نقد و بررسی

ارواح شکست خورده | بررسی عنوان Call of Duty: Ghosts

ارواح شکست خورده | بررسی عنوان Call of Duty: Ghosts 4

صحنه ای را که Bane در هواپیما (ابتدای فیلم بتمن بر می خیزد) طوفان خود را شروع کرد به یاد دارید؟ صحنه ای که بسیار هیجان انگیز و در شروع فیلم درگیر کننده بود. از این صحنه ها در بازی Ghost زیاد خواهید دید. بازی که از همان شماره اول COD: MW با وارد کردن صحنه های سینماتیک، خونی تازه در رگ های این فرانچایز تزریق کرد. اما اگر بخواهیم بازی بلک آپس 2 ساخته ی Treyarch را در نظر بگیریم، شماره حاضر یک قدم رو به عقب تلقی می شود. هر چند که داستان بازی را Stephen Gaghan دارنده جایزه اسکار به خاطر نوشتن فیلمنامه ترافیک نوشته است ولی شاید بتوان بزرگترین شکست بازی را داستان آن دانست. از این رو می توان فهمید که دنیای بازی با دنیای فیلم تفاوت ها دارد.

codg-1

در صحنه های ابتدایی بازی، برای اولین بار متوجه می شوید که دشمن شما روسیه یا چین نیست! کشورهای جنوبی واقع در آمریکا به خاطر پیشرفت دانش خود باعث به وجود آمدن تهدیدی بزرگ برای زمین و البته آمریکا شده اند. (اسپویل حداقل)
داستان بازی ضعف های مختلفی دارد. دست کم، یکی از آنها این است که دوباره آمریکا در نقش ناجی جهان ظاهر شده است. کشور های جهان سوم، کشورهایی شیطانی و خطرناک هستند و تهدیدی جهانی محسوب می شوند. در این بین انرژی هسته ای نقطه قوت آنها و البته خطرناک ترین سلاحشان است. مقایسه داستان بازی با BO2 را می توان تقریبا قیاسی مع الفارق خواند.

گیم پلی بازی هم به تبع از داستان برای اولین بار صدمه جدی خورده است. هیچ نوع حس هیجان و سرگرم کننده ای در ایجاد جنگ های چریکی نیست. هیچ قدرت مانور خاصی برای یک بازی شوتر اول شخص (در مواجه با دشمن قوی تری) نیست. هیچ معنی در اینکه شما از سربازهای آموزش دیده و ماهر، مرگ آور تر باشید نیست. با این وجود شما هنوز هم با داشتن سلاح های مدرن تجهیز هستید! شما همانند دیگر فیلم های هالیوودی که به یک باره از فرش به عرش می رسند، کم کم تبدیل به قهرمان گروه خود می شوید.

codg-2

در واقع بازی مثل 30 دقیقه آخر فیلم های هالیوودی می ماند! البته در بخش گیم پلی، همچنان اینفینتی وارد یکی از بهترین هاست و به خوبی می داند که با ایجاد چه صحنه هایی بتواند گیم پلی بازی را پویا کند. فرمول همیشگی آنها این بار کمی دستخوش تغییرات نا به هنجار شده بود ولی آنقدر قوی است تا بتواند بازی را از تکاپو نیندازد. هنوز هم در بازی صحنه های سورپرایز کننده ای وجود دارد. تجربه جنگ با تجهیزات مختلف در مکان های مختلف خیلی هم بد نیست. البته سازندگان بازی با زیرکی تمام از المان هایی چون کنترل هواپیما و تانک استفاده کرده بودند تا دایس نتواند حرفی بزند. هر چند تجربه جنگ با لباس غواص ها در نوع خود جالب و صد البته جدید است. اما همین تغییرات نشان می دهد که اینفینیتی وارد به خوبی از این موضوع که فرمول آنها کم کم رو به زوال است، آگاه شده است.

