نقد و بررسی

نقد وبررسی Yakuza Remastered Collection

Yakuza Remastered Collection review

با ورود به نسل جدید کنسول‌های بازی، بیشتر فرانچایزها عناوین مهم نسل قبل خود را در قالب بسته‌هایی ریمستر (و یا در مواردی نادر ریمیک) شده به بازار عرضه کرده‌اند. سری افسانه‌ای یاکوزا هم از این قاعده مستثنی نیست و بالاخره کالکشنی از سه نسخه قبلی خود را با عنوان Yakuza Remastered Collection روانه بازار کرده است.

اگر از طرفداران این سری هستید نیاز چندانی به خواندن این نقد و بررسی ندارید، ولی اگر از کسانی هستید که همیشه نام و آوازه بازی‌های « یاکوزا » را شنیده‌اید ولی هرگز فرصت نشده است آنها را تجربه کنید، با نقد و بررسی Yakuza Remastered Collection همراه وی جی مگ باشید.

این کالکشن حاوی 3 عدد بازی یاکوزای خالص است که همه آنها تا آخرین مقدار وضوح ریمستر شده‌اند. ابتدای کار را با بررسی فنی و بصری کالکشن آغاز می‌کنیم، چون تجربه ثابت کرده است هر کالکشنی که به خوبی ریمستر شده باشد ارزش امتحان کردن را دارد، وگرنه بازی‌های قدیمی در حال حاضر روی گنجه‌ها خاک می‌خورند و هر فرصتی برای تجربه‌شان مناسب است.

همه بازی‌ها از نظر فنی در یک سطح مطلوب و کاملا بهینه قرار گرفته‌اند. نرخ فریم ثابت، بافت‌های باکیفیت نسل قبلی و وضوح تصویر قابل قبول از جمله نقاط قوت این کالکشن به شمار می‌رود. اجرای بازی‌ها روان و سریع است و بدون هیچ مشکلی قابل تجربه کردن است.

هیچ باگ یا مشکل اساسی در اجرای عناوین مختلف وجود ندارد و به طور کامل حس اجرای بازی‌های سبک نسل قبل روی کنسول‌های قوی نسل فعلی احساس می‌شود. نورپردازی و سایه‌زنی طبق استانداردهای نسل قبل انجام شده و هیچ حرف تازه‌ای برای گفتن ندارد.

صداگذاری و صداپیشگی شخصیت‌های بازی در بهترین حد خود قرار دارد ولی تکان خوردن لب و دهان شخصیت‌ها کمی توی ذوق می‌زند. در مجموع با حرکت از «یاکوزا 3» به سمت «یاکوزا 5» کیفیت کلی بازی‌ها بالا می‌رود و شاهد عناوین پخته‌تری هستیم.


آزادی عمل هم در بازی با حرکت به سوی عناوین تازه‌تر افزایش پیدا می‌کند ولی نه آنقدر که تصورش را می‌کنید. دنیای بازی به هیچ‌وجه «جهان-باز» کامل نیست و هرگز در بازی نخواهید توانست هرجای نقشه که دلتان خواست بروید.

ولی آزادی عملی نسبی در ترتیب انجام امور و سرگرم شدن در مینی‌‌گیم‌های فرعی وجود دارد. تنوع و غنای همین ماموریت‌ها و سرگرمی‌های فرعی هم با پیشرفت در سری بیشتر می‌شوند. هیچ وقت برای سرگرم شدن داخل یک بازی سرگرم کننده دیگر دیر نیست!

داستان بازی یاکوزا 3، مثل همه عناوین یاکوزا، درگیر کننده، پر فراز و نشیب بوده و استادانه بیان می‌شود. در این بازی که اولین بار در سال 2010 منتشر شده بود شما در نقش یاکوزای دوست داشتنی و خطرناک «کریو» ظاهر خواهید شد و اتفاقات بازی کمی بعد از اتفاقات بازی یاکوزا 2 است.

در شماره 3 کریو سعی می‌کند پس از اتفاقات خشن نسخه قبلی دنیای بی‌رحم و خون آلود یاکوزاها را کنار گذاشته و به نگهداری از بچه‌های یتیم در یک یتیم خانه ساحلی مشغول شود. ولی همه می‌دانند که این روند خیلی طول نمی‌کشد و رفته رفته باز هم به میان بازی‌های کثیف یاکوزاهای بی‌رحم کشیده خواهد شد.

Yakuza Remastered Collection review

تمام کردن بازی چیزی میان 10 الی 20 یا حتی 30 ساعت زمان می‌برد و کامل کردن تمامی فعالیت‌های آن هم می‌تواند زمان بیشتری از شما بگیرد. گیم‌پلی بازی ساده است و متشکل از رسیدگی به امور یتیم خانه می‌شود که معمولا صحبت کردن با سایر یتیم‌ها و حل کردن مشکلات آنهاست. بعضی از این مشکلات شامل سر زدن به جاهای دیگر و یا انجام اعمال خشن مثل کتک‌زدن و حتی بازی گلف می‌شود.

داستان بازی یاکوزا 4 با پیگیری ماجراها و اتفاقات سه شخصیت اصلی متفاوت دنبال می‌شود که کریوی خودمان تنها یکی از آنهاست.

جدا از کریو، تانیمورا و آکیاما هم به داستان بازی اضافه شده‌اند که هر یک داستان و شغل مخصوص به خودشان را دارند. محیط‌های بازی در این نسخه پیشرفت قابل توجهی داشته است و حس و حال شهر بزرگ و زنده را بیشتر منتقل می‌کند.

