چالش: قسمت اول
بازی ایرانی چالش

پادکست تحلیلی چالش قسمت اول

برنامه چالش برنامه ای صوتی است، که به چالش های بازیسازی در ایران و سایر نقاط جهان به صورت کاملا علمی پاسخ می دهد.
این پادکست به صورت دو هفته یکبار به چالش های مهم بازیسازی در ایران و خارج از ایران می پردازد. آیا دوست دارید وارد یکی از بخش های اقتصاد بازی های رایانه ای در سطح جهان شوید؟پس دیگر وقت آن رسیده است که دیدمان را به این حوزه عوض کنیم و تنها از بازی های رایانه ای لذت نبریم ، بلکه یکی از تاثیر گذاران این صنعت در جهان شویم.
لطفا از طریق ایمیل رسمی برنامه به آدرس chalesh [-a-t-] gameemag.ir در ارتباط باشید و سوالات و موضوعاتی که دوست دارید در حوزه بازی های رایانه به پاسخ آن ها دست یابید، مطرح نمایید.

در این قسمت به سراغ دیدگاه یکی از مدیران میانی بنیاد می رویم که چرا بازی های غیرمجاز خارجی از سطح بازار جمع آوری می شوند؟!

دانلود

0 0 رای ها
Article Rating
میثم قربانی

میثم قربانی

مدیر سایت VGMAG

12 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
پرهام خلیلی
عضو
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۷:۵۸

با سلام خدمت علی آقا ذاکری بسیار برنامه ی خوبی را تدارک دیده اید ما حداقل در بازار گیم ایران مشکلات بسیار زیادی داریم که البته به نظر من بیشتر این موضوعات به بنیاد ملی بازی های رایانه ای بر می گردد در مورد مصاحبه ی آقای کرد میهن هم می توانم بگویم که واقعا این حرف بسیار مسخره است که ما همه ی مشکلات را به خاطر بازی های خارجی است به جای آن که بنیاد این بازی ها را به عنوان یک نمونه آموزشی در اختیار بازیساز ها قرار دهد با کارها و حرف های بیهوده وضعیت را… بیشتر بخوانید

علی ذاکری
پاسخ به  پرهام خلیلی
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۹:۴۳

مرسی از شما که برنامه چالش را گوش کردید
همه مشکلات فعلی بازیسازی قطعا تقصیر بنیاد نیست ولی چیزی که مهمه است این است که مشکلات را شفاف بیان کنیم و برایش راه حل ارایه کنیم. اینکه برای برخی کاستی ها بخواهیم مشکلات بازیسازی را حضور محصول خارجی معرفی کنیم روش اصلا درستی نیست.

علی ذاکری
عضو
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۵

در زمانی که بازی گرساشب و… هم عرضه شدند وضع بازی های خارجی خیلی بدتر از حال حاضر بود ولی چرا فروش بالایی داشتند؟چون بازی گرشاسب برای مخاطب ساخته شده بود و به کاربر خودبا کیفیت خوب خود،احترام گذاشته بود. بازار ایران از بازی ایرانی زده شده است به خاطر بازی های بی کیفیت برخی دوستان بازیساز ،که معلوم نیست به چه هدفی دست به ساخت این دست محصولات می زنند.
در آخر امیدوارم که موارد مطرح شده را با دقت مطالعه کرده باشید و در ادامه برنامه چالش همراه باشید
یا علی

mr_sasma
عضو
پاسخ به  علی ذاکری
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۲۰:۵۰

برنامه چالش برنامه بسیار خوبی بود و امیدوارم این حرکت رو با قدرت ادامه بدید.
فقط در مورد مثال خاصی که زدی (گرشاسپ) باید بگم که شرایط بازار در اون زمان بسیار متفاوت با الان بود و ناشرهای مجاز، هنوز ویترینی برای عرضه بازی داشتن. الان که به خاطر مسایل بسیار زیادی که وجود داره (و هر کدومش می تونه یه برنامه چاللش رو به خودش اختصاص بده) و باعث نابودی بازار مجاز ما شده، طبیعتاً بازی های ایرانی نمی تونن توی بازار مجاز ما مثل اون زمان فروش داشته باشن. فارغ از بحث کیفیت.

علی ذاکری
عضو
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۴

در خصوص اینکه با حضور بازی غیزمجاز (به قول دوستان) و قیمتی اندک در کنار بازی ایرانی ،باعث فروش کم بازی ایرانی می شود باید به این اصل اشاره کنم که باید همواره از کشورهای پیشرو اقتصاد درس گرفت. بازار با رقابت تعریف می شود. اگر بازار انحصاری تعریف کنیم و تنها از محصول داخل حمایت صرف کنیم نه تنها باعث افزایش کیفیت محصول ایرانی نمی شویم بلکه به صنعت کشور خیانت می کنیم.(حکایت خودرسازان که نیاز به توضیح بنده نیست) نقد بنده این بود که نباید کیفیت بازی ایرانی را به حضور بازی خارجی ربط دهیم. کدام کشور جهان… بیشتر بخوانید

علی ذاکری
پاسخ به  علی ذاکری
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۲۳:۱۰

