نقد و بررسی

نقد و بررسی بازی Yakuza 6 The Song of Life

بررسی بازی Yakuza 6

زمانی که اعلام شد داستان کازوما قهرمان اصلی مجموعه بازی Yakuza با قسمت ششم از این سری به پایان می‌رسد اکثر گیمرها منتظر بودند تا ببینند چه سرنوشتی در انتظار قهرمان کهنه‌کار ژاپنی است اما شاید هیچکدام فکرش را هم نمی‌کردند که بازی Yakuza 6 The Song of Life‌ بیش از اینکه پایانی باشد برای داستان کازوما تبدیل به اثری شده که قصد دارد، شروعی دوباره برای مجموعه بازی‌های محبوب SEGA را رقم بزند. اثری که در بسیاری از بخش‌ها به ریشه‌های مجموعه بازگشته و سعی کرده اصول قدیمی خود را دوباره تعریف کند. اگر تازه با این مجموعه بازی آشنا شده‌اید و اولین تجربه شما در برخورد با آن Yakuza 0 بوده باید به این مسئله اشاره کنیم که تمامی دانسته‌های خود از آن بازی را کنار گذاشته و آماده شوید برای تجربه‌ای خالص از Yakuza که همراه شده با تجربه بیش از یک دهه کار روی این سری و نهایتا Yakuza 6 را به عنوان نتیجه نهایی معرفی کرده می‌تواند طرفداران ژانر اکشن ماجراجویی را برای ساعت‌ها سرگرم کند. با نقد و بررسی بازی Yakuza 6 The Song of Life همراه وی جی مگ باشید.

YAKUZA 6: The Song of Life

توضیح دادیم که قرار است در Yakuza 6 داستان قهرمان اصلی این مجموعه یعنی کازوما حداقل به عنوان شخصیت اول به پایان خود برسد. مسئله‌ای که مطمئنا اهمیت ویژه‌ای به داستان این بازی می‌دهد. با در نظر گرفتن این موضوع که ممکن است بسیاری از مخاطب‌ها توانایی تجربه قسمت‌های قبلی را نداشته و حالا روی PS4‌ به سراغ این بازی آمده‌اند، نیازهایی را به وجود می‌آورد که سازندگان به خوبی پاسخ آنها را داده‌اند. همان ابتدا و زمانی که وارد منوی اصلی می‌شوید، بخشی جدید طراحی شده که داستان تمامی نسخه‌های پیشین مجموعه Yakuza را به صورت خلاصه ارائه می‌کند. هرچند این بخش در قالب متن طراحی شده اما می‌تواند تصویری کلی از به خصوص کازوما برای شما آماده کند. بعد از شروع بازی متوجه می‌شوید که همه چیز از انتهای Yakuza 5 دنبال می‌شود.

بعد از درگیری‌های کازوما در قسمت پیشین مجموعه در نهایت کار او به بیمارستان کشیده و پس از آن مجبور می‌شود که چند سالی را در زندان سپری کند تا مشکلی برای کودکان حاضر در یتیم‌خانه شکل نگیرد. هرچند زندان رفتن کازوما کلید اصلی ماجراهای Yakuza 6 است و او را از ماجرایی به درگیری جدیدی وارد می‌کند اما نکته‌ای است که بارها در قسمت‌های مختلف این مجموعه مورد استفاده قرار گرفته و شاید دیگر آن جذابیت گذشته را نداشته باشد. کازوما نهایتا به زندان و رفته بعد از آزاد شدن متوجه می‌شود که هاروکا دیگر شخصیت اصلی سری گم شده. بعد از پشت سر گذاشتن بخش ابتدایی با این مسئله روبرو می‌شویم که هاروکا در یک تصادف به کما رفته و از او یک نوزاد به جا مانده. حالا کازوما با سناریویی روبرو است که شباهت بسیاری به قسمت اول این مجموعه دارد. یکی از اعضای شناخته و سابق یاکوزا که حالا در داستانی کاملا شخصی باید متوجه راز گم شدن و تصادف کردن هاروکا شده و تصمیمی برای آینده نوزاد او بگیرد که حالا جز کازوما شخص دیگری را در زندگی خود ندارد.

