نقد و بررسی

نقدو بررسی Watch Dogs Legion

Watch Dogs Legion

اگر بیاد داشته باشید اولین عنوان از سری Watch Dogs به نوعی شروع کننده نسل هشتم کنسول‌ها بود. شرکت یوبی‌سافت با نمایش تریلری تخیلی گوشه‌ای از نسل هشتم را به ما نشان داد، هرچند نتوانست به کیفیت آن نمایش نزدیک شود. حالا با شماره سوم از سری واچ داگز یعنی Watch Dogs Legion و یک هفته بعد، Assassin’s Creed Valhala قصد ترک این نسل را دارد.

اگر بخواهیم صادق باشم، با معرفی سومین شماره از این بازی به هیچ وجه ذوق زده نشدیم و دلیل آن هم کاملا واضح است؛ تصمیمات این شرکت در ساخت بازی‌های Open World که تمامی آن‌ها بشدت به یکدیگر شباهت دارند و فقط رنگ و لعابشان عوض می‌شود! کاملا مشخص بود که این بازی نیز هیچ تغییر خاصی را در این روند ایجاد نخواهد کرد و فقط بهانه‌ای برای انتشار و پرکردن جیب‌های شرکت خواهد بود.

هرچند با دیدن آخرین تریلرهای بازی تا حدودی درب امید را به روی خود باز کردیم و با خود گفتیم که شاید بتوانیم فرصتی دوباره به این بازی بدهیم. اما همه چی طبق پیش بینی پیش رفت و در نسخه نهایی با عنوانی تکراری و بشدت خسته کننده و خالی از ایده روبرو شدیم.

داستان اینبار در شهر لندن و در آینده‌ای نه چندان دور اتفاق می‌افتاد. طبق روال همیشه گروهی تروریستی سعی در ایجاد آشوب و اختلال در سطح شهر لندن دارند و گروه مقاومت هکری که با نام DeadSec آن‌ها را می‌شناسیم نیز قصد دارند تا جلوی این حملات را بگیرند. اما همه چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود و شخصی که خود را Zero Day صدا می‌زند، چندین قدم از آن‌ها جلوتر بوده و با ایجاد انفجارهای پی‌درپی در سطح لندن، به هدف خود می‌رسد.

Watch Dogs Legion
Watch Dogs Legion

بعدا مشخص می‌شود که این انفجارها تله‌ای برای گروه DeadSec بوده و حالا آن‌ها سبب اصلی این حملات معرفی می‌شوند. در پی این اتفاقات، گروه DeadSec از هم متلاشی شده و اعضای آن دستگیر یا کشته می‌شوند. دولت انگلیس که در مقابله با گروهک‌های هکر ناتوان مانده، دست به دامن گروهی پیشرفته به نام Albion می‌شود و کنترل تمامی شهر را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و پیش بینی این که این شهر تبدیل به یک شهر دیکتاتوری و عاری از هرگونه آزادی خواهد شد، زیاد سخت نیست.

حالا شما به عنوان فردی که می‌خواهید پرده از دست‌های پشت‌پرده و عاملان اصلی این حملات بردارید، باید گروه DeadSec را دوباره احیا کرده و مقاومت را شروع کنید و در این راه از یک هوش مصنوعی به ظاهر شوخ‌طبع و بامزه به نام Bagley کمک خواهید گرفت. کلیت داستان به همین سادگی است! کلیشه‌ای و کاملا بی‌روح. اما نخواستیم در همان ابتدا پرونده آن را ببندیم و انتظار داشتیم در ادامه با پیچش‌های داستانی و شخصیت پردازی بهتری مواجه شویم، اما ظاهرا انتظاراتمان برای یک عنوان یوبی‌سافتی خیلی بالا بود!

