن را به عنوان یکی از عناوین Explore محور، به طراحی به طرفداران این سبک از بازی‌ها پیشنهاد کرد.

English Section

Submerged Hidden Depth is a title that focuses on exploring and discovering puzzles and hidden places. If you are a fan of such titles and want to stay away from action and excitement and experience a little peace, you can experience this title and go on a pleasant journey with these two siblings. But keep your expectations reasonable. Especially considering the price of this title, it can be offered as an Explore-oriented title to the fans of this genre of games.


نقد و بررسی بازی Submerged Hidden Depth روی PS5 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.


Submerged Hidden Depth Review

برخی نکات برجسته و قابل ذکر در بازی

محیط و اتمسفر گیرا
گشت و ‌گذار و کشف مکان‌های مختلف
پازل‌های متنوع، اما گاهی تکراری
جمع کردن Collectable ها!

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

یازده − 6 =