بررسی بازی Yakuza 6
YAKUZA 6: The Song of Life

داستان Yakuza 6 شخصی‌تر و شاید خاص‌تر از همیشه پیگیری می‌شود. دیگر خبری از درگیری‌های سیاسی اجتماعی جامعه ژاپن نیست و یاکوزا شاید تنها نامی باشد در گذشته کازوما بتوان آن را پیدا کرد. حالا کازوما نه کاری با خانواده سابق خود دارد و نه چیزی جز رستگاری و رسیدن به یک زندگی آرام و عادی را هدف قرار داده. همه چیز برای او در Yakuza 6‌ به پایان می‌رسد اما آیا به بهترین شکل این کار انجام می‌شود. پایان دادن به داستان یک شخصیت مطرح شاید سخت‌ترین کاری باشد از یک نویسنده داستان یا بازیساز انتظارش را داشته باشیم. اینکه پایانی خوب یا بد برای او در نظر گرفته شود مطمئنا واکنش‌های دوگانه‌ را به همراه دارد اما به نظر می‌رسد که سازندگان بازی Yakuza 6 در آخرین لحظات تصمیم خود را برای چگونگی پایان داستان کازوما تغییر داده‌اند. در شرایطی که همه چیز از دید نگارنده تا آخرین لحظات به بهترین شکل ممکن دنبال می‌شود در میان‌ پرده نهایی به یکباره تصمیمات تغییر کرده و شاهد پایان‌بندی کاملا متفاوت هستیم که مطمئنا از دید کیفی درجه پایین‌تری نسبت به چیزی قرار می‌گیرد که می‌توانستیم در حالت ایده‌آل تجربه‌اش کنیم. با این حال به نظر می‌رسد که شاید کار کازوما به عنوان شخصیت اصلی مجموعه بازی Yakuza به پایان رسیده اما در آینده باز هم شاهد حضور او حداقل به عنوان شخصیتی جانبی در قسمت‌های بعدی ساخته SEGA خواهیم بود.

بررسی بازی Yakuza 6
YAKUZA 6: The Song of Life

گیم‌پلی بخشی دیگر از بازی Yakuza 6 است که سعی شده بازگشتی به ریشه‌های این مجموعه داشته باشد. مبارزات بخشی مهم از گیم‌پلی Yakuza است و اینبار سعی شده خلاصه‌تر از همیشه اما با عمق بیشتری دنبال شود. هر آن چیزی که در Yakuza 0 دیدید را فراموش کنید. استفاده از چند سبک مبارزه و جزئیاتی از این دست جای خود را به یک نوع سبک مبارزه داده و سعی شده عمق بیشتری برای آن در نظر گرفته شود. حالا به واسطه تغییر موتور گرافیکی و فیزیک بازی گیمر می‌تواند حرکاتی را انجام دهد که در گذشته امکان نمایش آنها وجود نداشت. شاید پیچیدگی‌های سابق مجموعه در مبارزات Yakuza 6 دیده نشوند اما سازندگان بازی با تغییر رویکرد نه تنها به قسمت اول مجموعه نزدیک شده‌اند بلکه ساختاری متفاوت از نوع مبارزات را پیش روی گیمر قرار داده‌اند.