داستان Watch Dogs Legion هیچ جذابیت خاصی را از خود نشان نمی‌دهد و حتی در بعضی از ماموریت‌ها شاهد داستان‌های کاملا تکراری و کپی شده که پیشتر در فیلم‌ها و سریال دیده بودیم، هستیم. البته بعد از دیدن کپی‌برداری‌های کاملا ناشیانه دیگر عناوین یوبی‌سافت نظیر Assassin’s Creed از داستان‌های موجود، زیاد تعجب نکردیم.

به همین منوال کم‌کم داسان اهمیت نداشته خود را نیز از دست می‌دهد و دیگر اصلا نمی‌دانید چرا و به چه علت و برای چه چیزی در حال مبارزه هستید. دیالوگ‌های بیروح و مملو از کلمه F#CK دیگر نظرتان را جلب نخواهد کرد و حتی ترجیح خواهید داد آن‌ها را رد کنید.

Watch Dogs Legion

اگر تبلیغات و اخبار Watch Dogs Legion را پیگیر بودید، باخبر هستید که در این بازی می‌توانید از تمامی اعضای شهر و NPC ها برای بازیابی گروه DeadSec کمک بگیرید و در قالب آن‌ها بازی را تجربه کنید. از یک کارگر ساختمان گرفته تا یه پیرزن 70 ساله و یا یک کارتن‌خواب داخل کوچه. این امر به خود خودی جذاب به نظر می‌رسد اما این کار منطق روایی را چه در واقعیت و چه در مدیوم صنعت گیم تا حدودی زیادی زیر سوال می‌برد.

اینکه هرشخصی در این کره خاکی تنها با دادن یک پیشنهاد می‌تواند عضو گروه هکر شود و از همان ابتدا با فشردن دکمه روی گوشی همراه خود زمین و زمان را هک کند بسیار خنده‌دار و دور از عقل است! مشکلی که این امر در ادامه برای کلیت روایت ایجاد می‌کند، عدم انسجام شخصیت‌پردازی است. دیگر مهم نیست با چه کسی بازی می‌کنید، هیچ کدام از آن‌ها برایتان اهمیت ندارند و صداپیشگی رندوم به همراه لیپ‌سینک‌های فوق‌العاده افتضاح این امر را برایتان بیش از پیش آسانتر می‌کند.

هرشخصی که به عضویت گروه در می‌آید دارای یک سری قابلیت منحصر بفرد است که خب در ادامه شاهد بودیم که بود و یا نبود آن‌ها فرق چندانی در روند مراحل را ایجاد نمی‌کند. تمامی کاراکترها این قابلیت‌ها را می توانند داشته باشند و دیگر برایتان مهم نیست با چه کسی سراغ چه ماموریتی می‌روید.

صحبت از ماموریت‌ها شد. بدون هیچ اغراقی باید بگویم که تمامی ماموریت‌های این بازی تشکیل شده از ورود به یک ساختمون ممنوعه، هک کردن یک سرور یا یک کامپیوتر و سپس ترک محل! و این چرخه تا پایان بازی ادامه خواهد داشت.

حتی گاهی به خودتان شک خواهید کرد که آیا مشکل از شماست که دائما در حال انجام کارهای تکراری هستید؟ آیا سیستم گیم‌پلی بازی را به درستی درک نکرده‌اید؟ و اگر درک نکرده‌اید، پس چگونه تمامی مراحل را بدون هیچ مشکل خاصی به پایان می‌رسانید؟

