نقد و بررسی

نقد و بررسی SEASON A Letter to the Future

season

در بهبوهه و رقابت برای گرافیک و گیم­پلی هرچه اکشن­تر و خشن­تر در بین بازی­ها، عنوانی مثل SEASON A letter to the Future می­تواند چند ساعتی شما را از این رقابت دور کند.

داستان بسیار سر راست اما پررمز و راز آغاز می­ شود. بازیکن کنترل کاراکتر Stella را برعهده دارد. دختری که در دهکده­­ای به نام «کایرو» و بر فراز یک کوه زندگی می­کند و هیچ­گاه با دنیای بیرون تماسی نداشته است. البته این قضیه مختص به استلا نیست و تقریبا هیچ کدام از اهالی این روستا هیچ­گاه در طول زندگی خود این دهکده را ترک نکرده­اند.

در این دنیای که قوانین خاص خود را دارد، هر چند صد سال، اتفاقی به نام SEASON باعث باز شماری و به اصطلاح Reset شدن کل دنیا می­شود. در این اتفاق تقریبا همه حافظه خود را از دست داده و از صفر به زندگی خود ادامه می­دهند. اما روزی استلا تصمیم به ترک دهکده کرده و با وظیفه و هدف ثبت همه چیز اعم از تصاویر و صداهایی که به نظرش خاص هستند، برای آیندگاه، راهی سفر می­شود.

در این سفر او مجهز به یک دوربین قدیمی و یک دستگاه ضبط صدای مونو است. از این لحظه به بعد تصمیم با شماست که چه صداها و تصاویری را برای آیندگان ثبت کنید. استلا این انتخابات را در دفتری که با خود به همراه دارد ذخیره کرده و سعی می­کند تصویری از دوره­ای که خود در آن زندگی می­کرده ثبت کند. شاید در دوره بعدی جغدی که برروی یک درخت نشسته وجود نداشته باشد؟

و یا در دوره بعدی شاید فرهنگ هنر به فراموشی سپرده شود؟ و یا صدای آبشاری که در میان جنگل­ها در حال سرازیر شدن است؟ شما با استفاده امکاناتی که استلا در دست دارد می­توانید به دلخواه تمامی این صحنه و هرچیزی که به نظرتان جالب و خاص است را ثبت کنید. تقریبا همین تفاسیر کلیت گیم­پلی بازی را در تشکیل می­دهد. به علاوه دوچرخه­ای که استلا برای سفر در محیط از آن استفاده می­کند.

در طول این سفر با افراد مختلفی آشنا خواهید شد که هریک داستانی برای بازگو کردن دارد. داستانی از زندگی خود و یا داستان­هایی که از گذشته نقل شده است. همچنین بخش­های رمزآلود دیگری همچون محل­های پرستش و معابدی وجود دارند که با تحقیق و گردش در محیط می­توانید پرده از داستان آن­ها بردارید. همانطور که گفته شد استلا می­تواند تمامی این اتفاقات را ثبت کند.نقد و بررسی SEASON A Letter to the Future 1

گردش در محیط و کشف گوشه و کنار و تجربه­ای که استلا در این سفر دارد، بخش اعظم – بهتر است بگوییم تنها بخش – این بازی را تشکیل می­دهد. تا پایان بازی تمامی کاری که می­کنید ثبت اتفاقا و گردش در محیط و صحبت با چند فرد مختلف است و البته حس کنجکاوی شما برای کشف اتفاقی که در پایان این دوره خواهد افتاد؛ که شاید ناامید کننده­ترین بخش بازی نیز همین باشد!

البته اگر از زاویه قبول این دنیای جدید به داستان نگاه کنیم، شاید بتوانیم کلیت آن را قبول کنیم، اما اگر به دنبال شناخت بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر SEASON هستید، احتمالا کمی ناامید خواهید شد زیرا بازی با سوالاتی که از ابتدا برایتان ایجاد کرده شما را تنها خواهد گذاشت!

گرافیک بازی به سبک سل­شید و بسیار ساده طراحی شده است. شاید از نظر تکنیکی حرف خاصی برای گفتن نداشته باشد اما از نظر بصری و هنری، این دنیا دارای محیط­ها و مکان­هایی است که حتی برای چند دقیقه هم که شده شما را به تماشا وا خواهد داشت. صداگذاری نیز با توجه به سبک بازی یکی از المان­های قدرتمند این عنوان به شمار می­آید. کافی است تا دستگاه ضبط صدا را فعال کنید تا حتی صدای مگس­ها را با کیفیت فوق­العاده گوش دهید.

کلام آخر

عنوان SEASON A letter to the Future یک عنوان مستقل و کوچک است که سعی دارد تا بازیکن را بیشتر با محیط اطراف و طبیعت و روابط انسانی آشنا کند. حس و ارتباطی که در طول این بازی با محیط و افراد اندک درون این دنیا برقرار خواهید کرد در نوع خود می­تواند خاص باشد. تجربه این عنوان برای یک بار شاید بتواند برایتان لذت بخش باید اما بعد از اتمام تمایلی به تکرار آن نخواهید داشت.

English Section

SEASON A letter to the Future is a small title from a small independent developer that tries to familiarize the player more with the surrounding environment, nature and human relations. The feeling and connection you will establish during this game with the environment and the few people in this world can be special in its own way. You may find it enjoyable to experience this title once, but after finishing it, you will not want to repeat it.


نقد و بررسی بازی SEASON A letter to the Future روی PS5 و بر اساس نسخه ارسالی ناشر انجام گرفته.

SEASON A letter to the Future Review

برخی نکات برجسته و قابل ذکر در بازی

گشت و گذار و کشف محیط
ارتباطات انسانی و طبیعت
گیم‌­پلی بشدت ساده
بی­جواب ماندن بسیاری از سوالات

فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

نظری ارسال کنید

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

1 + نه =