نقد و بررسی

نقد و بررسی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom - Rehydrated

بسیاری از مواقع مجسم کردن یک انیمیشن و یا فیلم در موقعیتی قابل در گیمها بسیار ساده به نظر می‌رسد. ولی بعد از تجسم سازی و پیاده سازی آن کوچکترین کم‌کاری و یا سرسری گرفتن این حرکت، به خاطر نوع نگاهی که به آن در محیط انیمیشن یا فیلم وجود دارد، این پیاده‌سازی محکوم به شکست است. این مشکل بزرگترین ایراد SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated است که در ادامه با نقد و بررسی آن با وی جی مگ همراه هستید.

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated برای کودکان ساخته شده. از همان ابتدای و همان منوی و با حتی لودینگ ابتدایی این حس به گیمر داده می‌شود که این برای کودکان است. ولی روند و گیم پلی و لول دیزاین اساسا همچین چیزی را نشان نمی‌دهد. از همان مراحل ابتدایی گیج کننده است و بالانس مناسبی ندارد.

مسلما وقتی حرف از باب اسفنجی می‌شود دنیایی پر از رنگ و نور و شادی و هایی جذاب و قابل دوست داشتن در ذهن متبادر می‌شود. دنیایی که قوانین در آن وجود ندارد و کودکان در آن تمامی تصوراتشان را می‌بینند. باب اسفنجی و پاتریک به همراه های همراه آنها در انیمیشن هیچ قانونی ندارند. هر چه می‌خواهند انجام می‌دهند. هر جوری مایلند پیش می‌روند و تابع چهارچوبی نیستند. حالا همین شخصیتها را در این در چهارچوبی مشخص مشاهده می‌کنید. و همین تضاد یکی از مشکلات ست.

البته مسلما تفاوتهایی بین انیمیشن و ویدیو گیم وجود دارد. مسلما نمی‌توان توقع داشت در ویدیو گیم به همان کیفیت انیمیشن و با همان آزادی عملها باشد. ویدیو گیم چهارچوب و قواعد خودش را دارد و محدودیت ایجاد می‌کند. ولی نکته اصلی اینجاست. اگر خوب ساخته و پرداخته نشود شاکله کلی از بین می‌رود.

کاملا خطی‌ست. بعد از انجام چند مرحله تضادی در پس ذهن شکل می‌گیرد و شما پاتریک یا باب و یا سندی را در می‌بینید که از یک سری از قابلیتهای خودشان در یک چهارچوب ثابت استفاده می‌کنند. این تضاد ناخودآگاه گیمر را از دور می‌کند. اگر سن گیمر بالای 12 سال باشد به شدت این امر روی نگاه کلی گیمر تاثیر خواهد گذاشت. و شاید گیمر بزرگ سال به شدت از ادامه منصرف شود.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom - Rehydrated
SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

گیم پلی ترکیبی از یک پلتفرمر شناخته شده و کمی اکشن کاملا فانتزیست. بزن، بپر، لیز بخور، بزن بپر، لیز بخور، بزن بپر و …. گاهی باب اسفنجی و گاهی پاتریک و گاهی سندی در مراحل مختلف در دسترس هستند. این پلتفرمینگ با یک ترکیب جالب همراه شده و بعضا در برخی مراحل مجبور هستید های خود را برای رد کردن مراحل عوض کنید. و همین یکی از نکات مثبت این ‌ست.

اما همین مورد هم بی اشکال نیست. مکانیکها و عملکرد ها بسیار قدیمی و خشک هستند. ظرافتی که از این سبک توقع دارید در آن دیده نمی‌شود. به طور مثال با توجه به دوربین می‌توان پلتفرمینگ را با Mario Odyssey و یا Crash Bandicoot کرد ولی واقعا میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است. سازندگان به جرات به 20 درصد از روان بودن ‌های هم سبک نرسیده اند و پتانسیل سوییچینگ بین ها از بین رفته.

این ضعف در گیم پلی کلی بسیار اذیت کننده می‌شود و عدم استفاده از ساده‌ترین مکانیکهای روز این سبک، را در مدت زمان طولانی بسیار خسته کننده می‌کند.(توضیحاتی در نیم ساعت داده شده) خصوصا اینکه مقابله با دشمنان و یا باسهای ساده و بدون چالش آنچنانی هستند. شاید بگویید خوب این برای کودکان است. و درست است این برای کودکان ساخته شده و در عین حال هیچ کودک 7 ساله ای نخواهد توانست بسیاری از مراحل را بدون کمک یک بزرگتر گیمر رد کند. و این هم یکی دیگر از ضعفهای ست.