حال وقت آن است تا به چالش بزرگ قسمت گیم پلی بازی در بخش تک نفره بپردازیم. کنترل سگ ها! سگ هایی که سر و صدای زیادی به پا کردند (و هنوز هم می کنند). در واقع همان طور که قبلا هم در تریلرها نشان داده شده بود، سگ ها می توانستند به دشمن حمله کنند، مین ها را ردیابی کنند یا به طور مستقیم به لطف دوربینی که بر روی بدن‌شان قرار گرفته، آنها را کنترل کرد (که البته این کنترل فقط در صحنه هایی خاص به شما داده می شود). گرچه این کنترل را می توان در تضاد با دیگر بازی های هم سبک دانست ولی هوش مصنوعی بازی (در برخی صحنه ها) جای تاسف بیشتری باقی می گذارد.

codg-3

تغییر در قسمت مولتی پلیر بزرگترین دروغی است که ما از زبان سازنده بازی می شنویم. 15 مپ، 11 مد و تغییراتی بر اساس بازخورد های کاربران در شکل و ظاهر ورود به بازی و منو. برخی از مپ های بازی همانند قسمت سینگل هستند که کمی از جذابیت آنها می کاهد. البته تغییرات در نحوه نمایش محیط و عناصر جدید این بخش کمی تاثیر گذار هستند. مد ها هم به نوعی تغییر یافته شکل های دیگر مد ها هستند و تغییر چندانی نکرده اند. جذابترین مد بازی را می توان Statham دانست. تغییرات دیگر بخش ها خیلی کوچک و خرد هستند. در تئوری مپ های پویا، خیلی خوب به نظر می رسیدند ولی در عمل ما شاهد زدگی بازیکنان از این ویژگی هستیم.

در واقع قسمت مولتی بازی هیچ شباهتی به سینگلی که اینفینیتی وارد خلق می کند ندارد. آنها به جای تغییرات محیط و ظاهر بازی باید تغییر در هسته این بخش به وجود آورند. تغییری که بازی را در بخش مولتی از حالت سینگل پلیر خارج کند! البته بخشی از بازی که به صورت Co-op در برابر موجودات بیگانه قرار می گیرید به خودی خود جالب است. اما باز هم به دلیل پویا نبودن و عدم مهارت در توسعه بخش مولتی پلیر، این طرح هم می سوزد.

codg-4

هیچ کس انتظار نداشت که این بازی سبک خود را کامل کند اما همه منتظر جهشی رو به جلو در خور نسل بعد بودند. برای مقایسه بتلفیلد 4 هم بهتر از این ها عمل نکرده است. آنها فقط فرمول موفق خود را در بخش مولتی پلیر بهبود بخشیده اند. اما حداقل همان بخش مولتی کاملا رضایت بخش است. تنوع محیط و مپ ها، حضور تعداد نفرات بالا، کلاس های به‌روز تر (نسبت به Ghosts) و طراحی فیزیک بهتر که باعث شده است حداقل بازی در این بخش ها پیشرفت داشته باشد. با عرضه این نسخه می توان نشانه های کم رنگ شدن محبوبیت فرانچایز ندای وظیفه را حس کرد.

در آخر باید گفت کسانی که این بازی را در سری ندای وظیفه بازی می کنند، بسیار راضی خواهند بود به خصوص اگر کیفیت 1080p را با PS4 تجربه کنند. اما همراهان همیشگی ندای وظیفه این بار تاب تحمل بدون تغییر ماندن بازی را نخواهند داشت. اکتیویژن اولین فرصت خود را برای تغییری بزرگ از دست داد.

توجه: توضیحاتی از مد ها، مپ ها و داستان بازی ترجمه نشده است تا اسپویل نشود.


ترجمه: محمد جلیلی | منبع : یورو گیمر


نیما هاشمی

نیما هاشمی

19 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید
 • بازی خیلی توپی بود.ولی من نفهمیدم اخرش چیشد؟ چرا اونجوری تموم شد؟

 • محمد جان ممنون بابت این مقاله زیبا.
  خیلی خوب و مفید بود، مخصوصاً برای من که وقت نکردم بازیشو بازی کنم.
  در کل منم با توجه به تجربه ای که از نسخه های قبلی سری کال آف دیوتی و بتلفیلد داشتم، می تونم بگم که کال آف رو بیشتر می پسندم چون گیم پلی روون و راحت تری نسبت به بتلفیلد داره و بیشتر به آدم حس بودن در جای شخصیت های داستان رو میده ولی بتلفیلد هم خصوصیت های خوب و منحصر به فرد خودشو داره که نمی شه ازشون چشم پوشی کرد.
  به هر حال من چون وقت نکردم گوست و بتل 4 رو بازی کنم، نمی تونم زیاد در مورد این دو عنوان آخری چیزی بگم. فقط اونطور که معلومه و سر و صدایی که این دو عنوان و رقیب به پا کردند، ظاهراً هر دو دچار ضعف هایی نسبت به نسخه های قبلیشون بودن که امیدوارم در عناوین بعدیشون شاهد هیچ ضعفی در گیم پلی، داستان و …. از هیچ کدوم این عناوین نباشیم.
  بازم ممنون مقاله ای که بابتش زحمت کشیدی.