کل بازی خلاصه شده در زدن دکمه L1/LB. اتومبیل‌ها، پهبادها، سرورها، گوشی‌های همراه، دوربین‌های مداربسته، بالابرها!، فلکه شیر گاز! و هرچیزی معقول و نامعقولی که به ذهنتان می‌رسد را می‌توانید با زدن این دکمه هک کنید. حتی سازندگان زحمت طراحی پازل‌های جدید و متنوع را به خود نداده‌اند و تنها پازلی که هرازگاهی خواهید دید، همان معمای اتصال خطوط اطلاعاتی است در اولین واچ داگز هم دیده بودید!اگر فکر می‌کنید ورود و خروج به ساختمان‌های پر از نگهبان برایتان می‌تواند چالش برانگیز باشد، پس صبر کنید تا یک نگهبان دولت را به استخدام گروه در بیاورید تا بدون هیچ مشکلی این چالش نیز از سر راهتان برداشته شده و بازی تماما به یک جک تلخ و بیمزه تبدیل شود. ناگفته نماند که سیستم ارتقا نیز در این بازی وجود دارد اما براستی که تا پایان بازی هیچ نیازی به آن‌ها نداشته و هرازگاهی برای خالی نبودن عریضه اقدام به ارتقا می‌کردیم.

بود و نبود آنها تقریبا هیچ تغییری در روند بازی شما ایجاد نخواهند کرد و فقط گاهی کاررا برایتان از آنچه که هست نیز آسانتر می‌کنند. سیستم مبارزه و شوتینگ نیز مثل دیگر بخش‌های بازی هیچ چالش خاصی ندارد و حتی سیستم مبارزه تن به تن به طرز بسیار مزحکانه‌ای قدیمی و ساده است.

رانندگی در سطح شهر نیز چیز خاصی برای ارائه ندارد و کنترل اکثر اتومبیل‌ها کاملا به یکدیگر شباهت دارند و حتی صداگذاری آن‌ها نیز فرق چندانی ندارند. صدای تکراری کشیده شدن تایر برروی اسفالت وقتی ترمز دستی را می‌کشید نیز بعد از مدتی برروی مختان قدم‌زانی خواهد کرد.

هندلینگ موتورسیکلت‌ها نیز به طرز عجیبی تاریخ گذشته و افتضاح هستند و یادآور بازی های دو نسل پیش. البته بعد از مدتی که نقشه شهر برایتان باز شد دیگر به رانندگی هم نیازی نخواهید داشت و می‌توانید در هرلحظه و هرجایی که هستید، به نزدیک‌ترین محل به ماموریت بعدی، Fast Travel کنید.

Watch Dogs Legion
Watch Dogs Legion

اگر بخواهیم اشاره به نکات مثبت در Watch Dogs Legion داشته باشیم، باید از اتمسفر شهر صحبت کنیم. البته این بخش نیز بدون اشکال نیست! اتمسفر موجود در شهر لندن که با تکنولوژی‌های آینده آمیخته شده به خوبی حس یک شهر شبه سایبرپانکی را به شما القا می‌کند. هوای همیشه ابری در کنار حس خفگانی که گروه Albion به واسطه پهبادها و تکنولوژی‌های روز در سطح شهر ایجاد کرده برایتان می‌تواند جذاب باشد.

نورپردازی و رنگ‌زنی نیز به وجود این اتمسفر کمک بسزایی می‌کند و گشتن در سطح شهر تا مرزی مشخص سرگرمتان خواهد کرد، اما مشکلی که بعد از مدتی متوجه آن خواهید شد، بی‌روح بودن و اصطلاحا Interactive نبودن این شهر است. هیچ فعالیت خاص و به درد نخوری در سطح شهر وجود ندارد (البته می‌توانید با توپ روپایی بزنید!) و تمامی ساختمان‌ها (به غیر از ساختمان‌هایی که برای ماموریت به آن‌ها سری خواهید زد) فقط جعبه ای خشک با درب و پنجرهای قفل شده هستند.

حتی برای خرید لباس نیز هیچ مغازه‌ای وجود ندارد که وارد آن شوید و فقط از پشت ویترین می‌توانید اقدام به خرید کنید! گاهی حس اینکه تمامی این شهر توسط سیستم Random Generate ساخته شده به شما القا خواهد شد که اتفاقا در اشتباه نیستید! این چنین طراحی شهری برای عنوانی که در پایان نسل هشتم و بعد از تجربه عناوینی که در حتی در نسل قبل ساخته بودند به هیچ وجه قابل قبول نیست و فقط و فقط خبر از کم‌کاری تیم سازنده می‌دهد. بگذریم.