طراحی مراحل بعضا انقدر گیج کننده و عجیب انجام شده که گیمرهای بزرگتر و نسبتا حرفه‌ای تر از پس آن بر می‌آیند و این در حالیست که در صورت رد نکردن برخی مراحل در پیش نمی‌روید. البته که گیمر کودک یا نوجوان و یا حتی بزرگسال با محیط رنگ و لعاب دار ارتباط برقرار می‌کند و محیطی و شخصیتهای جذابیتهای خودشان را دارند. ولی با اینحال در بخش ی هم دچار ضعف است. با اینکه یک Remake از نسخه سال 2003 است و با اینکه شاد به نظر می‌رسد کمی کهنه و البته فارغ از تکنیک است. بسیار ساده و بی آرایش انجام گرفته و حتی حس انیمیشن را هم خیلی کم منتقل می‌کند.

در بسیاری از بخشها رنگ و لعاب محیط کمی بهتر از الباقی قسمتهاست و خوب جای امیدواری ایجاد می‌کند. تمام قسمتهای مهم Bikini Bottom که در انیمیشن با آنها سرو کار داریم تقریبا در وجود دارند و بعد از به دست آووردن مجوز لازم (کفگیر باب اسفنجی) برای انتقال به آنها می‌توان هر زمان که لازم شد و مایل باشیم به آنجا برویم. طراحی دشمنان و انیمیشنهای کاملا در حد معمولی و به دور از پیچیدگی و زیبایی‌های خاص نسل هشتمی ست. در واقع همین را روی کنسولهای نسل هفتی هم با همین کیفیت می‌توانستیم مشاهده کنیم.

شاید سازندگان به حضور در نسل هستم و استفاده از قدرت کنسولهای این نسل واقف نبوده و از همین رو با ساده‌ترین منوها و ساده‌ترین طراحی‌ها و ساده‌ترین گیم‌پلی و ساده‌ترین و ساده‌ترین موسیقی و ساده‌ترین کدنویسی و ساده‌ترین در انتهای نسل هشتم روبرو هستیم. چیزی که اصلا و ابدا به مذاق گیمرهای حتی کودک نیز خوش نخواهد آمد.

سازندگان حتی در داستان هم خصاصت به خرج داده‌اند و داستان بدون هیچ پیچیدگی و بدون هیچ ضرب آهنگی تا انتها به صورت یک پالس مرده پیش می‌رود. در طول احساس می‌کنید فقط در حال رد کردن مراحل جانبی هستید و داستان اصلی که نابودی شهر به وسیله رباتهای سرخود است تا انتها فقط یدک کشیده می‌شود.

سادگی داستان و بدون چالش بودن آن به شدت برای گیمر بزرگ سال اذیت کننده است و به واقع می‌توان درک کرد که یک گیمر که عاشق داستان اصلا سمت این بای نمی‌رود. ولی بیایید گریزی بزنیم به دیگر های موفق پلتفرمر همانند کرش. آیا در آنها داستان پیچیده ای وجود دارد؟ جواب خیر است. پس چرا این همانند آنها نیست؟ بسیار واضح است که شاکله ی پلتفرمر روان بودن و بالانس مناسب و لول دیزاین مناسب است. 3 موردی که در های معروف پلتفرمینگ مثل ریمن یا کرش یا ماریو و امثلهم در بالاترین حد قرار دارد و دیگر بحث داستان اصلا مطرح نیست.

ولی این 3 مورد در این در سطحی بسیار متوسط قرار دارد و تیم سازنده به واقع و به معنی واقعی کلمه ساخت این را ساده گرفته‌اند. تنها موردی که در این از سطح استاندارد کمی بالاتر است صداگذاری و موسیقی ست که آنهم به دلیل وجود کپی رایت سنگین این عنوان است که سازندگان نمی‌توانستند آن را ساده تر پیاده‌سازی کنند.

سخن پایانی

شاید اگر کمی سخت‌گیرانه به نگاه کنیم و هدفی که این برای آن ساخته شده و جامعه مخاطب آن را در نظر نگیریم نمره این 1 یا 2 خواهد بود. اصلا با استانداردهای روز و استانداردهای پایانی نسل هشتم همخوان نیست. در تمام بخشها دچار ضعف و کمبود است و مهمترین بخش این سبک یعنی گیم پلی دارای ضعف بزرگی به نام تکراری بودن است. ولی باید واقع بین بود. این برای بزرگسالان و کسانی که Doom Eternal میکنند ساخته نشده.

این برای کسانی که TLOU P2 را پلات میکنند ساخته نشده. این برای کودکان 6 تا 12 ساله ای ساخته شده که با باب اسفنجی و پاتریک خاطرات خوشی را تجربه کرده‌اند و از اینکه این ها را می‌توانند در کنترل کنند لذت می‌برند. از اینکه با باب و حباب سازش همه چیز را خراب می‌کنند و یا با پاتریک و شکمش همه چیز را منفجر می‌کنند و یا اینکه با سندی و شلاقش همه چیز را خرد می‌کنند، لذت می‌برند.

اگر به دنبال چیزی بیش از سادگی در می‌گردید و در پی چالشهای جذاب و غیرتکراری های پلتفرمر هستید وقت خود را با SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated هدر ندهید. این بسیار ساده برای سنین بزرگسال و بسیار گیج کننده برای کودکان است و برای گیمرهای تازه کار یک دست گرمی مناسب. بدون چالش خاص و بدون هیجان لازم.