 • با سلام
  سر چی بحث میکنیم درسته که مطالب بالا ترجمه شده است ولی واقعا نظر واقعی خودتون رو بگین کاری به توضیحات نداشته باشین کالاف هر ساله داره میاد از نظر امار فروش هیچ وقت افت شدید نداشته. شاید فروش واقعی رو نداشه ولی بهش صدمه نخورده. کالاف بلک اپس2 رو میگفتن فروشش پایین بوده ولی در اخر معلوم شد به فروش بسیار بالایی دست پیدا کرده .کالافGHOSTهم که الان دو ماه هست با فیفا رقابت داره که اولن یا دوم هستن. گیم پلیش هم که من میگم عالی بود اصلا به چه رویی با بتل فیلد مقایسه میکنید هر ساله منتظر نسخه جدید هستیم وقتی اولین تریلرش میاد کی هست که دانلود نکنه .حالا چنتا نظر میخواد ذهن همه رو نسبت یه اعجوبه بازیا خراب کنه
  با تشکر

 • شما ها با خودتون چند چندین؟
  چی رو ملاک قرار میدین؟
  نظر گیمر ها؟
  فروش؟
  نمره؟
  کیفیت؟
  یا نظر شخصیتون؟ نظر شخصیتون هر چی هست برا خودتون هست کسی هم کاریش نداره و خوش باشید
  تجربه به من ثابت کرده بحث با فن هیچ نتیجه ای نداره!

 • به نظر من بازی cod بهترین بازی شوتر اول شخص تاریخ گیم بوده و هست بیاین مقایسه کنیم کال اف 1 و2 که زمان خودشون یعنی سال 2004 2005 رو دست نداستن که هنوزم بعضی ها دارن بازیشون میکنن حالا کال اف 3 قبول افت شدیدی داشته ولی کال اف 4 که بهترین بازی شوتر اول شخص تو زمان خودش بوده چی که با اون بازی باتلفیلد 2 اومد که اصلا حریف تمرینی کال اف هم نبود و کسی از اون بازی حرفی نمی زد.کال اف 5 که صحنه ی جنگ جهانی دوم رو به خوبی به تصویر کشید که هنوز هم هیچ بازی مثل این بازی نتونسته این کارو انجام بده.کال اف 6 هم که فقولاده بود و پر فروش ترین بازی تاریخ امریکا شد. کال اف7 هم که جنگ های امریکا و ویتنام رو به طور عالی به تصویر کشید و کال اف 8 یعنی mw4 که وقتی اومد باتلفیلد 3 رو ضربه فنی کرد واز میدون به درش کرد. کال اف 9 هم که داستان زیبایی داشت به طوری که دارای 5 پایان بود و کال اف ده که داستانی جدا از کل کال اف ها داشت ویکی از بهترین نویسنده های دنیا داستان بازی رو نوشت که واقعا داستان گیرا وجذابی داشت و اخر بازی هم دیدید که انگار ادامه داره و به نظر من حالا شما رو نمیدونم بهترین کال اف بود چه از نظر داستان وچه از نظر هیجانات و ورود سگ در بازی هم کار زیبایی بود که من خوشم اومد.و راستی کال اف هرساله داره به دلیل تقازای زیاد عرضه میشه ولی رقیب این بازی یعنی باتلفیلد هر 2 تا3 سال یکبار عرضه میشه که زمان بیشتری برای ساخت بازی ایجاد میکنه و حرف اخرم اینه که شرکت ea با توهیناتی که به بازی کال اف کرد بیشتر خودشو حقیر و ناتوان جلوه داد و دیدید که در اخر کال اف فروش و محبوبیت بیشتری داشت و دارد و مردم همیشه اون چیزی که بهتر است رو انتخاب میکنن 😉 🙂

