نقد و بررسی

نقد و بررسی بازی Zombie Army 4: Dead War

Zombie Army 4 : Dead War

به حتم با سری بازی‌های « Sniper Elite » آشنایی دارید. تقریبا بهترین عنوانی که در سبک تک‌تیراندازی می‌توانید تجربه کنید. چند شماره قبل بود که برای اولین بار بسته الحاقی‌ای با موضوع ارتش زامبی‌هایی که توسط هیتلر بوجود آمده بودند، برای بازی منتشر شد. با نقد و بررسی بازی Zombie Army 4 : Dead War همراه وی جی مگ باشید.

همین روال ادامه داشت تا اینکه سازندگان تصمیم گرفتند این بسته الحاقی را کاملا بصورت جداگانه ساخت و عرضه کنند. حالا شماره چهارم این عنوان با نام Zombie Army 4 منتشر شده و باید گفت این نام، محتوای بازی را بطور تمام و کمال ادا می‌کند!

بازی از دو بخش کمپین داستانی و هورد مد تشکیل شده؛ کمپینی که نباید انتظار داستان خاصی را از آن داشته باشید. ارتش زامبی‌ها دوباره به راه افتاده‌اند تا کشور ایتالیا را درنوردیده و هیتلر را دوباره به زندگی بازگردانند! کل داستان بازی در همین یک سطر خلاصه می‌شود.

شما نیز به عنوان یه سرباز کارکشته باید برای نابودی -دوباره- هیتلر، به دل این ارتش بزنید. هر دو بخش داستانی و هورد بازی را می‌توانید هم بصورت تک‌نفره و هم بصورت چهارنفره تجربه کنید.

Zombie Army 4 : Dead War

ریشه گیم‌پلی همانطور که می‌توانید حدس بزنید همان سری اسنایپرالیت است، با این تفاوت که این‌بار به جای انسان با زامبی‌ها طرف هستید و به همین علت برخوردهای نزدیک را بیشتر تجربه خواهید کرد. شما دارای سه سلاح اصلی، فرعی و کمری هستید که از هرکدامشان سه عدد برای انتخاب در اختیارتان قرار می‌گیرد.

با اینکه انتخاب سلاح برایتان وجود دارد اما به احتمال بسیار بالا شما نیز مثل ما، از ابتدا تا انتهای بازی را با اولین سلاح‌هایی که انتخاب می‌کنید، به پایان خواهید رساند. به واسطه وجود قابلیت ارتقای سلاح و سرهم کردن تکنولوژی‌های متفاوت از جمله گلوله‌های انفجاری و … هیچ دلیلی برای تغییر سلاح نخواهید داشت.

البته این امر در بخش هورد مد متفاوت خواهد بود زیرا در ابتدا بصورت شانسی با یک کلت‌کمری شروع و رفته رفته مجبور به انتخاب سلاح‌های بهتر برای مقابله با ارتش زامبی‌هایی خواهید شد که کلمه Horde را به خوبی برایتان معنی خواهند کرد!

اگر شما هم از دسته کسانی هستید دوست دارید زامبی‌ها را بصورت جمعی و دسته‌دسته لت و پار کرده و قطعات بدنشان را به اجزای تشکیل دهنده تقسیم کنید، این بازی دقیقا برای شما ساخته شده است!

کافی است در شلوغی هورد، چندین زامبی را از فاصله دور و در یک ردیف توسط اسنایپ هدشات کنید و به واسطه دوربین اسلوموشنی که گذر گلوله از جمجمه تک‌تکشان را نشانتان می‌دهد از لحظه لذت ببرید!

البته فقط جمجمه نیست و تقریبا تمامی قطعات بدن زامبی‌ها بصورت X-Ray طراحی شده و قابل منفجر کردن هستند؛ وقتی می‌گوییم تمامی قطعات منظورمان حتی بخش‌های زیرکمر نیز هست!

