نقد و بررسی

زامبی‌ها در گذر زمان – نقد و بررسی Red Dead Redemption: Undead Nightmare

زامبی‌ها در گذر زمان – Red Dead Redemption: Undead Nightmare

شاید کمتر بازیبازی باشد که موفقیت بزرگ Rockstar San Diego در سال گذشته با Red Dead Redemption انکار کند. Red Dead Redemption پنجره ای جدیدی را در دنیای بازی گشود به صورتی که شاید بتوان گفت این بازی یکی از بهترین عناوین Open Word این نسل بوده است.

اما کار Red Dead Redemption در همین جا تمام نمی شود و سازندگان بازی با عرضه DLC های مختلف سعی بر این داشته اند تا بازی خود را به روز نگه دارند و حتی خط داستانی جدید به بازی اضافه کنند. Undead Nightmare یکی از همین DLC ها است که خط داستانی جدیدی به بازی اضافه کرده است و بر خلاف آنچه تصور می شد این DLC نیز بسیار موفق بوده است.

پدر مهربان

همیشه تصور می شود که حضور زامبی ها در یک بازی مساوی با کلیشه ای بودن آن بازی است، اما در Undead Nightmare داستان بازی بسیار عالی ساخته و پرداخته شده است و وجود زامبی های در غرب وحشی نکته ای است که هیچ فردی نمی تواند بر چسب کلیشه ای بودن به آن بچسباند!  داستان بازی از آنجا شروع می شود که در غروبی وحشتناک که همه چیز عجیب به نظر می رسد جان مارستون به خانه بر می گردد و در عین حال عموی جان که با خانواده او زندگی می کند شب به خانه باز نمی گردد.

عموی جان ناگهان در نیمه شب با حال و روزی وحشتناک و زامبی مانند به خانه باز می گردد و در طول یک مجادله همسر و پسر جان مارستون به زامبی تبدیل می شوند. حال جان خانه را ترک می کند تا بار دیگر خانواده خود را نجات دهد. شاید داستان کمی ساده و به دور از هر گونه فراز و نشیب به نظر برسد اما بعد از کمی پیشروی داستان بازی نیز کمی پیچیده تر می شود و این نکته باعث جذاب تر شدن داستان بازی می شود.

با پیشروی در داستان بازی با شخصیت های بازی اصلی برخورد می کنید و حتی بعضی از آنها ماموریت های مختلفی برای بازیباز در نظر می گیرند. در نگاه کلی خط داستانی بازی بسیار زیبا طراحی شده است و به نوعی بازیباز را مجاب به تمام کردن داستان عجیب زامبی ها در غرب وحشی می کند.

وقتی جایی برای فرار نیست!

در Undead Nightmare تمامی شهر ها و حتی روستا های کوچک توسط زامبی ها تسخیر شده اند و بازیباز برای پیشروی در بازی و سهولت در رفت و آمد باید ابتدا تمامی شهر ها را پاک سازی کند. برای پاک سازی شهر ها بعد از ورود به آنها باید تعداد خاصی زامبی را از پا در آورد و برای تسریع در این امر می توان به بازماندگانی که در حال مبارزه هستند مهمات اهدا کرد.

شهر های تسخیر شده توسط زامبی ها 2 حالت مختلف دارند. در حالت اول شهر مورد حمله قرار گرفته است و بر روی نقشه به صورت City is Under Attack مشخص می شود و در حالت دوم زامبی ها توانسته اند به صورت تقریبا کامل شهر را مورد تصرف قرار دهند و شهر با عبارت Overrun در نقشه مشخص می شود.

در حالت اول آزاد سازی شهر تقریبا بسیار آسان است اما در حالت دوم آزاد کردن شهر بسیار سخت به نظر خواهد رسید چون تعداد زامبی ها در این نوع شهر ها بسیار زیاد است و عملیات آزاد سازی شهر بیشتر شبیه به بازی Left 4 Dead خواهد شد!

در Undead Nightmare مهمات برای اسلحه ها کمیاب تر شده اند و یکی از راه های دسترسی آسان به مهمات آزادسازی شهر های مختلف است که مهمات بسیار زیادی در اختیار بازیباز قرار خواهند داد و از آنجا که تنها راه از پا در آوردن زامبی ها شلیک کردن مستقیم به سر آنها است امکان هدر رفتن مهمات بسیار زیاد است.