 • چرا الكي بازيو سياسيش ميكني به نظر من بهترين بازي بود كه تو عمرم بازي كردم من اين بازيرو ٦ ساعته تموم كردم هيجان انقد تو بازي زياد بود داشت اشكم درميامد دليل نميشه چون فروشش كم بوده بازي بدي بوده باشه bf 4 جلوي اين بازي حتي از mw 1 هم پايين تر بود

 • اقای جلیل عزیز در این شکی نیست که کالاف رو نمیشه با بتلفیلد مقایسه کرد و این هم قبول داریم که کالاف بعد از mw3 افت شدیدی داشت ولی کلا با بتلفیلد نمیشه مقایسه کرد اصلا بتلفیلد چی هست همش باگ امید وارم به راه راست هدایت شید درود بر شما .

 • درسته که فروش کمتری نسبت به نسخهی قبلی داشته ولی اکثر بازی های سال 2013 فروش کمتری داشتن مثلا خود بازی باتلفیلد افت 43 درصدی نسبت به نسخه ی الکی قبلی خودش داشته و این کمال نامردی است که که بازی کال اف جز بهترین بازی شوتر نبوده ولی باتلفیلد جز اون بازی ها بوده تازه طبق یه امار گیری طرفداران بازی کال اف 4 برابر بیشتر از طرفداران بازی باتلفیلد بوده که این محبوبیت این بازی رو میرسونه 🙄

  • فروش بقیه رو چیکار داری؟ داری میگی تو فروش خوب بازی مشخص شده محبوبیت بازی بیشتر شده!
   در ض2من خود سازنده ها هم اعلام کردن اکثر طرفدار های این سری نوب هستند! تا وقتی کسانی مثل شما چشم بسته از یه بازی حمایت می کنند، شما شاهد هیچ تغییری تو بازی ها نیستید/ همون کات سین های 2-3 سال پیش رو براتون میزارن با همون مراحل!

 • من اصلا این انتقادات رو نمی پزیرم چون cod هر سال داره محبوبیت بیشتری دریافت میکنه که فروش این بازی کاملا این موضوع رو نشون میده و گیم پلی این بازی فقط به شما میخواد حس بازی رو منتقل بده ولی گیم پلی بازی باتلفیلد کاملا خشک وبی روح بود و فقط گیمر داره بازی رو به جلو میبره وگرنه با اون ارتباط برقرار نمیکنه و با بازی حال نمی کنه ولی باتلفیلد فقط گرافیک بهتری نسبت به کال اف داره وگرنه 10درصد ازبازی وهیجانات کال اف هم نمیشه وکال اف همیشه ازباتلفیلد بهتر بوده چه ازنظر انتخاب مردم و چه ازنظر هیجان راستی باتلفید پر ازباگ بوده و کلا بازی های ea دارای باگ هستند :yes: :snicker:

  • http://cdn.idigitaltimes.com/data/images/full/2013/11/07/12814.jpg

   عکس بالا رو ببین کدوم محبوبیت بیشتر؟
   نمره گیمر ها به بازی!
   فروش این عنوان هم که از قبلی ها کمتر بوده.
   گیم پلی بازی کاملا خشک و بی روح ینی بدون گیم پلی بوده بازی بتلفیذ تو نسخه های قبلی؟ احتمالا شما فقط بتلفیلد 3 رو بازی کردید.

  • سلام به همه ی طرفداران بازی های شوتر اول شخص
   به نظرم درست نیست که کلا بگیم کال اف بهتره یا کلا بگیم بتلفیلد بهتره ، همون طور که خودتون هم گفتین، هر کدوم ویژگی هایی دارن که باعث جذابیت شون شده – بنده کال اف رو از نظر گیم پلی فوق العاده و اکشن و هیجانی می پسندم و در کنارش بتلفیلد رو به خاطر جزییات فوق العاده گرافیکی و طراحی محیط .
   البته شخصا منتظر نوآوری و ایده های جدیدی در سبک شوتر اول شخص هستم که امیدوارم بزودی ، بازی ای ساخته شود و این بازار خمود را به جنب و جوش درآورد و هر دفعه سازنده ها گرافیک بالای بازی و مراحل جدید اکشن و هیجانی را به خورد ما ندهند. 🙂