طیف گسترده‌تری از فعالیت‌ها و اتفاقات هم برای تجربه کردن فراهم شده‌اند. داستان این سه شخصیت اصلی که هر کدام در نقطه‌ای از شهر سرشان در زندگی خودشان است به خوبی به هم گره می‌خورد و دنبال کردن روند کلی ماجراها یکی از لذت‌های اصلی بازی محسوب می‌شود.

در بازی یاکوزا 5 هم شاهد بازگشت شخصیت‌های آشنای بازی قبل هستیم و اینبار هم در تلاش برای حل مشکلات ناتمام دنیای یاکوزاها روند داستان را دنبال می‌کنیم. داستان بازی هر چه پیشتر می‌رود قضیه جدی‌تر می‌شود و به عقیده خیلی‌ها داستان این نسخه از بازی یکی از نقاط قوت سه گانه افسانه‌ای یاکوزا در این کالکشن محسوب می‌شود.

بعد از این سه‌گانه جدید (شماره‌های 3، 4 و 5) کار به نسل فعلی کنسول‌ها رسیده و بازی «یاکوزا 0» آغازی دوباره برای این سری محسوب می‌شود.

بخش دیگر گیم‌پلی این کالکشن شامل مبارزات تن به تن می‌شود. در این بخش‌های بازی شخصیت اصلی باید در مبارزه تن به تن حریفان خود را شکست دهد. سیستم مبارزه بازی در یاکوزا 3 کمی ساده و ابتدایی است، ولی با بالا رفتن شماره‌ها این بخش از بازی هم پیشرفت قابل توجهی می‌کند.

Yakuza Remastered Collection review

در گشت و گذار در محیط‌های شهری به تصادفی احتمال درگیر شدن با اراذل و اوباش وجود دارد که همان برخوردهای تصادفی متداول در بازی‌های نقش آفرینی ژاپنی هستند. باقی مواقع هم طبق خط داستانی مجبور هستید دشمنان خود را گوشمالی بدهد.

ضربات استاندارد مشت و لگد و قابلیت استفاده از اشیاء محیط لذت خاصی به مبارزات می‌بخشند. روان بودن ضربات و حس صدمه زدن به دشمنان به طور کامل حس می‌شود و حتی لباس‌های آنها پاره و خون از جای جای صورت‌شان بیرون می‌زند.

البته با اتمام مبارزه همگی با احترام از یکدیگر تشکر کرده و سراغ کار خود می‌روند. بعد از شماره 3، و در بازی‌های یاکوزا 4 و یاکوزا 5 امکاناتی ابتدایی برای لول آپ کردن شخصیت‌ها نصیبت‌تان می‌شود که بسیار به‌جا و کارآمد است.

جدا از توضیحات فوق، بازی‌های یاکوزا را می‌توان عناوین ماجراجویی با داستان فوق‌العاده دانست. با اینکه بازیکن محدودیت‌های زیادی تجربه می‌کند و در تعامل با محیط اطراف در چالش است، داستان فوق درگیر کننده و شخصیت‌پردازی عالی شما را به دورن همین دنیای محدود و ناقص می‌کشاند.

تضادی که از همان اولین ماموریت بازی احساس خواهید کرد. خوشبختانه تنوع گیم‌پلی و روان بودن مبارزات شما را به ادامه بازی و به پایان رساندن داستان جالب آن تشویق می‌کند. اگر تا به حال بازی‌های یاکوزا را تجربه نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از این فرصت استفاده کرده و این سه عنوان طلایی را به خاطرات گیمینگ خود اضافه کنید.

اگر هم از طرفداران این سری بازی‌ها هستید، سلام گرم ما را پذیرا باشید.
English Section

Yakuza games are excellent adventure games, with lots to do and an epic story to unfold. The player experiences an odd level of limitations in these games, but the awesome story and awesome characters keep pulling you in. this beautiful paradox is apparent form that first mission. However, on the bright side, fluent gameplay and combat system keeps you busy while the story nears its conclusion. If you did not have the chance to try these classic gems, simply jump right in, and if you are a veteran yakuza fan whom played all of these titles and wish to revisit, we salute you.

نقد و بررسی Yakuza Remastered Collection روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی سازندگان انجام گرفته.

Yakuza Remastered Collection Review
  • 8/10
    امتیاز نهایی - 8/10
8/10

نقد و بررسی Yakuza Remastered Collection

نکات مثبت:
داستان درگیر کننده
شخصیت‌‌پردازی‌های عالی
صداپیشگی بی‌نقص

نکات منفی:
قدیمی بودن سیستم مبارزات و ساختار خود بازی

آرش مرادی

آرش مرادی

3 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

پانزده + سه =

      • بلا دور باشه،تنها آیتمی که فوق العاده برا یه گیمر مهمه و متاسفانه هیچ کدوم از سایت های سرگرمی ما بجز vgmag به اون توجه لازمو ندارن همین نشون دادن گیم پلی یه بازیه که اون گیمر بدبخت بدونه ایا واقعا میرزه 600هزارتومن پول بیزبونو بریزه تو جیب سازنده ها یا نه ،امیدوارم بقیه سایت های پرمخاطبو پرادعای ما هم بجای آیتمایی مثل آنباکس لپتاپ هواوی ،یکم به فکر ما گیمرا باشن.