حالا تعداد دشمن‌ها به شکل قابل توجهی افزایش یافته و کنترل آنها در مبارزات تبدیل به اصلی‌ترین چالش بازی شده. در مقابل امکاناتی نیز همچون پرتاب کردن دشمن‌ها یا از استفاده از هر نوع وسیله‌ای برای درگیر شدن با آنها به بازی اضافه شده تا گیمر بدون تغییر سبک ضربات و به جای توجه بیشتر به چالش‌‌های جزئی‌تر مبارزاتی نفس‌گیر،‌ جذاب و متنوع را از پیش رو برمی‌دارد. مسئله دیگری در بهبود کیفیت مبارزات تاثیر گذاشته شروع آنها بدون هیچ وقفه‌ای است. پیش‌تر هر کدام از درگیری‌ها حتی با دشمن‌های معمولی در محیط شهر بازی را وارد فازی متفاوت کرده و بعضا حتی به خاطر نوع طراحی مراحل مشکلاتی را به وجود می‌آورد اما اکنون مبارزات بدون هیچ کار اضافه‌ای شروع شده و گیمر از همان ثانیه اول خود را در میان تعداد زیادی دشمن می‌بیند که باید آنها را یکی پس از دیگری شکست دهد.

بررسی بازی Yakuza 6
YAKUZA 6: The Song of Life

یکی دیگر از المان‌هایی که نقش کلیدی در شکل‌گیری گیم‌پلی Yakuza داشته، جزئیات و فعالیت جانبی موجود در محیط اصلی بازی است. در Yakuza 6 هرچند اندازه شهر و محیط‌ها نسبت به عناوین قبلی کاهش یافته اما سطح جزئیات موجود در آنها همچنان بالاست و می‌توان ساعت‌ها بدون رفتن به سراغ ماموریت‌های اصلی در Yakuza 6 سرگرم شد. اکنون درصد بالایی از فروشگاه‌ها و مراکز طراحی شده در شهر امکان تعامل با گیمر را داشته و فعالیت‌های جانبی متعدد و متنوعی را پیش روی او قرار می‌دهند. از حضور در باشگاه بدن‌سازی، تمرین کردن و گرفتن رژیم غذایی گرفته تا رفتن به سراغ اینترنت، یوتیوب و المان‌هایی که در دنیای مدرن نقش کلیدی دارند. همین مسئله درباره مینی گیم‌های موجود نیز صدق می‌کند.

اکثر مینی‌ گیم‌های طراحی شده برای قسمت‌های پیشین در این نسخه نیز یافت می‌شوند و کنار آنها تعدادی نمونه جدید نیز قرار گرفته که می‌تواند جذابیت‌های Yakuza 6‌ را دوچندان کند. یکی از مینی گیم‌های مهم Clan Creator Mode است. حالتی که شما را به عنوان رهبر یک کلن قرار داده و گیم‌پلی را وارد فاز استراتژی می‌کند. در این حالت شما می‌توانید اعضای جدیدی را به کلن خود اضافه کرده و از آنها در قالب گیم‌پلی‌ای شبیه به آثار استراتژی با کلن‌های دیگر درگیر شود. تجربه ثابت کرده استفاده از المان‌های ژانر استراتژی در عناوینی این چنینی همواره نتیجه‌ای معکوس را به همراه داشته و Yakuza 6 نیز از قاعده مستثنی نیست. هرچند امکانات مختلفی در این قسمت برای بازی طراحی شده اما نهایتا پیروزی در مبارزات کلن‌ها ارتباط مستقیمی با تعداد نیرویی دارد که وارد صحنه مبارزه می‌کنید. مسئله‌ای که به عنوان یکی از نکات منفی اصلی بازی شناخته شده و ارزش‌های این مینی گیم جدید را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بررسی بازی Yakuza 6
YAKUZA 6: The Song of Life

بزرگ‌ترین پیشرفت صورت گرفته در Yakuza 6 نسبت به نسخه‌های پیشین مجموعه در زمینه ارائه و مباحث بصری است. هرچند همواره ماموریت‌های داستانی بازی با میان‌پرده‌هایی با کیفیت روایت می‌شدند اما بخش عمده‌ای از ماموریت‌ و فعالیت‌های جانبی تنها به صورت متن یا با انیمیشن‌هایی ابتدایی بازگو شده و معمولا برای گیمر خسته کننده بودند. بازی Yakuza 6 اولین اثر در این مجموعه است که به صورت کامل صداگذاری شده و در تمامی بخش‌های آن می‌توان مکالمه شخصیت‌ها را گوش داد. همین مسئله کمک‌ به‌سزایی به کیفیت ماموریت‌ها و فعالیت‌های جانبی کرده و تبدیل به دلیلی شده تا گیمر توجه بیشتری به داستان آنها داشته باشد. همین مسئله البته یکی دیگر از مشکلات بازی را نمایان کرده.

