اخبار بازی

پیش‌بینی کارشناس‌ها از اولین افت درآمد صنعت بازی در 24 سال اخیر

پیش‌بینی کارشناس‌ها از اولین افت درآمدی صنعت بازی در 24 سال اخیر

وی جی مگ: یکی از کارشناس‌ها و تحلیل‌گران مهم دنیای گیم از پیش‌بینی خود مبنی بر اولین افت درآمد صنعت بازی در 24 سال اخیر در سال 2019 خبر داد.

به گزارش وی جی مگ، Pelham Smithers مالک موسسه انگلیسی Pelham Smithers Associates پیش‌بینی کرده و انتظار دارد فروش حاصل از بازی‌های ویدئویی در سال 2019 یک درصد کاهش پیدا کرده و به میزان 136.5 میلیارد دلار برسد. در حالی که افت یک درصدی شاید در چشم بسیاری از مخاطبین بسیار اندک و ناچیز باشد اما در صورت وقوع، این اولین افت درآمد صنعت بازی پس از سال 1995 خواهد بود. Smithers دلیل این امر را ناشی از فاکتورهای مختلفی دانست. از جمله تاثیر قانون عدم صدور مجوز برای انتشار بازی‌های جدید در چین که به مدت نه ماه در جریان بوده و هم‌چنین کاهش علاقه گیمرها به Fortnite از دیگر دلایل مطرح شده است.

قوانین سخت حاکم بر صدور مجوز و کسب‌ درآمد در بزرگ‌ترین بازار صنعت بازی یعنی چین، تاثیر بسیار قابل توجهی بر تعدادی از کمپانی مهم این صنعت مانند Tencent و NetEase گذاشته است. اگرچه قانون صدور مجوز برای عرضه عناوین جدید تاحدی به حالت قبل بازگشته اما سرعت انجام آن آهسته و کند بوده و تاکنون نیز عناوین دو شرکت Tencent و NetEase را شامل نشده است.

دلیل دیگر کاهش درآمد بازی‌های موبایلی عنوان شده. Smithers معتقد است این بخش که نیمی از مجموع درآمد صنعت بازی را شامل می‌شود در سال 2019 با افت ده درصدی همراه می‌شود. این تحلیل‌گر اضافه کرد بازار موبایل آمریکا و ژاپن امسال تغییری نخواهد داشت و افت درآمد ناشی از بازار چین خواهد بود.

در طرفی دیگر پدیده صنعت ویدئوگیم در سال 2018 یعنی Fortnite و سایر عناوین بتل رویال هم‌چون PUBG در چند وقت اخیر با کاهش کاربر فعال رو به رو شدند. چرا که گیمرها از این نوع بازی‌ها خسته خواهند شد. هم‌چنین این موضوع می‌تواند کاهش درآمد در بازار PC را هم به دنبال داشته باشد.

در نهایت Smithers اشاره کرد بازی‌های کنسولی نمی‌توانند رکورد که در سال گذشته را به ثبت رساندند در سال 2019 ارتقا ببخشند. سال 2018 با عرضه عناوینی بلاک‌باستر باکیفیتی هم‌چون Red Dead Redemption 2، Spider-Man و Spider-Man همراه شد که همگی عملکرد تجاری فوق‌العاده‌ای داشتند. با این حال مشخص نیست عناوینی که در سال 2019 عرضه شوند بتوانند موفقیت بازی‌های نام‌برده را تکرار کرده و یا ارتقا ببخشند. با توجه به این که به انتهای عمر کنسول‌های نسل هشتم رسیدیم وضعیت افت درآمد دنیای بازی می‌تواند در سال 2020 هم ادامه داشته باشد.