در بخش گرافیکی این عنوان هم خوب عمل می‌کند و هم بد! همانطور که گفته شد نورپردازی و رنگ‌زنی به زیبایی نسبت به اتمسفر بازی انجام گرفته اما در سوی دیگر و حدقل برروی کنسول‌های نسل فعلی مشکلاتی نظیر افت فریم و پارگی تصویر لحظه‌ای دست از سرتان برنخواهد داشت.

البته طبق ایمیلی که یک روز قبل از انتشار نقدها و در نیمه شب از طرف Ubisoft دریافت کردیم، تیم سازنده متوجه تمامی این مشکلات بوده و با پچ‌های آتی آن‌ها را برطرف خواهد کرد پس ما هم باید اشاره‌ای به این قضیه در نقدهایمان داشته باشیم! [منتقد سکوت اختیار می‌کند!]

Watch Dogs Legion
Watch Dogs Legion

به علاوه این عنوان از اولین عناوین نسل بعدی‌ است که برروی کنسول‌های PS5 و XSX از تکنیک Ray-Tracing بهره می‌برد، اما از آنجایی که کنسول‌های نسل حاضر قادر به اجرای این تکنیک نیستند، تیم سازنده از تکنولوژی نرم‌افزاری SSR برای ایجاد بازتاب‌ها استفاده کرده تا جای خالی RT را تا حدودی پر کند و البته باید گفت که نتیجه زیاد هم بد از آب در نیامده است. مورد مثبت دیگری که در این عنوان شاهد بودیم استفاده از موسیقی‌های لیسانس شده و متنوع بود.

از سبک کلاسیک گرفته تا متال و پاپ و … همگی برای گوش کردن در هنگام رانندگی برایتان آماده شده تا شاید تا حدودی از کسل کننده بودن ماجرا بکاهد.

کلام آخر

Watch Dogs Legion به هیچ وجه چیز جدیدی برای ارائه ندارد و طبق فرمول چندین سال اخیر شرکت یوبی‌سافت، تشکیل شده از یک بازی Open World بی هدف و بیروح با داستانی کلیشه‌ای و گیم‌پلی‌ای بدون چالش و تکراری که ظاهرا قصد دارد تمامی اقشار جامعه گیمرها را هدف قرار دهد و هیچ چالش خاصی را برایشان ایجاد نکند.

اگر طراحی نسبتا خوب گرافیکی و اتمسفر شهر لندن و موسیقی‌های لیسانس شده‌ی Watch Dogs Legion را فاکتور بگیریم، با عنوانی بسیار ضعیف و تکراری طرف هستیم که هیچ ارزشی نه برای خود، نه برای سبک و نه برای مخاطبش قائل است.

English Section

Watch Dogs Legion introduces nothing new and is the same repetitive formula that Ubisoft summons up every year for selling it’s Open-World games; soul-less and aimless gameplay without any meaningfully challenges that targets every gamer’s patience. If we put aside partially good graphic design, believable London atmosphere and hit licensed songs, the remaining would be a shallow, same old and worthless experience that disappoints both the fans and newcomers alike.

بازی Watch Dogs Legion روی  و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.