درصد بالایی از فعالیت‌های جانبی بازی رویکردی به شدت ساده داشته و معمولا داستان‌های روایت شده در آنها از دید کیفی در مرتبه پایین‌تری نسبت به خط داستانی اصلی قرار می‌گیرند. اگر این نکته را کنار بگذاریم، Yakuza 6 در زمینه ارائه بهترین عملکرد ممکن را در میان تمامی قسمت‌های مجموعه رقم زده. حالا با استفاده از موتور گرافیکی جدید، جلوه‌های بصری ساخته SEGA ارتقای قابل توجهی پیدا کرده و جذابیت‌های بسیاری را به همراه دارد. همین مسئله در زمینه موسیقی نیز صدق کرده و مانند قسمت‌های پیشین موسیقی به خوبی در خدمت گیم‌پلی و انتقال اتمسفر دنیای یاکوزا کار خود را انجام داده. داستان Yakuza 6 با پایان کار کازوما به عنوان شخصیت اصلی مجموعه همراه شده اما این به معنی پایان مجموعه Yakuza نیست. عملکرد SEGA در طراحی این بازی به خوبی نشان می‌دهد که آنها طی یک دهه اخیر تجربه کافی پیدا کرده و حالا متوجه شده‌اند که چه چیزهایی را باید در ساختار بازی خود نگه داشته و از انجام چه کارهایی دوری کنند.

English Section

When it was announced that Yakuza 6 would be an ending chapter to the life of the main Yakuza series protagonist, Kazuma, not many thought that Yakuza 6 would also act as a new beginning to the now decade old series. Although Yakuza 6, expectedly, continues from Yakuza 5, the developers have provided enough recaps and info dumps that will help new comers to get familiar with the series background. Story this time is more personal and it is all about Kazuma on his path to salvation and hopefully, a normal life. The ending though is a bit disappointing with a noticeable shift in tone from the mid game kicking in.

With a new engine, comes new capabilities in the fight system. New moves are accompanied with increased enemy numbers and the ability to throw almost anything (even the enemies). In addition, fight do not magically happen in a closed off arena and happen in the same place as the encounters. There is also, as expected, numerous side quests and activities dotted around the city map. Although a tad smaller in size, the map is still filled to the brim with many stuff to do, such as going to gym or watching youtube videos! The game falters a bit in some mini games such as the clan wars, but overall the amount of things to do not disappoint. The biggest change in Yakuza 6 is that finally all the cut scenes and dialogues are voice acted, not only the main missions. Now it seems very weird that for so long, many scenes were just text based!

Although Yakuza series have followed a same formula over the past few years, they always have been popular with enjoyable gameplay. Yakuza 6 is not an exception; familiar game has received a facelift with a new engine and much more voice lines resulting in a yet another installment that is sure to please the fans.

 

  • 85%
    - 85%
85%

خلاصه

نکات مثبت:
روایت داستانی خوب و کاملا شخصی
گرافیک دیدنی به خصوص در شب
صداگذاری کامل بازی و استفاده از موسیقی‌های مناسب
افزایش عمق مبارزات و دوری از قابلیت‌های جانبی
وجود تعداد زیادی فعالیت جانبی جذاب

نکات منفی:
پایان‌بندی می‌توانست بهتر از وضعیت فعلی باشد
داستان ضعیف برخی ماموریت‌های جانبی
مینی گیم استراتژی و ضعیف Clan Creator Mode

User Review
91% (1 vote)
محمد طالبیان

محمد طالبیان