نقد و بررسی

نقد و بررسی RE8 Shadow of Rose

نقد و بررسی RE8 Shadow of Rose 1

اگر هنوز موفق به تجربه این عنوان نشده‌اید، بهتر است از خواندن ادامه نقد و بررسی RE8 Shadow of Rose امتناع کنید، زیرا این متن حاوی مطالبی است که باعث لو رفتن داستان خواهد شد.

بی شک عنوان Resident Evil 8 Village نه تنها از بهترین عناوین منتظر شده در سال ۲۰۲۱ میلادی، بلکه یکی از بهترین نسخه‌ها در این سری بازی‌های محبوب بود و توانست نظرات منتقدان و کاربران را به خود جلب کند. در همان زمان سایت وی جی مگ نیز اقدام به نقد و بررسی این عنوان کرده بود که در اینجا می‌توانید به مطالعه آن بپردازید.

حالا بعد از گذشت بیش از یک سال، ما اولین بسته الحاقی این عنوان را با نام Shadow of Rose داریم که بخش دیگری از این دنیای بیرحم و مرموز را برایمان بازگو خواهد کرد. در این بسته اینبار به جای نیتن، بازیکن کنترل کاراکتر Rose را در اختیار دارد. حوادث این داستان بعد از اتفاقات اصلی در جریان است. حالا رز بزرگ شده و به دنبال راهی برای خلاص شدن از دست قدرت‌های ناخواسته خود است. در این بین شایعاتی از وجود یک کریستال مخصوص به گوشش می‌رسد که می‌تواند او را درمان کند.

رز، برای اطلاع یافتن از مکان این کریستال، مجبور به استفاده از تکه‌ای از مگامایسیت می‌شود که در آزمایشگاه در حال نگه‌داری است. از آنجایی که مگامایسیت حاوی خاطرات تمامی افرادی است که با آن در ارتباط بوده‌اند، روزنه امیدی برای رز نمایان می‌شود. به این طریق رز با مگامایسیت وارد ارتباط شده و باقی داستان در ذهن رز و خاطرات مگامایسیت دنبال می‌شود. از نظر داستانی این بسته الحاقی به خودی خود چیز زیادی را به کلیت داستان اضافه نمی‌کند، اما می‌تواند در آینده تاثیرات بسازی را در روند آن ایجاد کند.

RE8-Shadow-of-Rose

گیم‌پلی Shadow of Rose نه به صورت اول شخص، بلکه به صورت سوم شخص و دوربین روی شانه طراحی شده است یادآور عناوین قبلی این سری است. شاید مهمترین تاثیری که این تغییر بر روند گیم‌پلی گذاشته، کمتر شدن حس ترس بازی است. با این حال هنوز هم هستند لحظاتی که شما را خواهند ترساند.

بیشتر زمان بازی در همان قلعه معروف لیدی دیمیترسک خون آشام در جریان است. البته اینبار با نسخه بسیار کوچک شده و محدودی از این قلعه طرف هستیم و تقریبا به غیر از محیط اصلی و ورودی قلعه، به جای دیگری دسترسی ندارید. در این قلعه با پیدا کردن سه عدد ماسک از سه مکان مختلف قلعه و حل چند پازل بسیار آسان گذر کرده و گیم پلی کوتاهی نیز در بخش خانه عروسک‌های مشهور تجربه خواهید کرد.

به همین سبب ما با بسته‌ای بسیار کوتاه و محدود طرف هستیم که حداکثر زمان برای اتمام Shadow of Rose هم برای بار اول چیزی بیشتر از ۲ ساعت برروی درجه سختی معمولی زمان نخواهد برد، و در زمان تکرار حتی برروی درجه سختی بالا می‌توان آن را در حدود ۴۵ دقیقه به پایان رسانید. البته نقد بزرگی که به این بسته وارد است نه مدت زمان آن، بلکه تکرار و مکررات در محیط‌های مشابهی است که به اندازه مکفی در عنوان اصلی به گشت و گذار در آن پرداخته بودیم!

ناگفته نماند که رز در کنار استفاده از سلاح گرم، دارای قدرتی ماورائی است که می‌تواند با استفاده از آن دشمنان را چند ثانیه‌ای خشک کند و برای تغییر استراتژیک مبارزه به نفع خود عمل کند. از سوی دیگر مهمات و آیتم‌های سلامتی بشدت کم هستند و همین عامل باعث سخت شدن بعضی از مراحل بازی شده است.

بالاتر اشاره کردیم که تغییر دوربین بازی به سوم شخص در Shadow of Rose باعث کمتر شدن حس ترس شده است، اما ناحقی کرده‌ایم اگر اشاره‌ای به بخش تعقیب و گریز در خانه عروسک‌ها نکنیم. یکی از پر استرس‌ترین و ترسناکترین مکانیک‌های گیم‌پلی‌ای که تا کنون دیده‌اید در این بخش برایتان اتفاق خواهد افتاد که برای لو نرفتنش بهتر است توضیحی در مورد آن ندهیم!نقد و بررسی RE8 Shadow of Rose 2

در کنار بخش داستانی رز، این بسته شامل مراحل و محتوای جدیدی برای بخش Mercenaries است. حالا شما نه تنها با ایتن، بلکه قادر هستید کریس، لیدی دیمیترسک و هایزنبرگ را نیز برای تجربه این بخش انتخاب کنید. هر کدام از این کاراکترها دارای گیم پلی مخصوص به خود هستند و قدرت‌های متفاوتی را از خود به نمایش می‌گذارند. تجربه بازی با لیدی دیمیترسک با آن قد و قواره بلندش می‌تواند برایتان جذاب باشد! و یا استفاده از چکش مشهور هایزنبرگ!

آخرین چیزی که در این بروزرسانی شاهدش خواهید بود، اضافه شدن دوربین سوم شخص و روی شانه به بازی اصلی است! حالا شما می‌توانید این عنوان را از ابتدا تا انتها با این دوربین به پایان برسانید. شایان ذکر است که داستان در میان پرده‌ها هنوز هم بصورت اول شخص روایت خواهد شد.

کلام آخر

بسته الحاقی Shadow of Rose با وجود داشتن محتوای جذاب، از طرف کوتاهی داستان، ضربه اصلی را می‌خورد. بخش مرسناری نیز با وجود اضافه شدن کاراکترها و مراحل جدید، برای هر کسی نمی‌تواند جذابیت لازم را فراهم کند و بدین ترتیب باید گفت این بسته الحاقی حداکثر و در بهترین حالت ممکن شاید بتواند ۴ ساعت شما را سرگرم کند! با این وجود، بازگشتی دوباره به این دهکده و تجربه بازی با دختر ایتن و روایت بخشی از داستان او، میتواند برای طرفداران سری جذابیتی هرچند کوتاه داشته باشد.


نقد و بررسی بازی RE8 Shadow of Rose روی PS5 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.


 

RE8 Shadow of Rose Review

برخی نکات برجسته و قابل ذکر در بازی

کاراکترهای جدید در بخش مرسناری
روایت داستان از دید رز
قدرت ماوری رز
دوربین سوم شخص
کوتاه بودن داستان و محیط های تکراری

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

9 − پنج =