نقد و بررسی بازی Zombie Army 4: Dead War 1

خود زامبی ها از تنوع خوبی برخودارند. ابتدایی‌ترین آن‌ها زامبی‌هایی با عقل بسیار کم و احمق هستند که چیزی جز خوردن به در و دیوار و آمدن به سمت شما نمی‌دانند. طولی نخواهد کشید که کم‌کم با دیگر زامبی‌هایی چون زامبی تک‌تیرانداز، زامبی آتش افروز، زامبی قصاب، زامبی مسلسل‌چی و حتی فرمانده و جادوگر هیتلر نیز آشنا خواهید که هریک چالش متفاوت و به راستی سختی را برایتان ایجاد خواهند کرد.

همین تنوع در نوع زامبی‌ها باعث بوجود آمدن لحظه‌های نفس‌گیری خواهد شد که شما را مجبور به ترک مکانی خواهد کرد به راحتی لم داده و مشغول ترکاندن سر دشمنان بودید.

اگر به کلیت این بازی نگاهی داشته باشیم، خواهید دید که این عنوان هیچ چیز جدید و یا خاصی را برای ارائه ندارد و با خود خواهید گفت که اصلا چرا باید این عنوان را تجربه و وقتم را به پایش بگذارم؟

دقیقا سوالی که ما نیز از خودمان پرسیده بودیم؛ اما مسئله جالب اینجاست که وقتی با یکی از دوستانتان شروع به انجامش می‌کنید، به طرز احمقانه و عجیبی شروع به لذت بردن خواهید کرد!

بعد از تجربه کل کمپین بازی و به اتمام رساندن مراحل هورد و پیشروی در موج‌های پی‌درپی و شلوغش، هنوز هم از خودمان این سوال را می‌پرسیم که چرا این عنوان با وجود ساده بودن هنوز هم جذبمان می‌کند؟! شاید جواب این سوال در سیستم اسنایپ لذت‌بخش گیم‌پلی نهفته باشد.

بخش‌های دیگر بازی مثل گرافیک و صداگذاری و صداپیشگی، عملا هیچ چیزی برای ارائه ندارند و از استانداردهای نسل حاضر بسیاربسیار دورتر هستند. به علت انتخابی بودن فریم بالاتر حتی برروی کنسول‌های معمولی می‌توانیم با ارفاق از کنار آن بگذریم، اما بخش صداگذاری و مخصوصا صداپیشگی به هیچ وجه قابل چشم‌پوشی نیستند.

صداگذاری زامبی‌ها تنوع خاصی ندارند و فقط با صدای عجیب و غریب روتین «یک زامبی» به سمتتان خواهند آمد. صداپیشگی کاراکترها براستی افتضاحی بیش نیست و حتی گاها صداهای عجیب و غریب از آنها شاهد هستیم.

کافی است با یکی از کارکترهای مونث از روی یک مانع بپرید، و یا شروع به لگد مال کردن اجساد زامبی‌ها بکنید تا متوجه این گفته بشوید.

همانطور که بالاتر اشاره شد، این عنوان به هیچ‌وجه چیز جدیدی نیست که بخواهید برایش نزدیک به 50$ زبان بسته را خرج کنید اما اگر با قیمت پایینتری بتوانید آن‌را تهیه کنید می‌توانید بهمراه یکی از دوستانتان تا ساعت‌های زیادی از آن لذت برده و به قلع و قمع زامبی‌های زبان بسته بپردازید.

نقد و بررسی Zombie Army 4: Dead War روی PS4 و بر اساس نسخه ارسالی سازندگان انجام گرفته.

English Section

If you are that kind of person who likes to mass murder zombies and blow them up to bits, then this game is made exactly for you. As it was mentioned in the review, this game has nothing new to offer, but if you can get Zombie Army 4: Dead War for a better price, you and a friend can have a ton of fun slaying these mute beasts.

Zombie Army 4: Dead War Review
  • 7/10
    امتیاز نهایی - 7/10
7/10

نقد و بررسی بازی Zombie Army 4: Dead War

نکات مثبت:
Co-Op لذت بخش
سیستم شوتینگ
هورد مد
قابلیت ارتقای سلاح ها
کلی زامبی!

نکات منفی:
صداپیشگی بد
گرافیک معمولی
تنوع پایین سلاح

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

یازده − چهار =