0 0 رای ها
Article Rating
Watch Dogs Legion Review
  • 5/10
    امتیاز نهایی - 5/10
5/10

برخی نکات قابل توجه و برجسته در این بازی:

اتمسفر شهر لندن
موسیقی‌های لیسانس شده
گیم‌پلی بشدت تکراری و ساده
نبود شخصیت پردازی منسجم
داستان کلیشه‌ای و بی هویت
شهر کاملا بیروح و بدون فعالیت

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

guest
25 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
۱۱ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۳۰

آقای باقریان
یادتونه تو اینستا میگفتین rt از الزامات نسل بعده؟
الان demon souls رو ps5 ری تریسینگ پشتیبانی نمیکنه

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
پاسخ به  فردین باقریان
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۷:۲۱

ما که حرفی نزدیم
خودتون گفتین از باید های نسل بعده
پس الان طبق حرف الان شما نبودنش هم مشکل بوجود نمیاره

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
پاسخ به  فردین باقریان
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۷

درسته بازیساز از همون اول rt نیورده قبول ولی شما گفتید که از الزامات نسل بعد rt هست پس این جمله دیگه درست نیست اما سر سری اس قدرت ssd و cpu همونه.rdna 2 هم داره.و تنها تفاوت توی ram و target performance هست و فضای خالی.کلی از بازی ساز ها از شرکت هایی که زیر نظر مایکرو هم نیستن گفتن که همه چیش اوکیه و بازی ها رو جواب گو هست.تنها کسی که اومده گیر داده یکی جیم رایانه که شعورشو توی مصاحبه آخری سر خرید بتسدا نشون داد و چقدر هیت خورد و یکی دیوید کیجه.هیچ خبری من… بیشتر بخوانید

آخرین ویرایش8 ماه ها قبل توسط ssuullttaann
نوید حریریان
عضو
پاسخ به  فردین باقریان
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۴:۱۶

اصلا سری اس یه چیز اضافه بود
فکر کنم ماکرو نمیدونه پولاشو دیگه چجوری میتونه خرج کنه:))))

میثم قربانی
پاسخ به  نوید
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۲۲

اتفاقا من برعکس یه هوشمندی خاصی تو این میبینم.
اینو مایکرو صرفا زده برای سود و پول آوری. برعکس من یه نقشه خفن پشتش می بینم

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
پاسخ به  میثم قربانی
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۴۲

آره چیز سود آوریه نه تنها مایکرو بلکه سونی و بقیه بزرگان این صنعت بدون دلیل هیچ کاری رو انجام نمیدن. آقای باقریان بنظرم زوده قضاوت کنیم series s رو.این دو سه سال اول نسل چندان پیشرفتی بازیا نکرن که serie s اونارو نتونه هندل کنه.باید ۴ سال دیگه ببینیم.هر چند که مایکرو و سونی ضعف نشون نمیدن ولی دیگه همه چی دست بازیسازه.xbox one fat یکی از کنسولای مضخرف تاریخ با کیفیت پایین تر نسبت به ps4 ، تونسته کل نسل ۸ رو بالا بیاره.شما ببینین رد دد چقد بازی سنگینیه..ولی رو xbox one بدون هیچ مشکلی بالا میاد.پس… بیشتر بخوانید

نوید حریریان
عضو
پاسخ به  میثم قربانی
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۶:۱۱

به نظر من این ایکس باکس سری اس فقط برای اینه که گیمرا رو تشویق کنن برن سری ایکس بگیرن چون قیمتا با نسل قبل چندان تفاوتی نداره و میشه بری سری ایکس بگیره تا اینکه بری سری اس بگیری چون هم کنسول ضعیف تریه و هم فضا کم داره تازه به نظر من نسبت به قدرتش که کمتره باید قیمتش رو هم پایین تر میاوردنو برای یه کنسول ضعیف این قیمت زیاده الان به نظر من به صرفه ترین کنسول ps5 دیجیتاله

آخرین ویرایش8 ماه ها قبل توسط نوید حریریان
ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
پاسخ به  نوید
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۴۶

اتفاقن در حال حاضر حساب کار دستشون اومده.نسل ۸ عقب افتادن و نمیتونن طبق روال عادی خودشونو برسونن پس دست به دامن پولای عمو بیل گیتس کبیر میشن و میزنن از خاکی خودشونو برسونن.توی این ۳ ماه ۱۴ میلیارد سود خالص داشته مایکرو که یه چند درصدش بر میگرده به xbox.پس هم خوب بلدن پولارو خرج کنن و هم خوب بلدن چجوری برش گردونن.