سلام به شما دوست گرامی
بله کاملا درست می فرمایید که در زمان عرضه گرشاسب ، وضعیت با امروز کاملا متفاوت بود .ولی نکته مهمی که باید اشاره کرد این است که روند پخش و مارکتینگ و هم چنین کیفیت ضعیف محصولات سبب این وضعیت در بازار گیم کشور شد.
ممنون از همراهی شما

علی ذاکری
عضو
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۳

پس از اشاره این موارد باید به این مورد اشاره کنم که بازیسازان کشور از نبود قانون کپی رایت کم بهره نبردن.شاید حتی بیشتر از گیمرهای ایرانی! عماد خان رحمانی با حساب من حداقل در سال های فعالیت شرکت شما یعنی رسانا شکوه کویر، شما ۶ بازی تولید کرده اید که پخش شده است. اگر فرض کنیم در بدترین حالت از هر بازی حداقل ۳۰ میلیون تومان سود خالص شما بوده باشد( که طبیعتا باید بیشتر باشد تا فعالیت شما در این صنعت توجیح اقتصادی داشته باشد)حدود ۱۸۰ میلیون تومان خواهد شد.این رقم تنها کفاف تمام نرم افزارهای تخصصی می… بیشتر بخوانید

علی ذاکری
عضو
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۱

۲- ایران بعد از ورود به سازمان تجارت جهانی باید قانون کپی رایت را در کشور اجرا کند. ولی مشکل اساسی تر اینجا به وجود می آید که با قبول کردن قانون کپی رایت ، تحت تعقیب قرار دادن افراد مجرم در زمینه کپی رایت توسط پلیس فدرال آمریکا(FBI) و پلیس بین الملل(Interpol) صورت می پذیرد که احتمالا دولت ایران به دلیل حضور افرادی در لیست مجرمین تحت تعقیب این دونهاد(چه درست و چه غلط) به احتمال زیاد نمی تواند این قانون بین الملی را اجرا کند.
ادامه دارد و..

علی ذاکری
عضو
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۱۰

سلام خدمت عماد جان رحمانی،کسی که با بازی های ادونچر خوبش میشناسیمش. اول چند نکته اساسی که باید ذکر کنم: متاسفانه باور غلطی در بین مردم،بازیسازان و… وجود دارد در خصوص قانون کپی رایت . برای اینکه قانون کپی رایت به شیوه و نوع جهانی،در ایران الزامی شود باید ایران به عضویت سازمان تجارت جهانی دربیاید. به دو دلیل احتمال عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی (wto) به این زودی ها میسر نیست. ۱-هر کشوری برای عضویت در سازمان تجارت جهانی نیاز به رای تمامی اعضا دارد( به علاوه بسیاری اقدامات اولیه )با این شرط و این اصل که ایران… بیشتر بخوانید

عماد رحمانی
میهمان
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۳۵

در مورد بخش توزیع ، صد در صد حق با آقای کرد میهن هست . زمانی که بازی خارجی AAA با قیمت نازل در قالب یک هارد ، با تخفیف های فروشنده عزیز در میاد ۲ هزار تومان! تردیدی نیست شانسی برای بازی ایرانی وجود نداره ! در واقع اگر بازی خارجی به قیمت واقعی بود اما غیر مجاز جمع کردنش اصلا توجیهی نداشت اما بالطبع در مقابل هجمه بازی های فوق العاده و فوق العاده ارزان هیچ شانسی برای بازی ایرانی نیست( توجه داریم که بازی مجاز و غیر مجاز یعنی تایید بنیاد ملی روی بازیها که در مورد… بیشتر بخوانید

عماد رحمانی
میهمان
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۳۵

۳) اما در مورد موضوع ، کاملا نیمی از صحبت ها رو قبول دارم و نیمی رو کاملا خیر ! در اینکه جمع کردن بازی خارجی ربطی به کیفیت بازی ایرانی نداره قطعا با شما مواتفقم ، تردیدی نیست که ما خودمون باید فضای بازیها رو به سمتی ببریم که مخاطب از اونها لذت ببره و همراه بشه ، شاید شرکت خود ما ، رسانا شکوه کویر ، مثال خوبی باشه ، تو هشت عنوان کاملا ذائقه مخاطبمون رو درک کردیم و الان در عناوین جدید سعی کردیم با دقت بیشتری رفتار کنیم ” اما”
ادامه دارد 🙂

عماد رحمانی
میهمان
۳ مرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۳۴

سلام و احترام خدمت دوستان عزیز در سایت گیم ایمگ خسته نباشید به علی ذاکری و میثم قربانی که در یک شب طوفانی دو کار رو ارائه دادن. اما در مورد چالش اجازه میخوام در قالب دسته بندی مسائل رو بیان کنم : ۱) در ابتدا یه آفرین به علی ذاکری بابت طرح جالبش ، حرکت مثبت و خوبیه که میتونه به فضای مرده و بی رمقی که در اون قرار دادیم کمی جون بده ۲) موضوعاتی که انتخاب میشه اگر در سایت گیم ایمگ به نظر سنجی گذاشته بشه شاید بهتر باشه ، هر چند علی چندین بار تاکید… بیشتر بخوانید