پیش نمایش نگاه

نگاهی به Marvel’s Avengers Beta

Marvel's Avengers Beta

سال 2017 بود که شرکت اسکوئرانیکس با انتشار تیزری خبر از ساخت یک عنوان بر اساس کتاب‌های مصور Avengers داد. طرفداران قهرمانان مارول از این خبر بشدت خوشحال شدند و سال‌ها منتظر رونمایی از آن شدند. تقریبا بعد از دو سال بازی رونمایی شد و با یک دموی تقریبا 15 دقیقه‌ای نیم نگاهی از این عنوان را به ما داد. بعدا مشخص شد که این بازی یک عنوان MMO آنلاین است و قابلیت Co-Op چهار نفره دارد. چهره هیچ کدام از کاراکترها شبیه به بازیگران دنیای فیلم‌ها نبود و از این بابت در ابتدا کمی دوگانگی بین طرفداران ایجاد شد. بعضی از با این تغییر کنار نیامدند اما گروهی دیگر نیز معتقد بودند این قضیه به هیچ وجه اهمیت ندارند. از تغییرات ظاهری کاراکترها که بگذریم، در هفته اخیر و حتی آتی شرکت اسکوئر انیکس با قراردادن بتای بازی در اختیار منتقدین (که بعدا بتا بصورت عمومی در دسترس قرار خواهد گرفت) سعی در نشان دادن کلیت گیم‌پلی دارد. وی جی مگ نیز نگاهی به Marvel’s Avengers Beta داشت که این تجربه را با شما به اشتراک می‌گذارد.

بتا دقیقا از جایی شروع می‌شود که قبلا نمایش گیم‌پلی بازی را دیده بودیم. فستیوالی برروی پایگاه بزرگ و معلق اونجرز در حال برگزاری است که ناگهان گروه Aim شروع به حمله به پل اصلی شهر می‌کنند. گروه اونجرز سریعا خود را محل حادثه می‌رسانند و ما کنترل کاراکتر «ثور» را بدست گرفته و شروع به بازی می‌کنیم. اساس گیم‌پلی برپایه ضربات سبک و سنگین و استفاده از قابلیت‌های کاراکترها طراحی شده و تقریبا نوع مبارزات همگی کاراکترها به یک شکل است اما قابلیت‌های متفاوتی که آن‌ها از خود ارائه می‌دهند به تنوع آن کمک می‌کند.

ثور می‌تواند چکش خود را پرتاب کند، هالک تکه‌های سنگ پرتاب کرده و آیرون‌من تیرهای لیزری شلیک می‌کند. آغاز بازی بسیار هیجان انگیز است و هرچند دقیقه یکبار بین یکی از کاراکترهای اصلی سوویچ کرده و با او به بازی می‌پردازید. صحنه‌های سینماتیک به این هیجان می‌افزاید و بعد از به پایان رسیدن مبارزه، گروه اونجرز متوجه می‌شوند که خود را در یک تله قرار داده‌اند و هدف اصلی نابودی پایگاه اونجرز و انفجار هسته اصلی آن بوده است.

در این بین کاپیتان آمریکا در کنار تعداد زیادی از مردم عادی، به ظاهر کشته می‌شود و تیم اونجرز که تاوان سختی را در این واقعه داده حالا با تصمیم دولت منهل می‌شود. از سوی دیگر انفجار هسته اصلی باعث پخش شدن نوعی از انرژی می‌شود که به واسطه آن تعدادی از مردم عادی قدرت‌های ماورایی متخلفی را بدست می‌آورند. بعد از این اتفاقات دکتر بروس (هالک) به همراه عضو جدید به نام «کامالا» که در طی حادثه قدرت‌های جدیدی به دست آورده، قصد دارند دوباره گروه اونجرز را یکجا جمع کنند تا با تهدیداتی که گروه Aim بوجود آورده مبارزه کنند.

Marvel's Avengers Beta
Marvel’s Avengers Beta

از اینجا به بعد ما وارد جریانات اصلی بازی شده و با کلیت بازی آشنا می‌شویم. بطور خلاصه اگر بخواهم عنوانی مشابه به این بازی مثال بزنم، نام عنوان Destiny به میان خواهد آمد. با بازکردن نقشه می‌توانید یکی از مناطقی که در بتا در دسترس قرار دارد را انتخاب کنید و برای انجام ماموریت‌های مختلفی به آن‌ها سفر کنید. دقیقا مشکل بتا از همینجا آغاز می‌شود. این عنوان با اینکه بصورت تک‌نفره نیز قابل تجربه است اما مشخصا شما نیاز به یار خواهید داشت.