حتما قابلیت Dead Eye از عنوان اصلی را به خاطر دارید. بسیاری از بازیباز ها از این قابلیت استفاده نمی کردند اما در Undead Nightmare استفاده از این قابلیت در بسیار از مواقع ضروری است و شاید زنده ماندن بدون این قابلیت تقریبا غیر ممکن باشد

در طول بازی ماموریت های بسیار جالبی وجود دارد که بسیاری از آنها بر اساس خرافاتی که در بین مردم شایع است طراحی شده اند. انجام این ماموریت ها در کنار ماموریت های اصلی بسیار جالب خواهد بود و بازی را از تکراری شدن نجات می دهد.

همچنین وجود چهار اسب آخرالزمان نیز در بازی بسیار جالب و بی همتا است. هر کدام از این اسب ها قابلیت های مخصوص به خود را دارند و مهم ترین نکته در مورد این چهار اسب این است که هیچ وقت قدرت آنها برای دویدن به اتمام نمی رسد و بازیباز می تواند تمام نقشه را بدون اینکه نگران نیروی اسب خود باشد به گردش بپردازد.

پیدا کردن این اسب ها نیاز به انجام ماموریت خاصی ندارد و آنها به صورت تصادفی نزدیک بازیباز ظاهر می شوند و بازیباز می تواند آنها را همانند اسب های معمولی با طناب گرفته و رام کند. یکی دیگر از نکاتی که باعث می شود Undead nightmare کماکان جذاب به نظر برسد و بازی در طول پیشروی بازیباز تکراری به نظر نرسد تنوع بسیار خوب زامبی ها است.

چندین مدل مختلف از این موجودات عجیب در بازی یافت می شود که هر یک از این نوع موجودات حملات مختلفی دارند که این نکته هیجان مبارزات را در بازی افزایش داده است. در این بسته الحاقی اسلحه های جدیدی وجود دارد که شاید از مهم ترین آنها بتوان به اسلحه ای اشاره کرد که همانند Grenade Launcher عمل می کند.

بهترین موقع استفاده از این اسلحه وقتی است که بازیباز توسط گروه بزرگی از زامبی ها محاصره شده است و تقریبا نجات دادن شهر ها و انجام ماموریت های دشوار در نیمه دوم بازی بدون این اسلحه کار بسیار سختی خواهد بود.

روز های تاریک

گرافیک بصری در Undead Nightmare  بسیار زیبا است و تغییراتی که در نقشه بازی و طراحی شهر ها انجام شده است وقوع یک فاجعه را کاملا به نمایش می گذارد. طراحی حیوانات و زامبی ها نیز بسیار زیبا انجام شده اند اما بزرگترین مشکل undead Nightmare در قسمت گرافیک افت فریم های وحشتناکی است که در طول مبارزه با تعداد زیاد زامبی ها رخ می دهد.

این افت نرخ فریم به حدی زیاد است که در بعضی مواقع مبارزه را غیر ممکن می کند. در قسمت صدا گذاری بازی تغییر آنچنانی نسبت به نسخه اصلی نداشته است و موسیقی متن و صداگذاری همانند بازی اصلی بسیار عالی و تاثیر گذار کار شده است.

در نگاه کلی Undead Nightmare یکی از بهترین بسته های الحاقی است که در نسل حاضر برای یک بازی بسیار موفق عرضه شده است. به صورت کلی بازی تمامی مکانیزم بازی اصلی را حفظ کرده است و سازندگان با اضافه کردن خط داستانی کاملا مجزا و دلچسب، اضافه کردن ماموریت های جانبی نفس گیر و جذاب، اضافه کردن قسمت های جدید به گیم پلی بازی و اضافه کردن اسلحه های جدید باعث شده اند تا Undead Nightmare تقریبا یک بازی مستقل به نظر برسد.

Red Dead Redemption: Undead Nightmare قثرهثص
  • 8.7/10
    امتیار نهایی - 8.7/10
8.7/10

برخی نکات مثبت و منفی در بازی

نکات مثبت:
داستان عالي
ماموريت هاي جانبي جذاب
اضافات و اسلحه هاي جديد

نکات منفي:
وجود بعضي از باگ ها
افت نرخ فريم در لحاظات بسيار شلوغ

جواد محسنی

جواد محسنی

دبیر بخش خبر وبسایت VGMAG