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۹:۲۸

آقا یه سوال
این عکسایی که گذاشتینو خودتون اسکرین گرفتید؟

میثم قربانی
پاسخ به  ssuullttaann
۹ آبان ۱۳۹۹ ۲۱:۰۳

اونایی که لوگو داره مال خودمونه. هرکدوم نداره از نت برداشته شده

مهدی آرزومندی
عضو
۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۴۲

آقای باقریان، خیلی دوست دارم بدونم به Cyberpunk 2077 چه نمره ای میدین؟ 😄

نوید حریریان
عضو
پاسخ به  فردین باقریان
۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۹:۳۲

ولی من نمیدونم چرا اصلا براش هایپ نیستم
من بیشتر هایپ GOD OF WAR ام
شما چی اقا میثم هایپ کدومید؟

آخرین ویرایش9 ماه ها قبل توسط نوید حریریان
میثم قربانی
پاسخ به  نوید
۹ آبان ۱۳۹۹ ۲۱:۰۶

برای راحتی مردم سرزمینم. برای یه دل سیر خندیدن. برای روزی که ویروسی به نام کرونا روی زمین نباشه. برای قانون و ضامن اجرایی قانون.
بیخیال عزیز. دل خوش سیری چند؟

نوید حریریان
عضو
پاسخ به  میثم قربانی
۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۴:۴۱

اخه که اگه این دلخوشی ها هم که نباشه ادم میمیره:))))

پژمان
پژمان
میهمان
۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۲۲

سلام . اگه نویسنده واسه بازی و گیم بخواید تو زمینه کنسول ، ویندوز ، و موبایل ،و معرفی فیلم سینمایی ، میتونم باهاتون کار کنم . از هر جایی تو هر سایتی باشم گیر میارم بازی های خوب رو

نوید حریریان
عضو
۸ آبان ۱۳۹۹ ۲۰:۱۴

بازی اونچنان خوبی نبود ولی دیگه ۵ بی انصافیه

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
پاسخ به  نوید
۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۹:۲۶

انفاقن بازی خیلی خوبیه
من نمیدونم چرا به مهم ترین پیشرفت بازی یعنی شوتینگش اصلن توجه نکردین
داستانش و همه چیش واقعن درخور دنباله واچ داگز هست
تنها ایرادش ضعیف بودن گرافیکش نسبت به بقیه بازیا هم سبک خودشه وگرنه هیچ ایرادی نداره

نوید حریریان
عضو
پاسخ به  ssuullttaann
۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۴:۵۹

مراحلش هم بعد یه مدت تکراری میشن

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
پاسخ به  نوید
۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۱۰

حالا اینو به بزرگی خودتون ببخشید
ولی انصافن بنظرم جز بازیای خیلی خوب یوبیسافته

نوید حریریان
عضو
پاسخ به  ssuullttaann
۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰

بازی خوب باید ادمو سرگرم کنه که این بازی تا وسطاش خبلب خوب این کارو میکنه ولی نیمه پایانی بازی خیلی خسته کننده میشه

ssuullttaann
ssuullttaann
میهمان
۸ آبان ۱۳۹۹ ۲۰:۰۴

انتظار یه شاهکار نباید داشت اما بعنوان یه بازی “بازاری” و گذرا میتونیم انتظار حداقل کاری که بازی ها میکنن (سرگرمی) رو داشته باشیم
تعریف از این بازی زیاد شنیدم مثل ارتقاع بخش شوتینگ بازی که برخلاف نسخه قبلی که نقطه ضعف بود ، الان یه نقطه قوته.
(عکس آخری،همون مکان مپ piccadeli توی cod modern warfare نیست؟؟؟!!!!)

آخرین ویرایش9 ماه ها قبل توسط ssuullttaann
25
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x