بعد از تست چندین باره متاسفانه موفق نشدیم بدون مشکل و با چند نفر دیگر به انجام ماموریت بپردازیم. یا هیچ بازیکنی برای بازی وجود نداشت، و یا اگر هم موفق به پیدا کردن یار می‌شدیم، به علت وجود مشکلات سرور، بازی دچار باگ شده و دشمنان ظاهر نمی‌شدند! اگر بصورت تک‌نفره نیز به انجام بازی بپردازید، هوش مصنوعی کنترل یارانتان را به عهده خواهد گرفت که تا حدودی می‌توانند به شما کمک کنند؛ اما در ماموریت‌هایی که نیاز به تصاحب سه نقطه همزمان است، هوش مصنوعی بازخورد خوبی از خود نشان نداده و کار برای تصاحب این سه نقطه بسیار سخت شده و اعصابتان را خورد خواهد کرد.

همانطور که بالاتر گفته شد هرکاراکتر تقریبا متفاوت از دیگری است و قابلیت‌های خاصی دارند که سعی می‌کنند این تفاوت را بیشتر کنند. قابلیت ارتقای مهارت‌ها و سطح کاراکتر نیز در بازی وجود دارد که رفته‌رفته این اختلاف را بیشتر می‌کنند. بخش ارتقا شبیه به همان چیزی است که در دستنی دیده‌ایم اما با این تفاوت که هیچ تغییری در ظاهر کاراکتر شما ایجاد نمی‌شود! و تغییرات ظاهری فقط با رنگ‌ها و لباس‌های پیش‌فرضی که سازنده برایتان در نظر گرفته انجام می‌گیرد. این مسئله باعث می‌شود تا حس ارتقای کاراکتر آنگونه که باید حس نشود. متاسفانه به علت برخی مسائل موفق نشدیم تا بطور کامل وارد جزئیات گیم‌پلی شویم که در پاراگراف بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

و اما مشکل اصلی ای که در این بتا با آن مواجه شدیم نه گیم‌پلی و سرورها، بلکه گرافیک آن است! هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم که  با وجود گیم‌پلی‌ای نسبتا خوب، گرافیک بد یک بازی باعث شود که از ادامه تجربه آن سرباز بزنم! ما این بتا را برروی PS4 معمولی تست کردیم و باید بگویم با بدترین گرافیکی مواجه شدم که یک بازی AAA از طرف یک شرکت بزرگ مثل Square Enix تاکنون ارئه شده است.

جالب است که گرافیک این بازی در صحنه‌های آغازین بازی کیفیت به مراتب بهتری داشتند اما وقتی وارد محیط‌های باز می‌شوید، چهره واقعی خود را نشان می‌دهد. کیفیت بافت‌ها بشدت پایین، موشن بلور بشدت زیاد و رزولوشن داینمیک، آن را تبدیل به فستیوالی از تصاویر تار و بی‌کیفیت کرده است. تعداد بالای دشمنان و افکت‌های بیش از حد نیز در این بین باعث می شود در کنار موشن بلور بی‌منطق و تار بازی، تقریبا هیچ ایده‌ای از اینکه در صحنه چه در حال وقوع است نداشته باشید و کورکورانه به فشردن دکمه‌ها بپردازید! از سوی دیگر افت فریم‌های وحشتناک که آن را به 20 فریم نیز می‌رساند موفق شدند تا تجربه‌ای بسیار بد از این عنوان را به ما ارائه دهد.

تا جایی که واقعا بعد از مدتی از خیر آن گذشته و تصمیم به بستن بازی گرفتم. حتی چندین بار سعی در تجربه دوباره آن داشتیم اما با ورود به بازی و یادآوری دوباره مشکلات آن، از ادامه تجربه سرباز زدیم! از آن‌جایی که این عنوان برای نسل بعدی کنسول‌های نیز منتشر خواهد شد، به نظر می‌رسد لیدپلتفرم آن PS5 و XSX باشد و برای خالی نبودن عریضه برای نسل حاضر نیز منتشر خواهد شد.