نقد و  SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated روی  و بر اساس نسخه ارسالی سازندگان انجام گرفته.

نقد و بررسی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated
  • 5/10
    امتیاز نهایی - 5/10
5/10

خلاصه بررسی

نکات مثبت:
محیط رنگارنگ و شاد برای گروه سنی مد نظر
صداگذاری
عدم وجود باگ

نکات منفی:
مکانیکهای کهنه و قدیمی در گیم پلی
گیم پلی تکراری
پیچیدگی با توجه به رده سنی مد نظر
قدیمی با توجه به انتهای نسل هشتم
خسته کنندگی با توجه به لول دیزاین و طراحی مراحل

میثم قربانی

میثم قربانی

مدیر سایت VGMAG

Subscribe
Notify of
guest
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ssuullttaann

آقا میثم یه سوال
دلیل این همه تفاوت توی نقدای این بازی بخاطر سلیقه ی منتقده یا از دید فنی بهش نگاه میشه.شما مینویسید گیم پلی تکراری از اونور سایتای دیگه مینویسن گیم پلی متنوع و جذاب.شما مینویسید عدم وجود باگ،اونا یه چیز دیگه.
چون والا سر TLOU2 همه یجوری نوشته بودن شاهکار که ما فکر کردیم چیه،بازی کردیم دیدیم از لحاظ داستانی شاید یخورده از کارهای استاد ایرج ملکی بهتر بود.
نمیدونیم حرف منتقدا رو گوش کنیم یا نه؟؟؟

if satan was the father

توهین نباشد میثم گرامی، کسی که شوتر باز نیست حق نقد بازی شوتر را نداره. ولی در کل بقیه حرفات درست است.

if satan was the father

آخه میثم گرامی، فرض کن من تلو باز نیستم بعد بیام تلو بازی کنم، خب در درجه اول که این بازی برای گیم پلی دوست ها نیست (قابل توجه اون شخصی که ضدنقد نوشت ازش و هیچ آگاهی ای نداشت)، و در درجه بعد اون نوشته به هیچ وجه قابل استناد نخواهد بود. شما خودت راضی ای منی beat em up باز نیستم بیام sor4 نقد کنم؟ خب در نگاه کلی چون با عناصر این سبک آشنا نیستم، همه چیش برام ممکنه تازه به نظر بیاد (که اگه تو نقد بنویسم این ویژگی یه ویژگی جدیده یعنی فاجعه) و در… Read more »

ssuullttaann

متاسفانه الان دنیای رسانه پر شده از افراد نابلد و بیسواد و سطحی نگر که حتی حق استفاده کردن از رسانه رو ندارن چه برسه به نقدش.

ssuullttaann

میتونید این کلمه رو تفسیرش کنید؟
(منظور بنده بی لیاقتی بود البته)

نوید حریریان

نقد عالی بود ممنون از شما

آرش

سلام

آقا بابا اسفنجیه ۱۰ فقط ۱۰/۱۰ :))

راسپوتین

این سختی بازی هایی‌ با رده سنی پایین واقعن بی معنیه…
کرش بندیکوت یا ریمن لجندز یا سری بازی های لگو شاید برای بزرگسال راحت باشه،ولی برای یه بچه ۶ ساله خیلی سخته.
بیشتر به بچه حس سر خوردگی و ناتوانی میده تا حس شادی و سرگرمی

امیرمهدی

بعد یه بدی دیگه اینکه الان بچه های نَودی اصلا بازی که مناسبشونه رو دوست ندارن و بازی که خودت بکنی رو می خوان الان من خودم ۱۴ سالمه داداشم ۴ سالشه بعد من دارم کالاف بازی می‌کنم بعد اینم می خواد و تازه بازی می کنه و توش خوبم هست . بنظرم بجای بازی باید براشون یه کنسول خرید مثل psp و nintendo

Last edited 9 months ago by امیرمهدی
ssuullttaann

من دختر خالم ۷ سالشه و یه ساله که ps4 داره .بهش دیسک ریمن لجندز رو دادم تا بازی کنه.بعد دو ماه که رفتیم خونشون،بقدری اون دختر،پرخاشگر و عصبی شده بود که سه جای دستمو گاز گرفت در صورتی که خیلی دختر آروم و مودبی بود.کاشف به عمل اومد که بخاطر سختی یه سری از مراحل بازی و اینکه اون ، نمیتونست اون مراحل رو تموم کنه اینجوری شده بود.
خلاصه که بازی های مناسب برای این نسل و این رده سنی کمه و اگر هست همون مشکلات سختی و پیچیدگی رو داره.

امیرمهدی

آره امیدواریم نسل بعد بازی های خوبی بیاد اگر چه دو سه تا بازی خوب معرفی کردن

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x