چیزی حدود یک ماه به عرضه بازی مانده و اگر کیفیت نهایی بازی در حد همین Marvel’s Avengers Beta باشد، باید گفت با عنوانی ضعیف از گروه محبوب اونجرز حداقل بر روی کنسول‌های پایه طرف هستیم و اگر شرکت اسکوئرانیکس فکر برای حل مشکلاتش نکند، انتظار موفقیت خاصی از این عنوان را نباید داشت.
فردین باقریان

فردین باقریان

فردین باقریان - نویسنده و منتقد در حوزه ویدئو گیم

9 نظر

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

یک × دو =

 • امروز 6 شهریور ماه پنجشنبه هست. بازی رو برای ps4 دانلود کردم اما وقتی میخوام واردش بشم میگه ضربدر رو بزن اما وقتی میزنم ارور میده لطفا راهنمایی کنید تا بفهمم مشکل از چیه

   • عشقی گرامی چندتا سوال دارم ممنون میشم جواب بدی:
    1- پارسال چرا مقطعی سایت تعطیل شده بود با وجود دلار ارزون تر؟
    2- خواستیم خاطره بازی کنیم، رفتیم پلی 2 رو بار دیگه آوردیم ش بیرون، ولی یه سوال، با کابل کامپوننت همه بازی ها رزولوشن شون میره بالا؟ مثلا من الان بازی دوره بچگی م رو میزدم (timeSplitter 1)، ولی از رزولوشن پایین ش زیاد راضی نبودم، برخلاف گاد او وارها و متال گیرهای افسانه ای این کنسول افسانه ای بی نظیر.
    3- چرا رسانه های گیم ایران که شما یکی شونید هیچ وقت خبر یا نقد گیم ایرانی نرفتید؟ نه اینکه هیچ وقت، منظورم اینه این اواخر که واقعا نرفتید سمت شون. دلیل؟ مثلا نمیشه نسخه پیش نمایش بگیرید از گیم های ایرانی و پیش نمایش اختصاصی برید (از همین چیه اسمش سفیر عشق مثلا، اسمشو یادم نیست).
    4- سوال شخصی، قبل گیم ایمگ فعالیت گیمی داشتید؟
    5- من صندلی داغ موخام.

   • 1- مهم نیست. البته دلیلش پول بود.
    2- بله. همه تا 480P میرن بالا. خروجی کامپوزیت 360P هست. بعضی بازیها هم روی 1080i بهت خروجی میدن.
    3- چون بازی سازان و کلا جو گیم ایران شعور رسانه رو ندارن. حتی نمیدونن رسانه چی هست و چه کاری میتونه بکنه. از گنده ترینشون بگیر تا کوچترینشون.
    4- بله. تو بازی سنتر و بازینما.
    5555555- فعلا نمیشه

   • میثم من خودم کم یادم میاد که نشریات گیم ده سال پیش اینا که گیم ایران داغ بود ریویوی گیم فارسی رفته باشن. کم پیش اومده. آقا اصلا شما نقد گیم ایرانی بنویس، سر و کله زدن با سازنده هاش با من! والا! آخه اون موقعی که وی جی مگ تاسیس شد گفتید بازی ایرانی هم کار می کنید ولی خبر خاصی نشد اونقدر. حیف.

   • ارزشش رو نداره. هیچ کدومشون برای رسانه ی ایرانی ارزش قائل نیستن. خبرهایی از جمع های خصوصیشون تو این 15 سال همیشه به گوشم رسیده که نپرس. یه سری رسانه هام که نونشون تو پاچه خواری این جماعته. انگار مثلا پاچه خواری فلان بازی سازو بکنن میشن گیم اسپات. بی خیال. برخیشون رفقای من هستن سالهاست و حتی برای اونها هم دیگه بدون دریافت پول کار نمیکنم.
    فقط یه نفر بدون هیچ چشم داشتی برایش کار میکنم و خبر میرم. بردون هیچ چشم داشتی. فقط مهدی فنایی. والسلام.

   • گیم کشور رو فقط شما دوستان گرامی میتونید بهش انعطاف بدید… چقدر جو بدیه. الان هم دیگه چیزی نمونده از بازی سازی ایرانی متاسفانه و اگر همین ها هم نقد نکنید که دیگه هیچی! نمی دونستم اینقدر داستان هست پشت سر بازی های وطنی.